| pinky_8347 a întrebat:

Buna!
Am 17 ani [fara 2 luni] si vreau sa o fac cu prietenul meu fara prezervativ. Mi se pare foarte incomod prezervativul si de aceea dorim sa renuntam la el. Amandoi suntem sanatosi dar totusi nu vreau sa apara o eventuala sarcina. Daca el nu-si da drumul pot totusi sa raman insarcinata?
Anticonceptionalele sunt sigure?
Vreau raspuns pentru ambele intrebari si de asemenea le vreau sincere fara luat la misto!

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Nu care cumva sa renunti la prezervativ.Probabil nu era marimea care trebuie, de asta e incomod si o spun din proprie experienta.Nu are cu ce sa te incomodeze un prezervativ corect folosit, marimea potrivita si care nu e chiar foarte gros.Iti permite si tie, si lui sa te simti bine si va mai si protejeaza de sarcini si alte minuni.Probabil ala pe care il folositi voi era prea larg sau prea strans si aluneca.Incercati alt tip de prezervative, probabil ala nu era cea mai buna alegere, mai mult ca sigur o sa gasiti unul potrivit.
Anticonceptionalele da, sunt sigure, dar trebuie prescrise de medic.Luate dupa ureche, pot sa nu-ti ofere protectie, sa te alegi cu dereglari hormonale sau sa-ti afecteze sanatatea intr-un fel sau altul. Poate suferi de ceva si nu stii si poate in cazul ala nu poti lua anticonceptionale.
Chiar daca nu ejaculeaza in tine, poti ramane insarcinata.Sansele sunt mai mici, dar nu nule. Dar, totusi, nu-i mai bine sa nu riscati? Va convine sa stati, mai ales tu, cu gandul numai la faptul ca trebuie sa iasa inainte sa ejaculeze? In conditiile astea, eu in locul tau nici nu as mai face ceva, mai stau si stresata pana la urmatoarea menstruatie, daca o sa vina.happy
Mai bine folositi in continuare prezervativul, iar mai tarziu poti incerca anticonceptionale.happy
>big grin

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu trebuie să fie acesta un pretext, prezervativul trebuie folosit oricând, este bine să prevenim nu să combatem.
Nicio metodă contraceptivă nu este sigură de 100%, prezervativul ocupă locul 1 ca metodă contraceptivă având dublă protecţie: antisarcină şi antiboli.
Anticoncepţionalele trebuie luate după un control medical amănunţit, mergi la un centru de planning familial împreună cu prietenul tău pentru informaţii şi detalii.
Sănătate şi aveţi grijă de voi.
Pa, pa.

| RXN a răspuns:

Thereforyou, nu are nici 17 ani, nu cred ca e cazul la ea sa renunte la prezervativ si sa ia anticonceptionale, mai ales ca trebuie sa mearga cu un parinte la ginecolog, ma indoiesc ca parintii ei stiu ca si-a inceput viata sexuala.In rest, sunt de acord cu anticonceptionalele, dar la o anumita varsta nu prea e indicat.Si chiar nu cred ca e chiar 'de rahat', ar fi mai bine deloc?

| thereforyou a răspuns:

Fetelor nu mai spuneti ca si baiatul se simte bine cand o face cu prezervativ, nu stiti cum e, e de rahat. De ce nu luati voi anticonceptionale si trebuie noi sa purtam cauciucul ala?

Răspuns utilizator avertizat
| janynn a răspuns:

Da exista si o sansa sa ramai insracinata chiar daca el nu`si da drumul. dar, sincera sa fiu, majoritatea prietenelor mele "aplica" aceasta metoda si nu li s`a intamplat pana acum neva nedorit.
Da, anticonceptionalele sunt sigure, insa sincer, nu ti le-as recomanda de la aceasta varsta pentru ca pot avea si reactii adverse. cu toate ca ti le recomanda un medic ginecolog, acesta nu stie cum poate reactiona corpul tau la acele pastile. iti pot declansa glanda de ingrasare, de slabire, de transpiratie etc.Eu sunt de acord cu anticonceptionalele, insa numai dupa ce ai facut un copil.happy Acum, nu stiu dc t deranjeaza p tine prezervativul, eu ti-am spus ce stiu si sper ca te-am putut ajuta cu ceva, las la aprecierea ta! Succes!:*

| source a răspuns:

Daca nu vrei sa te trezesti fara un copillaughing))... dar mie protejatzi...asta e alegerea ta

| lalala0001 a răspuns:

Buna :*
Eu mi-am inceput viata sexuala acum 1 luna jumatate, si de vreo 2 saptamani am renuntat si noi la prezervativ. Nu se poate compara. E mult mai bine.
Din pacate exista sansa de a ramane insarcinata chiar daca nu ejaculeaza in tine.
Eu astept sa imi vina menstruatia ca sa pot incepe blisterul cu anticonceptionale.Sunt sigure si mi se pare o metoda contraceptiva ok atata timp cat nu exista pericolul transmiterii unor boli atunci. e ok thinking

Bafta!

| loving2008 a răspuns:

Scumpo nu ti se pare ca iti sta gandu la p. a c-am devreme? nici 17 ani nu ai...la 30 de ani o sa iti atarne toate cele rolling on the floor

| maddalina a răspuns:

Inainte de ejacularea propriu-zisa a baiatului exista o pre-ejaculare care contine si ea o cantitate mica de spermatozoizi si de care el nu isi da seama. Posibilitatea ca sa ramai insarcinata este foarte mica dar exista. Daca vrei sa iei anticonceptionale trebuie sa mergi sa faci un consult ginecologic pentru ca medicul stie cel mai bine ce anticonceptionale ti se potrivesc. Din cate stiu eu sunt sigure daca sunt luate corect adica trebuie sa le iei in fiecare zi la aceiasi ora; dar nu te protejeaza de BTS.
Ar trebui sa discuti cu prietenul tau si sa folositi totusi o metoda contraceptiva alta decat prezervativele masculine.Multa bafta!

| oana_4548 a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt 100% sigure

| Kopylas a răspuns:

Daca el nu isi da drumul in tine da poti ramane insarcinata pentru ca mai exista un lichid preejaculator... si da in proportie de 99, 99% anticonceptionalele sunt sigure dar totusi nu iti recomand sa faci fara prezervativ dar daca totusi nu te razgandesti poti sa incerci si steriletul... numai ca acesta se pune numai la ginecolog si e mai sigur decat pilulele oralewinking