| anonim_4396 a întrebat:

Buna, Am 17 ani si ultima data mi-a venit menstruatia pe data de 17 februarie, asa trebuia sa vina si luna asta +- 2 zile dar nu a mai venit, am facut doua teste de sarcina ambele au iesit negative, care ar fi problema?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nici in cazul in care ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi destul de REGULATA, in sensul ca lungimea sa poate sa varieze in limita a +/- 2 zile, NU ar trebui sa ai motive de a te panica/ingrijora prea tare fiindca ciclul menstrual uneori poate suferi dereglari mai mari din cauza activitatii hormonale nu tocmai perfect reglate. Ingrijorarea ta nu isi are rostul fiindca este/devine atat ilogica cat si irationala in cazul in care NU ai intretinut contacte sexuale dupa terminarea ultimei menstruatii avute. Doar daca intarzierea va depasi 7-10 zile, numai in acel caz o consultatie ginecologica ar putea fi utila, folositoare. Multa sanatate!

| nigearares a răspuns (pentru corbulalbrosu):

În perioada 20 februarie - 18 martie am avut contact sexual

| corbulalbrosu a răspuns (pentru nigearares):

In cazul in care ciclul tau menstrual are lungimea de 28-30 de zile, rezulta ca perioada fertila adica cea in care se putea forma o sarcina s-a suprapus peste perioda zilelor situate intre 28.02. 2018 - 05.03. 2018. Sarcina se putea forma si instala doar in cazul in care in 1-a sau in toate cele 5 zile precizate a ajuns sperma IN VAGIN in mod cert/sigur. Cu exceptia ta, acest aspect nu-l cunoaste nimeni, deci raspunsul cert, exact, précis si corect il poti trage doar tu insati. Testul de sarcina al carui rezultat sa fie 100% garantat ca fiind VALID/VALABIL se poate executa doar incepand cu data de 25/26 Martie. Cele 2 teste de sarcina efectuate au un grad de corectitudine situate SUB 90% deci pot fi eronate adica sa aiba rezultatul FALS NEGATIV.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă după data de 17 februarie ai făcu sex neprotejat, este posibil sa fi rămas gravidă.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu ai facut sex neprotejat in urma cu 7-10 zile nu ai de ce sa iti faci griji, testul se face la 21 de zile cel putin de la ultimul contact sexual neprotejat.