| anonim2533 a întrebat:

Eu cu prietenul meu am vrea sa incepem sa facem sex si fara prezervativ, deoarece am auzit ca este mult mai bine si se simte altfel. Totusi suntem tineri si nu ne dorim o sarcina. Prietena mea este de aceeasi varsta cu mine(17) si o face cu multi tipi si mi-a spus ca nu foloseste deloc prezervativul si se simte mult mai bine si nu a avut probleme sa fie insarcinata.
Mi-as dori fara prezervativ, sunt diagnosticata cu ovare polichistice. Cum am putea sa o facem fara prezervativ, dar totusi astfel incat sa nu raman insarcinata?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prietena ta o face cu multi fara prezervativ, pregateste-te sa o vezi cu HIV sau sida peste cateva luni sau ani. Sa nu o pupi nici pe obraz pentru ca mai sant si alte boli. La farmacie gasesti anticonceptionale iti zice cum se administreaza farmacista.

| RoCkKiD a răspuns:

La ovarele polichistice oricum anticonceptionalele sunt printre tratamente.

Partea cu ingrasatul nu tien doar de medicamente, tine si de dieta happy

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai putea folosi una dintre metodele de protectie hormonale, cum ar fi pastilele anticonceptionale (AC) prescrise de catre medicul ginecolog, sau inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing care nu necesita avizare de la medicul ginecolog si in plus ofera si cea mai ridicata/eficienta protectie dintre metodele contraceptive care exista si sunt folosite in prezent. Ambele metode ar fi utile fiindca ar contribui si la eliminarea chisturilor care iti afecteza ovarele.
Sau au putea incerca sa folosesti cea mai CURATA si NATURALA metoda contraceptiva, care devine posibila prin folosirea unui minimicroscop, adica a testerul de fertilitate/ovulatie cu ajutorul caruia se determina momentul producerii ovulatiei cu o precizie de peste 97% si implicit si cele 4-5 zile ale perioadei fertile.
Din aceste motive este recomandat si indicat sa fie folosit un TESTER DE OVULATIE performant, care poate fi cumparat din farmacie la un pret cuprins intre 70 si 200 lei (in Romania). Testerul de fertilitate/ovulatie este de fapt un MINI MICROSCOP care poate fi folosit ZILNIC, o perioada de timp de multi ani (practic nelimitat). Cu ajutorul sau se poate fi testat INCONTINU saliva prelevata de sub limba si din ziua in care la microscop se determina aparitia HORMONULUI LUTEINIC (LH) in saliva, din acea zi femeia stie ca incepe sa devina fertila si in urmatoarele 5-6 zile trebuie sa foloseasca protectie in cazul in care intretine contacte sexuale. Iar din momentul in care dupa circa 5-6 zile DISPARE complet hormonul LH din saliva, femeia stie ca s-a terminat PERIOADA FERTILA a respectivului ciclu menstrual si nemaifiind fertila poate sa intretina sex neprotejat fara teama si barbatul poate ejacula sperma in vagin la terminarea fiecarui act sexual. Exista mai multe astfel de testere
https://www.emag.ro/......DHY2J0BBM/
https://www.emag.ro/......DGVS97BBM/
http://www.netfarmacie.ro/......%A3ie.html
,,Descrierea produsului :
Microscopul de ovulaţie OvuPred este un instrument care ajută planificarea familială. Cu ajutorul microscopului orice femeie are posibilitatea de a observa singură situaţia zilelor fertile. Astfel, ea poate examina chiar zilnic întregul său ciclu menstrual, procesul maturizării ovulului, ovulaţia, dar şi zilele nefertile. Dacă îşi doreşte un copil, va şti când este prielnic un act conjugal. Dacă din contră, scopul ei este evitarea unei sarcini, instrumentul îi va fi la fel de ajutor.
Utilizarea microscopului este simplă: placa de observaţie a microscopului se unge cu salivă sau cu secreţie cervicală recoltată din gâtul uterului, iar după 8-10 minute se examinează mostra uscată. Dacă observăm o imagine cu liniuţe, asemenea unei frunze de ferigă, înseamnă că ne aflăm într-o zi de fertilitate, iar formele nedefinite, cu mici puncte indică zilele de nefertilitate.""
Avantajele microscopului de ovulaţie OvuPred :

Poate fi utilizat oriunde, oricând, de oricâte ori.
Este o metodă absolut naturală.
Nu are nici un fel de efect secundar.
Are o fiabilitate ridicată, de peste 98%.
Este un instrument simplu. În afară de curăţarea plăcii de observaţie înainte de utilizare nu necesită nici un fel de îngrijire.
Este comercializat împreună cu instrucţiuni clare de utilizare, ilustrate cu figuri.
Protecţia lui este asigurată de o cutie specială.
Este cel mai economic instrument: trebuie cumpărat doar o singură dată, şi poate fi folosit o viaţă întreagă.
Nu expiră niciodată.
Este un mijloc excepţional al informării şi educaţiei sexuale în familie şi în şcoală.
PONT!
Atenţie! Acest produs poate fi cumpărat şi în pachetul „Vreau un bebe!"
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Folositi anticonceptionale.

| Frank51 a răspuns:

Anticonceptionale...

| anonim2533 explică (pentru Frank51):

Ar trebui sa iau asa ceva oricum ca sa scap de ovarele polichistice, dar am zis sa le iau la 18 ani, pentru ca alea ingrasa si mai sunt si o bomba hormonala. Alta solutie n ar fi? Prietena mea nu foloseste asa ceva.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim2533):

Nu inteleg ce solutie vrei, ai de ales intre anticonceptionale sau sa risti fara. Nu mai fi un copil si incearca sa gandesti mai responsabil, pana la urma esti adult in cativa ani si sexul nu este o joaca. Si nu te mai raporta la alte persoane, incearca sa fi independenta si sa gandesti ce este bine pentru tine, iti dau sfaturi realiste care te vor ajuta pe viitor, nu o lua in nume de rau.

Ai rabdare si tu pana la 18 ani, daca zici ca atunci incepi sa iei, nu este capat de tara.

| SG1995 a răspuns:

Păi există 2 moduri. Metoda caledarului care nu e sigură, și ca să poată fi uzată trebuie să ai ciclu menstrual regulat și să-i cunosti datele din ultimile 6 luni, ca să se poată estima la fix perioada când ai fertilitate redusă.
Și a doilea mod e folosirea unui contraceptiv anti-concepțional.
Mai poți folosi de asemenea sterilet sau inel vaginal, dar ambele sunt nesigure.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SG1995):

Atat steriletul cat si inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing ambele cu emitere continua de hormoni reprezinta 2 dintre cele mai EFICIENTE si SIGURE metode contraceptive inventate si existente la ora actuala. Ambele ofera protectie de peste 99%.

,, Steriletul hormonal este extrem de sigur''. Citeste si te vei informa.
https://www.zanzu.nl/ro/steriletul-hormonal

,,Inelul vaginal este foarte sigur dacă este folosit corect''.
https://www.zanzu.be/ro/inelul-vaginal

| SG1995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am auzit de copii născuți cu steriletul-n mână așa de sigur e. laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SG1995):

Este un banc bunicel laughing insa poate fi spus doar unei anumite categorii de... copilasi. rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu e bune, am uitat unde am auzit de caz, dar e real, ăla micu' a prin sterilet când a ieșit de găocea mă-si.

| SG1995 a răspuns:

Okay sunt confuz:
Tu ești prietena, sau prietenu? Și cum de prientena o faci cu mai mulți tipi?

| Plato a răspuns:

Ce se aseamana, se aduna, bine zis. La fel ca tine cu prietena ta. Ovarele polichistice sunt mult mai putin grave decat depravarea. Dar acum are sens de ce iei tu asa ferm apărarea depravatelor.

| Plato a răspuns:

Pentru ceilalti: trebuie sa fii inconstient sa răspunzi neironic unei astfel de intrebari.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă el are un pic de experienta se abține la final, dar aici sunt câteva riscuri, pentru multe persoane metoda retragerii la timp funcționează, dar exista un risc totuși

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica "fara prezervativ te simti altfel". Daa, te simti cu burta la gura. laughing Sau cu mancarimi in zona intima dupa ce te alegi cu BTS. laughing

| Teo29 a răspuns:

Ti-am oferit si eu un raspuns in privat, cand ai timp te rog sa il citesti.
Multumesc!