| simona_1560 a întrebat:

am 18 ani si sunt cu un baiat de 1 an si 2 luni.problema mea este urmatoarea... iau anticonceptionale yasmin de 5 luni.am facut sex cu prietenul meu fara prezervativ insa fara ca el sa ejaculeze inauntru deoarece am unele indoieli in aceasta privinta.imi este totusi frica ca anticonceptionalele nu sunt sigure si ca pot ramane gravida.nu stiu ce sa fac deoarece ma cert cu prietenul meu zilnic pe tema asta.pentru ca mie imi este frica de o posibila sarcina.va rog ajutati-ma.nu stiu ce sa fac...va multumesc pentru sfaturi.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti spun o chestie foarte sigura: ejacularea in afara nu creste protectia contarceptivelor. In sensul ca oriunde ar ejacula, daca nu folositi prezervativ si folosesti contraceptive, protectia e in jur de 99, 5%. Asa ca nu ai absolut nici un motiv sa faci ceea ce faci (doar lipsa de informatie).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am citit mai jos si vreau sa spun clar:
- daca iei corect contraceptive si ejaculeaza in vagin: risc de sarcina 0, 5%.
- daca iei corect contraceptive si ejaculeaza in afara vaginului: risc de sarcina 0, 5%.
Nu este nici cea mai mica diferenta. nici macar 1 la un milion.

| leoaica_1036 a răspuns:

Nu te mai certa cu el degeaba. Daca iei tabletele conform prospectului nu ramai insarcinata.

| cristiano9 a răspuns:

Cel mai bine ii spui sa ejaculeze afara, asa scapa'ti si de ceva griji

| ania a răspuns:

E mai bine sa faci sex numai cu cine esti casatorita, care isi asuma ca la o adica devine tatal acelui copil.E firesc sa fii nelinistita, cata vreme el nu-si ia nici un angajament, la urma urmei riscurile le suporti tu. Si 0.5 % nu e un risc neglijabil, sunt 365 de zile pe an.

| mihaela_8638 a răspuns:

Eu iti zic sa stai linijtita ca doar pentru asta le iei pastilele uite eu timp de 1 an am facut.o si fara prezervativ bine c nu si.o dat drumul in mine ac ca iau pastile de o luna si ceva lasa.am fost la doctor si mi-a zis ca n am cum sa raman insarcinata daca iau pastilele corect tot yasmin iauhappyeste f important si s mergi s te speli imediat dupahappysper ca te-am ajutat:*

| roxyandreea a răspuns:

Eu iau de 2 ani...niste anticonceptionale numite harmonet, nici nu auzisem de ele, mi-a fost foarte frica, nu erau renumite si asta ma nelinistea mai tare dar cu prietenul meu langa mine si cu incurajarile "orice s-ar intampla o sa fie bine gasim o solutie impreuna" si cu acordul ginecologului garantat am zis hai ma sa vad si acum dupa 2 ani sunt bine mersi, imi merge f bine.Nu am avut nici macar o problema. Sfatbig grinaca ti le-a recomandat ginecologul pe baza unui control, Daca esti in stare sa le iei exact asa cum trebuie(fara sa uiti vreo seara de ele), NU ESTE NICI O PROBLEMA! bafta

| AnneMarie_9433 a răspuns:

Avort voi stiti ce inseamna avort-uitati-va pe internet copii avortai.Doamneee poti pastra copilul daca apare vreo sarcina si il dai la un ofrfelinat sau la o familie care nu poare avea copii... AVORTUL INSEAMNA MOARTE adica cu ai fi tu un/o CRIMINALAbig grinbig grinbig grinsa va zic ceva nu cred ca var placea sa stati intr-o camera unde a murit cineva... nu cred ca var placea daca ati afla ca ati stat in pantec dupa ce mama voastra a omorat un copil acolosadcryingcrying ii foarte trist si ganditi-va inainte sa spuneti cuvantul avort! despre intrebarea ta anticonceptionalele daca le folosesti cum trebuie ajuta dar cel mai bine du-te la un ginecolog sa fii sigura DAR ITI zic AVORTUL NU E O SOLUTIEwinking

| Alkyda a răspuns:

Nu iti fa griji daca ai respectat prospectul nu se poate intampla nimic plus ca el nici nu a ejaculat in interior nu te teme. İn caz ca apare vreo sarcina e indicat sa faci avort deoarece esti prea tanara pentru un copıl plus ca nici prietenul tau nu isi doreste asta. Mult noroc.

| simona_1560 explică:

Ma refeream... daca isi da drumu in mine...sunt sanse destul de mari sa raman gravida?