| Musa1234 a întrebat:

Am 18 ani si acum 6 zile am avut primul contact sexual. De atunci am un disconfort continuu, ma ustura mai ales cand urinez si dupa. Trebuia sa imi vina ciclul acum 3 zile deci cand am facut o nu eram in peroada fertila asa ca nu am folosit prezervativ, baiatul fiind destul de experimentat, dupa a ejaculat pe mine. El este sigur ca nu am nimic, dar eu ma ingrijorez caci nu mi-a venit nici ciclul. Mentionez ca il aveam dereglat si inainte si am luat mult timp si pastile. am nevoie de cateva sfaturi. e normal sa ma usture? pot sa ma calmez, o sa mi vina ciclul doar ca mai dereglat? sunt foarte stresata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce masura iti este dereglat ciclul menstrual si cate zile ca numar a reprezentat cea mai mare diferenta dintre data preconizata de a incepe menstruatia si pornirea efectiva a acesteia. Este determinat atat stiintific cat si medical ca ciclul menstrual in perioada ultimelor 9-10/11 zile este 100% NEFERTILA astfel ca in aceasta perioada a ciclului menstrual, formarea unei sarcini este tot la fel intr-o proportie de 100% IMPOSIBILA si in cazul in care sperma este ejaculata intentionat sau involuntar in vagin. Usturimea aparuta si agravata in urma sexului de dezvirginare, cel mai probabil este urmarea unei infectii a tractului uro-genital. Natura si tipul infectiei poate fi determinata doar prin efectuarea unei analize a secretiei vaginale, efectuat intr-un laborator de analize medicale. Ar fi mai mult decat necesara si indicata consultatia ginecologica intr-o asemenea situatie. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat o infectie genitala. Faptul ca baiatul era experimentat si ca nu ati folosit prezervativ ti-a adus o boala venerica (sau mai multe). Analizele baiatului erau in regula, le-ai vazutk, sau doar ai incredere prosteasca ca si le-a facut. Este important sa ajungi act mai repede a ginecolog (maine dimineata neaparat) fiindca infectiile astea se agraveaza rapid si daca nu incepi tratamentul in 2-3 zile de la primul simptom, poti trage de ele ani ed zile si poti ramane cxu sechele definitive.
Sigur, e posibila si o sarcina, la femeile cu cicluri neregulate NU exista perioade nefertile, dar riscul este foarte mic daca era cu 3 zile inainte de data calculata a unei menstruatii. Dar sincer, o sarcina nu e o problema grava, esti majora, faci sex neprotejat (deci iti doresti copil ca altfel te-ai proteja), el isi doreste de asemenea copil cu tine (ca altfel s-ar proteja). Dar o blenoragie netratata corect te poate nenoroci pe viata. Ca sa nu mai zic ca este posibil sa fi luat mai multe boli deodata, fiindca cine are o infectie venerica are deseori mai multe, deoarece are comportament sexual riscant (parteneri multipli, lipsa protectiei, analize facute rar si incomplet, igiena precara). Si stii si tu ca HPV, hepatitele B si C si sifilisul sunt foarte frecvente in Romania, iar HIV-ul este tot mai frecvent printre tinerii care au viata sexuala dezordonata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg cum ai putut sa stai cu usturimile alea 6 zile? Baiatul ala iti zice ca nu ai nimic, ca sa il mai lasi o data sau de mai multe ori sa se culce cu tine.Tu il crezi pe el sau iti cunosti organismul tau ca e ceva in neregula cu ceea ce ti se intampla? Nu e normal deloc sa te usture zile la rand.Deci fuguta cat mai repede la un doctor, nu sta asa ca nu e bine deloc sa stai asa.Sanatate si sa auzim de bine.

| Musa1234 explică (pentru anonim_4396):

Nu m-a usturat asa tare, era doar un disconfort. De ieri ma cam ustura. Mi e rusine sa merg la ginecolog si nici nu pot vorbi cu nimeni, abia ce trebuie sa fac 18 ani in cateva zile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Musa1234):

Nu trebuie sa iti fie rusine sa mergi la un ginecolog.Niciodata sa nu-ti fie rusine de ginecolog.E pentru binele tau, asa ca poti merge fara grija.Si incearca sa fii puternica pentru tine si pentru sanatatea ta, gandeste-te ca mii de femei ajung la ginecolog fara nici o rusine.Sa auzim de bine pentru tine, mergi la doctor, fuguta.

| DaniAdrian a răspuns:

Stai linistita, e ceva normal zic eu, pastilele in combinatie cu primul tau act sexual se cam bat cap in cap acum, adica cum sa-ti spun eu, hmm...hormonii tai o luase razna dar acum datorita faptului ca ti-ai inceput viata sexuala ei incearca sa se calmeze si sa incepi sa ai o menstruatie normala, cat despre faza cu usturimea si poate sa fie din cauza frecarii sau poate nu erai destul de uda avand fapul ca tea si durut nu cred ca in clipa aia erai foarte excitata in timp ce el te patrundea iar petine de durea de iti venea sa urlii si nu de placere, sper ca te-am ajutat, good luckwinking

| ASMA14 a răspuns:

Pentru linistea ta poti face un test de sarcina.

| Musa1234 explică (pentru ASMA14):

Dupa cat timp se face?