| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 si in urma cu 6 luni mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu cu care sunt de 10 luni, prietenul meu are 17 ani... odata am facut sex neprotejat am vrut sa vedem cum e fara prezervativ si de atunci am mai facut de 2 ori neprotejat... e posibil sa fiu insarcinata fiindca nu mi-am venit ciclu de 2 luni. ultima oara cand am facut neprotejat am simtit cand si-a dat drumul in mine(vreau sfaturi)dar nu vreau sa merg la ginecolog. sper sa fie de bine(spuneti-mi cum sa folosesc si un test de sarcina. tin sa va spun ca am pofte, greturi, dureri de burta

23 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, este posibil sa fii insarcinata. Ai mai pus intrebarea asta de 3 ori.Si ai spus ca ti-ai luat test de sarcina si nu ai gasit instructiuni.Nu mai minti, la orice test se dau instructiuni! Vrei sa afli cum se face ca sa stii la ce sa te astepti? Iti spun eu ca in mod sigur nu doare, trebuie sa urinezi, si mai departe citesti ce scrie pe cutie.Nu avem de unde sa stim de care test o sa iti cumperi. Sunt diferite. Du-te mai repede si ia-ti test, ca sa scapi de dubii. Costa in jur de 15-30 de lei. Bafta!

pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Vei avea un bebe! Du-te repede la ginecolog, daca nu vrei sa-l cresti! Pe testul de sarcina scrie clar cum sa-l folosesti! Trebuie doar sa citesti cu atentie!

| Derye a răspuns:

Esti insarcinata.
Daca ai facut sex acum 2 luni sau mai mult, mai mult ca sigur esti insarcinata. Ai toate simptomele unei sarcini. Mici sanse sa nu fii, sunt.

http://www.seximus.ro/intrebari_contraceptie/test_sarcina.php

Te'ai gandit sa cumperi unul de la farmacie? Fiecare test de sarcina are instructiuni pe el. Foloseste'le.

| TąNyą a răspuns:

Scrie pe ambalaj cum trebuie să faci depinde şi ce test iei.

Eu zic că eşti.

Cumpără unul de la farmacie citeşte ambalajul.

FantaSZy.

| SweetCandy a răspuns:

Este detsul de posibil sa fie ceva care nu o sa-ti aduca beneficii la varsta pe care o ai.straight face Ia un test de sarcina si fa-l (scrie pe ambalaj cum trebuie sa il folosesti) apoi daca e o sarcina du'te la medic de urgenta daca nu ti-a venit de 2 luni este destul de grav.straight face

succes!

| andreea_9470 a răspuns:

Felicitari... o sa ai un bebe
nici nu mai ai nevoie de un test de sarcina. dar daca vrei neaparat sa te convingi ia-ti unul si gata...scrie acolo cum sa faci
deci te urinezi in ceva si bagi testul in urina.il tii 3 secunde si il scoti...il pui pe un loc drept astepti. daca apare 1 linie nu esti insarcinata, daca apar 2 linii esti insarcinata.mno.dar scrie!

si ce dobitoc ii si ala de si-a dat drumul in tine?
asta e acum...asumati-va consecintele prostiei voastre.chiar daca esti foarte tanara.nu stiu ce o sa zica parintii tai. te-ai gandit la asta?:

bafta

| LoveAngel223 a răspuns:

Cel mai sigur raspuns la intrebarea "Este sau nu o sarcina in dezvoltare?" ti-l da rezultatul unui test de sarcina. Toate testele biochimice se bazeaza pe detectarea, in urina sau sange, a prezentei unei proteine (HCG - human chorionic gonadotropin) produsa de placenta sau precursorii sai. HCG poate fi detectata in serul matern din momentul implantarii ovulului. Concentratiile cresc in primele 8 - 10 saptamani de sarcina. HCG se poate detecta incepand cu (aproximativ) ziua a saptea (dupa implntarea ovulului) de la fecundare.

In cazul testului de sarcina care foloseste urina - pentru a evita reactiile fals negative, cel mai sigur raspuns este cel al unui test facut dupa cel putin doua saptamani de la contactul sexual posibil fertilizant. Testul trebuie sa fie facut dupa aproximativ doua saptamani de la contactul sexual fiindca in tot acest timp, daca exista o sarcina in dezvoltare, nivelul proteinei HCG creste suficient de mult pentru a putea fi detectat de test. Altfel, daca nivelul este scazut, s-ar putea ca testul sa nu detecteze prezenta HCG si asta inseamna un test fals negativ - sarcina exista dar testul este negativ.

Testul de sarcina care foloseste urina este destul de sigur (98 - 99 % rezultate exacte), bineinteles daca este valabil si este folosit corespunzator. Il poti cumpara din farmacii si face linistita acasa sau il poti face la un cabinet de ginecologie sau planificare familiala.

Exista diferite tipuri de teste de sarcina de urina. Pentru unele trebuie sa colectezi urina intr-un recipient special si apoi sa introduci inauntru suportul cu indicatori, pentru altele trebuie sa pui cu o pipeta cateva picaturi de urina pe suportul cu indicatori. Timpul de asteptare pana la aflarea rezultatului variaza in functie de tipul testului si este intre 5 si 10 minute. Fiecare test de sarcina poate avea diferite modalitati de a specifica un rezultat pozitiv. Foarte multe teste folosesc sistemul cu doua liniute - una de control si una care sa specifice existenta hormonului (deci existenta sarcinii). Dar pot exista si alte modalitati : ferestre pentru citirea rezultatului, semnul +, alt tip de semne. Pentru a avea un rezultat corect este necesar sa citesti cu atentie indicatiile de folosire si interpretare a rezultatelor testului de sarcina.

Este bine ca, indiferent de rezultatul unui test initial, testul sa fie repetat la interval de doua - trei zile. In cazul unui rezultat pozitiv este recomandat sa discuti situatia imediat, cu un medic specialist obstetrician (specialitatea medicala - obstetrica) sau ginecolog (specialitatea medicala - ginecologie).

| Gosh. a răspuns:

Da.este posibil sa fii insarcinata.
Ai chiar toate simptomele, iar situatie se inrauteste, mai ales ca nu v-ati protejat si ati si facut-o de trei ori!

E ciudat ca nu ai avut prospect, dar in fine, se mai intampla.
Pai faci pipi, astepti cinci-zece minute si daca iti arata semnul plus inseamna ca esti, in caz contrar, nu.

Citeste mai mult aici:
http://www.sarcina-nasterea.ro/......rcina.html

Ai grija...iti doresc sa nu fii...:)

Succes!

| ~p!$iii~ a răspuns:

E clar ca esti insarcinata daca nu tia mai venit ciclulstraight face, atat de inconstienta poti fi incat nu stii la ce pericole te expuistraight face, pe lanha o sarcina[nedorita]la varsta ta, poti avea si boli cu transmitere sexualastraight face mergi mai repede la un ginecolog si fa-ti un test de sarcina, ce minte bonlava, cum poti sa dormi noaptea cand mai stii ca a ejaculat in tine si nu ati folosit prezervativ?

| Elenna_4537 a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca ai facut o mare prostie.
In primul` rand baiatu` o sa te paraseasca cand afla ca esti insarcinata [ pentru ca sigur esti ] pentru ca e mai mare si e clar ca vrea doar sex; logic ca nu`i pregatit sa fie tata. Daca nu ti-a venit de 2 luni si ai pofte, greturi, dureri de burta dc mai pui intrebarea asta? Ar trebui sa fii sigura 100% ca esti insarcinata. Mai bine du`te la un ginecolog, sa te asiguri ca nu ai nicio boala luata pe cale sexuala.

| pacalici a răspuns:

Ai bebesicku ce crezi?

| MeGhosta a răspuns:

Bwa...aici nu zis ca esti sau nu fiindca nu prea ma pricep la din astea din moment ce sunt ink mica ptru din astea oh go on dar de ce astia care fac [sa zicem de 3 ori sex neprotejat] raman insarcinate si alea care vor copii si fac de 1000 de ori neprotejat nu raman?straight face hmm... asta da intrebare laughing

| TEIRAU a răspuns:

Esti insarcinata, felicitari! nu te lasa pe baza testului, du-te la un control, e mai sigur. si economisejte bani d avort sau d haine pentru bebe.

| dulcica1 a răspuns:

Insarcinata 100%

| KatVonB a răspuns:

Vezi la ce te poate duce curiozitatea la varsta asta? laughing rolling eyes

| dascalu_7622 a răspuns:

Cine e prost, prost moare my dear!

| alle11v a răspuns:

Si eu am facut sex neprotejat cu prietenul meu si la fel ca si tie nu mi-a venit ciclu(a fost o dereglare hormonala in final) si aveam impresia ca am toate semnele unei sarcini(gretzuri, dureri d burta, sensibilitate a sanilor.etc.). cel mai bine e sa faci un test de sarcina(gasesti la farmacie si nu e exagerat de scump) si sa nu te certi cu prietenul tau, pana la urma urmei e si vina lui.

Bafta :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti insarcinata clar. nu stiu ce sa zic. doamne la ce ti-a fost capu '

fa un test si mult succes. crede-ma o sa ai nevoie straight face

| ♫♫yukkipawz♫♫ a răspuns:

Cumparati un test de sarcinastraight facenu stiu ce sa faci... dar daca faci avort sa te gandesti de 2 ori ca e pacat daca omori un copil doar din prostia voastra(scuze ca zic)sad

| ♫♫yukkipawz♫♫ a răspuns:

Am uitat... tinene la curentwinking

| AnuTTza a răspuns:

Te`ai gandit putin la consecinte?straight face

cllarrr esti insarcinata...mai ales ca nu ai mai avut menstruatie de 2 luni.
Ai doua posibilibati:
1. sa faci avort.care iti fa afecta organismul ff tare... iar cand vei fi mai mare si vei vrea un copil s-ar putea sa nu il mai poti avea
2. pastrezi copilu devii mama la 12 ani.si iti ratezi toata viata.

Mult succes!

| alintush_8264 a răspuns:

Toate aceste sintome duc probabil la o sarcina nedorita. Cel mai bine ar fi sa te consulte un ginecolog...