| Mihaela1234578 a întrebat:

Bună am 17 ani, pe data de 10 am făcut sex neprotejat cu prietenul meu, inițial voiam sa iau o pastila de a 5-a zi dar după 2 zile mi-a venit ciclu care a durat 5 zile. După aceea pe data de 22 am făcut iarăși neprotejat și preventiv am luat-o pastila de a 5 a zi Ellaone. Știu ca practic nu am cum sa fiu insarcinata dar am multe dintre aceste simptome :grețuri,pofte, respirație grea, dureri de burta etc. Voi ce credeți? Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele prezentate reiese ca ultima menstruatie a inceput in data de 12 februarie si a fost una care s-a desfasurat in mod normal. Pe baza acestui rationament reiese ca in data de 22 februarie ai fost in a 10-a zi a noului ciclu menstrual care ar putea fi considerata ca prima zi a PERIOADEI FERTILE in cazul in care ciclul are minim 28 de zile. Dar daca ciclul este mai lung de 28 de zile atunci data de 22 februarie NU era in PERIOADA FERTILA deci formarea unei sarcini ar fi fost din punct de vedere teoretic IMPOSIBILA. In situatia in care ciclul menstrual are o lungime de 27-28 de zile si astfel sexul neprotejat a fost intretinut in prima zi a perioadei fertile, probabilitatea de a se putea forma o sarcina este apreciata ca fiind de maxim 5-10%chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin. In concluzie fiindca posibilitatea de a se naste o sarcina a fost teoretic aproape inexistenta, folosirea unei pastile contraceptive mai ales EllaOne reprezinta lipsa informatiilor corecte dar mai ales o grava si crasa IRESPONSABILITATE, ca sa ma exprim cat mai elegant. Fiindca ti-ai facut-o cu mana ta, iti vei merita soarta care va urma in urmatoarele multe luni de zile. Multa sanatate fiindca vei avea nevoie de asa ceva!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ambele acte sexuale au fost protejate, nu poti fi gravida.

| FaraNume1249 a răspuns:

De ce sa nu aiba cum sa fii insarcinata? Atata timp cat ai facut sex neprotejat, sansa sa fii insarcinata exista.
Fa un test si ai mai mare grija! Sarcina xa sarcina, dar poti sa iei o boala cu transmitere sexuala de care sa nu mai poti scapa toata viata.

| Mihaela1234578 explică (pentru FaraNume1249):

Dacă mi-a venit menstruație după nu cred ca am cum sa fii rămas.