| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, am un prieten de 2 ani si 5 luni, el avand 25 de ani si stiu ca ma iubeste pentru ca mi-a demonstrat de multe ori si cea mai mare dovada este ca nu m-a fortat nikiodata sa avem prima experienta sexuala.Intotdeaua mi-a spus ca o sa ma astepte cand o sa fiu sigura de acest pas.Eu am mare incredere in el si vreau sa-mi petrec restul vietii cu el dar mi-e frica de consecintele primei experiente cu el.As prefera sa-mi incep viata sexuala dupa ce ne-am logodi pentru ca vreau ca primul barbat din viata mea sa-mi fie sot pentru toata viata. Ce metode de protejare mi-ati putea recomanda cand o sa fac acest pas foarte important intr-o relatie si ce sfaturi ati avea pentru mine? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Daca tot vrei sa-ti petreci restul vietii alaturi de el, atunci ce te costa sa mai astepti pana in noaptea nuntii? Daca zici ca te-a asteptat pana acum, atunci o va face in continuare.
Ca sa te protejezi, foloseste prezervativul! E recomandat de toti medicii la prima experienta sexuala si de regula mereu, dar cum zici ca vreti sa fiti impreuna pentru tot restul vietii, macar prima oara sa-l folositi. Daca vrei sa folosesti anticonceptionale, trebuie sa mergi la un ginecolog ok, adica unul care sa nu iti prescrie antoconceptionale dupa ureche, ci sa iti dea de facut niste analize pe baza carora sa le prescrie. Daca iei asa ceva dupa ureche, te poti nenoroci pe viata, in sensul ca poti sa nu mai ai copii niciodata si iti pot aparea chisturi ovariene.
Gandeste-te la ceea ce ti-am zis si sper sa nu crezi ca exagerez cand spun sa mai astepti pana la casatorie. Oricum, mai rare fetele care gandesc ca tine; sunt unele care deja la 14 ani sunt la al doilea, al treilea partener! straight face

4 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

In primul rand te admir pentru felul cum gandesti si pentru ceea ce ai resit sa faci. Poti alege dintr-o mltume de metode de protectie dar eu iti recomand parezervativul sau anticonceptionalele dar asta doar dupa vizita la ginecolog.Bafta!

| ThePunisher a răspuns:

Nu e gresita conceptia ta, numai ca niciodata nu ai o garantie ca omul pe care tu il vezi ca fiind perfect va fi cu tine toata viata. Eu cunosc cazuri in care un cuplu a anulat nunta cu o saptamana inainte de a fi oficiata. Deci garantie 100% nu ai niciodata. Daca vrei ca cel care va fi primul sa fie si ultimul, singura varianta viabila este sa te casatoresti virgina. Tu stii mai bine ce ai de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu vreau sa comentez nimic, decat sa-ti zic felicitari pentru mentalitatea ta happy

| FataCuOchiVerzi_8367 a răspuns:

Prezervativ.
E cea mai sigura metoda...
O sa stie el.