| Narcisabalc23 a întrebat:

Bună. Am 18 ani și vreau să-mi încep viața sexuală. Cum decurge un control ginecologic pentru virgine ca să iau contraceptive?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda PREZERVATIVUL nu anticonceptionalele, ca au prea multe efecte negative care iti afecateaza sistemul hormonal, putand sa te lase infertila pe viata, ori sa declanseze hipotiroidie ori hipertiroidie, posibil declansare de chisturi ovariene, fibraome uterine, tumori, cancere, samd, fiindca anticonceptionalele iti baga in corp hormon sintetic.

Prezervativul NU are efecte negative pentru nimeni, apoi nu doare, este extrem de usor de folosit si foarte ieftin.

| dullcat a răspuns:

Buna.La medicul ginecolog poti merge dupa ce ti-ai inceput viata sexuala.De regula asa este recomandarea, fiindca in felul acesta nu se mai bate cap in cap ideea de virginitate plus control, care teoretic e putin cam invaziv.Chiar si asa, virginitatea nu are treaba cu himenul, asa cum s-a considerat pana acum.

Aici un raspuns mai detaliat:

https://www.tpu.ro/......nt-minora/

Afli din videoclipurile de mai jos cum decurge prima vizita si la ce sa te astepti.In principiu nu trebuie sa iti fie frica si nici jena, e ca oricare alt control la medic si omul ala a vazut destule la viata lui.:))

https://www.youtube.com/results?search_query=prima+vizita+la+ginecolog+

| Emilian65 a răspuns:

La controlul ginecologic pe care-l vei face, medicul îți va spune ce ai de făcut în viitor.

| Hyperion7 a răspuns:

Contraceptivele nu fac bine vaginului pe teren lung, așa că mare grija cu ele!

| Madaxo97 a răspuns (pentru Hyperion7):

Contraceptivele(pastile) nu fac bine corpului, nu vaginului. happy Nu fac bine pe termen lung de la 5-10 ani in sus, in rest sunt ok, mai bine sa ia decât sa rămână gravidă fără sa vrea.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Madaxo97):

Printre altele și vaginul suferă sau mă rog, colul uterin mai mult.
Poate sa le ia, dar sunt și alte metode contraceptive mai safe decât contraceptivele, acum na, rămâne la latitudinea fiecăruia

| Miruna333 a răspuns:

Mai bine sterilet. Pana dai de anticonceptionalele potrivite pentru tine, e cale lunga. Iar consultul, nu se intampla nimic, doar vorbiti

| Madaxo97 a răspuns (pentru Miruna333):

Imposibil de pus sterilet unei virgine, fără sa o dezvirgineze in timpul procesului.

| Miruna333 a răspuns (pentru Madaxo97):

Virginitatea nu are legatura cu medicina. Nu exista acel termen in medicina, e concept social

| Madaxo97 a răspuns (pentru Miruna333):

Există, si din punct de vedere biologic, pentru ca exista himenul, care indiferent cum este rupt, fie folosind penisul fie alte obiecte, femeia nu mai este virgina odata străpuns himenul. Într-adevăr, este si un construct social, de exemplu daca ii rupe doctorul himenul in timpul procesului de punere al steriletului, ea tot virgina rămâne din punct de vedere social si moral, dar biologic nu mai este virgină. Nu contează pentru ca oricum niciun doctor nu va pune sterilet unei virgine, eu personal nu am mai auzit până acum. Si daca ar face-o sunt sigură ca ar fi foarte dureros pentru ea, dar ar putea avea primele câteva contacte sexuale cu prezervativ si apoi sa își pună sterilet, așa da.

| GouDidodino a răspuns:

Anticoncepționalele nu te vor proteja de bolile cu transmitere sexuala ci doar de o eventuala sarcina nedorita si iti mai deregleaza si organismul. Folosește prezervativul e bun și ieftin

| Madaxo97 a răspuns:

Te duci la maternitatea din orașul tau sau la un cabinet ginecologic privat, faci primul consult, apoi ti se va prescrie contraceptive de catre doctor. Controlul in sine probabil va fi facut doar extern fără a baga degetele, o sa palpeze puțin burta, sa își dea seama daca e ceva in neregula acolo. Sa ii menționezi ca ești virgina înainte sa înceapă sa te controleze pentru a nu baga degetele adânc riscând sa te dezvirgineze. O sa îți puna si niște întrebări legate de menstruatie, sau de sănătate in general, daca ai probleme cu ceva anume, etc. Mai multe informații găsești aici https://www.romedic.ro/......ii-0P44007

| Daniela19988 a răspuns:

La controlul ginecologic pe care-l vei face, medicul îți va spune ce ai de făcut în viitor