| irinaceobanu7235 a întrebat:

Buna,am o intrebare neclara! Sunt virgina si imi doresc sa imi incep oarecum viata sexuala (din nefericire sunt minora)exista riscul sa mi se rupa himenul daca partenerul meu mi-ar aplica doar sex oral?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce intrebare, sexul oral se face cu gura iar in gură nu ai himen, ăla il ai in vagin, fiind minora nu te grabii sa iti incepi viata sexuala, si cel caruia îi faci sex oral (sugi penisul) aia inseamna, atunci el va vrea sa iti faca sex vaginal sau anal, momentan nu te risca, ai rabdare dupa 18 ani sa iti incepi viata sexuala, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

La sexul oral nu se poate rupe himenul, atata vreme cat ii spui foarte clar sa nu-ti bage mainile in pasarica, ci sa actioneze NUMAI pe clitoris.

| mihai69 a răspuns:

Nu, dacă nu folosește și degetele prin vagin.

| dullcat a răspuns:

Buna.Atat timp cat ti-a venit menstruatia, himenul tau este deja perforat.Deci trebuie clarificate niste lucruri:

Himenul este o simpla membrana, unele fete se nasc cu el, altele nu si in niciun caz nu este egal cu virginitatea, asa cum s-a tot propagat in mod eroant de secole intregi.In 2024 se stie ca virginitatea din punct de vedere medical nu exista.De aceea au si fost interzise testele de virginitate in Romania si multe alte tari, neacuratetea lor fiind unul din motive.Cum spuneam, himenul este o membrana care devine elastica la pubertate si e deja perforata la majoritatea adolescentelor. Daca nu ar fi, nu ar mai avea pe unde se scurge lichidele vaginale specifice. Cele mai comune tipuri sunt himenul annular si cel crescentic (se observa ca toate sunt perforate, in afara de unul singur- iti dai seama cand ai asa ceva deoarece scurgerile menstruale nu apar si te trezesti cu alte probleme) :

https://as1.ftcdn.net/......zf8JiD.jpg

https://gyneco.md/tipuri-de-himen/

Nu vorbim de un sigiliu, asa cum s-a tot propagat informatia gresita, atatia ani, ca vai, se rupe himenul, de parca e o panza solida in care ai facut o gaura.Repet, acesta este o membrana elastica care se extinde exact ca un elastic de par/un scrunchie.Ce vezi pe internet legat de rupere inseamna de fapt o extindere a orificiului deja existent.

https://doareu.com/himenul-versus-virginitate/

https://www.reginamaria.ro/......ie-sa-stii

| Emilian65 a răspuns:

Dacă îți face sex oral, nu este posibil sa se rupă himenul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.