| Kamelia7 a întrebat:

Am 16 ani si iubitul meu are 18. Suntem impreuna de aproape 1 an. Ne iubim foarte mult, stiu ca ii ceva serios intre noi. Am vorbit pe aceasta tema "cand sa o facem". El e virgin la fel ca mine si vrea sa fiu eu prima pentru el si la fel si eu. El a spus ca e pregatit tot timpul ca sa o facem, dar sa fiu si eu pregatita. Sincer sunt intr-un fel pregatita pentru ca il iubesc..si ma iubeste, n-as avea de suferit pentru ca il cunosc si mi-a spus ca daca o s-o facem o sa se schimbe multe. mai ales iubirea, o sa fie mai aprinsa. Vreau sa o fac dar mi-e frica de unele lucruri de ex: unele modificari hormonale sau ca dintr-o greseala sa nu se intample ceva rau care sa regret, mai ales ca suntem amandoi virgini nu avem experienta.
Imi dati va rog cateva sfaturi daca sa o fac sau sa ma astept?

Rog seriozitate! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Aretha a răspuns:

De ce nu mai astepti putin? Doar 1 an? e destul de putin, mai ales ca ai 16. Ce pot sa spun, din cate stiu, tot ce tine ca tu sa fii virgina este un himen, acel himen facand sex se "rupe", depinde...nu la toate fetele doare, la altele nici nu le-au curs sange.Trebuie totul sa fie cat mai usor, sa fie baiatul cat mai finut in treaba asta si sa aiba rabdare, sa tot incerce.Stiu ca primii 2-4cm o sa doara, dar nu o durere de aia ca de masea.Si din ce in ce o sa fie o "placere" ...mai ales pentru baiat.
Ai grija si cu parintii, daca afla...zic eu ca o sa se supere, mai ales daca faci parte dintr-o familie crestina.
Spor la sex laughing nu uita de protectie! Funda?^_^

5 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Sexul nu creeaza modificari hormonale, aceste modificari pot fi determinate de pilulele contraceptive. Oricum pubertatea inseamna un dereglaj hormonal major care face trecerea de la dozajul hormonal de copil la dozajul hormonal de adult. Varsta e potrivita, cred ca tu stii mai bine cand esti pregatita sau nu.

| neutrino a răspuns:

Daca tu doresti acum sa devii tanara femeie este strict problema ta, probabil ca acesta este primul tau tel important din viata. Indicat ar fi sa mai astepti sa devii femeie pana cand vei fi majora, si pana atunci sa te pregatesti si din punct de vedere " intelectual" pentru acest mare pas. Scuza-mi expresia, dar pentru o viata sexuala normala, ai nevoie si de cap, nu este suficient sa ai tate si cur! Dupa cum pui acum problema, tu esti total nepregatita pentru asa ceva si nu ar fi de mirare ca sa te gasim tot pe acest site, intreband cu disperare ce te faci, ca esti deja gravida. Ochii mari!

Răspuns utilizator avertizat
| ana233 a răspuns:

Buna! Daca tu ai incredere deplina in el, poti sa o faci. Dar daca totusi mai ai unele indoieli, zic sa mai astepti.