| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani și pe data de 30 septembrie am avut contact sexual PROTEJAT cu iubitul meu. Menstruația trebuia să-mi vină pe data de 1 octombrie însă aceasta a întârziat să apară. Azi s-au făcut 11 zile de când lipsește si nici nu am vreun simptom cum că ar veni.
Prezervativul nu cred că s-a rupt. Vizibil cel puțin, sigur nu.
Care ar putea fi cauzele intarzierii?
Ar trebui să mă îngrijorez? (mai mult decât sunt deja)
Ce ar trebui să fac?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz in mod absolut sigur este vorba de o dereglare mai importanta, intensa a activitatii hormonale datorata functionarii incorecte a glandelor tale endocrine ceea ce produce la randul sau dereglarea ciclului menstrual si imposibilitatea de a intui sau prevede momentul de pornire a sangerarii menstruale. Fiindca sexul a fost protejat si de asemenea datorita faptului ca sexul a fost intretinut intr-o zi situata in perioada care ar trebui sa fie 100% nefertila (insa valabila doar in cazul in care ciclul este regulat), dar se pare ca nu este valabil si in acest caz, chiar si asa se poate aprecia ca NU poate exista o sarcina instalata in uter. Cel mai probabil ciclul tau menstrual este unul a carei caracteristica principala este cea de a fi NEREGULAT si din acest motiv actualul ciclu se prelungeste, dar fara a se putea aprecia si cat de mult. Multa sanatate! Poate ca lecturarea urmatorului raspuns iti va oferi si/sau vei gasi/primi cateva informatii utile. https://www.tpu.ro/......oricum-nu/

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul corect folosit protejeaza foarte bine, dar nu 100%. Stii si tu ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, deci daca esti activa sexual, intotdeauna exista posibilitatea unei sarcini. Totusi, daca toate contactele au fost protejate cu prezervativ corect folosit, o sarcina este extrem de improbabila.
Nu te ingrijora, nu ajuta cu nimic. Fa un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi o vizita la ginecologul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc pentru răspuns

| cyupaku a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nimic, poti fi linistita

| Violleta2022 a răspuns:

Intarzierea nu poate fii de la un contact sexual care a mai fost si protejat. Desi, nu erai in perioada fertila, cu 1 zi inainte de menstra.,
Perioada ta fertila este la taman la mijlocul dintre 2 cicluri menstruale!

In cazul tau, as recomanda sa mergi la medic, pentru ca, intarzierea ciclului este datorata unei dereglari hormonale.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog si vezi ce iti spune el.

| cyupaku a răspuns:

Daca ai fost protejata cum spui, de ce sa te ingrijorezi?

| anonim_4396 explică (pentru cyupaku):

Mă gândesc că aș putea avea altă problemă. Nu mă îngrijorez neapărat de o sarcină.