| ema0414 a întrebat:

am 19 ani si luna viitoare fac 2 ani de relatie cu iubitu'. Ideea e ca ma iubeste f mult, si eu l-am iubit mult, doar ca simt ca a disparut dragostea asta pentru el, si mai simt ca nu mai are un viitor prea mare relatia noastra.Cum as putea oare sa ma despart de el, fara sa-l fac sa sufere prea mult, ca nu merita.Am mai incercat sa ma despart de el cam cu jum de an in urma doar ca mi s-a facut mila de el cum suferea si ne-am impacat.Nu vreau sa sugerez ca stau cu forta in relatia asta, doar ca vreau din ce in ce mai mult sa ma despart de el, pentru ca uneori el parca nu are nici un ideal in viata, si i plus simt ca nu-l mai iubesc, am doar o afectiune pentru el ca se comporta frumos cu mine. Nu cred ca a avut prea multa lume rabdare sa imi citeasca tot "romanul" dar sper ca ma poate sfatiu cineva cumva, sa inchei relatia asta, pentru ca nu vreau sa ajung mai departe de atat, si nu vreau sa-l fac sa sufere si mai mult mai tarziu, da chiar nu mai vreau stau de mila lui cu el! Cum as putea sa fac sa-i fie si lui mai usor? Sa-l fac sa ma inteleaga ca nu-l mai iubesc ca inainte si ca nu se merita sa mai "piarda" timpu alaturi de mine? Pentru ca va suferi mai mult mai incolo.Va rog ajutati-ma, doar la asta ma gandesc tot timpu, si mor cand ma gandesc ca nu este alta cale mai usoara sa ies din relatia asta! Va sunt recunoscatoare daca m-ati putea ajuta, deja va sunt pentru ca mi-ati citit intrebarea!

Răspuns Câştigător
| AkexD a răspuns:

Oare? Oare chiar nu mai exista nimic ce ar putea face ca relatia sa mearga? Am citit din raspunsul celorlalti utilizatori si apare des termenul de pauza,hm,in opinia mea cam asta ar trebui.
Probabil atunci cand nu va mai fi cu tine,o sa incepi sa-ti dai seama ca,ceea ce vrei sa faci este o idee preconceputa,ceva ce ti-ai fixat in minte. Rar gasesti pe cineva care sa te iubeasca, asa cum spui tu ca o face el, pretuieste`l si traieste cu el un secolhee hee.
Zi faina!

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ii poti spune ca pentru faptul ca ii respecti sentimentele, bunul simt merita sa-i spui adevarul.Desi acum pare dureros mai tarziu esti convinsa ca te va intelege.Ii poti ramane amica in continuare,il poti ajuta si puteti discuta pana cand va alege ce-i bine pentru el. Oricum, te felicit pentru maturitatea ta, pentru gestul tau! Putini se gandesc si la celalalt!

| costel24ro a răspuns:

Ii spui doar adevarul,direct,daca nu poti in fata,incearca metode alternative,maill, mess, sms.de suferit oricum i-ai spune,tot o sa sufere. explica-i ca nu poti comanda inima, si nu e drept pentru nici unu din voi sa continuati relatia asta. explica-i ca degeaba stati impreuna daca tu nu simti nimic pentru el, nu poate fi atat de egoist sa vrea in continuare aceasta relatie doar pentru ca te iubeste el.si cine stie,poate dupa o pauza ai sa-ti dai seama ca de fapt tii la el,si poate cine stie,poate va fi prea tarziu pentru tine sa te intorci la el! nu stiu,e complicat,dar o iesire simpla si usoara si fara suferinta nu exista, asa ca iti urez bafta, si vb cu omu sincer.si apoi continui viata! ciao!

| Alystar a răspuns:

O sa sufere, O sa-i treaca, cu cat stai mai mult cu atat iti va fi mai mila. Discuta cu el, explica-i ca nu se mai poate si gata si lasa-l sa-i treaca. Nu fa greseala sa ramaneti prieteni imediat dupa despartire chiar daca el o sa insiste. Lasa-l o perioada, nu te purta urat cu el dar nici nu ii da sperante.

| Coozeman a răspuns:

Nu este cale. Daca spui ca te iubeste foarte mult.In orice fel i-ai spune el o sa sufere pe moment si probabil o perioada de timp...Succes.

| foxsilver a răspuns:

Daca te desparti,il vei rani,daca nu te desparti, te vei simti tu sufocata.O pauza nu ar strica. Oricum, ideal ar fi sa ramaneti prieteni.
P.S.Mi-e teama ca mai tarziu vei dori pe cineva care sa te iubeasca la fel de mult.

| Zoozik a răspuns:

Hey! Am trecut si eu prin ce treci tu.De multe ori am simtit ca nu-l mai iubesc pe prietenul meu si ca relatia noastra nu mai are niciun sens.Ma rog intr-un final ne-am despartit.am stat despartiti vreo 2 luni. timp in care eu am vorbit cu un alt tip.si sa vezi faza, dupa ce m`am reintalnit cu fostul prieten toata dragostea mea pentru el a revenit si il iubesc de 1000 de ori mai mult ca inainte...nu vreau sa ma mai despart de el pentru nimic in lume, l-am facut sa sufere mult si acum incerc sa repar greselile. cearta a fost buna ca m`a facut sa realizez ce simt cu adv pentru el.Parerea mea e ca ar trebui sa continui pentru ca poate fi doar o ratacire.cel putin asa a fost in cazul meu.si crede-ma as fi jurat ca nu mai tin la el.si uite ca acum il iubesc mai mult ca inainte.

| UNomBATRAN a răspuns:

Spune-i ca vrei sa luati o pauza cu relatia - de o saptamana, doua. poate chiar si o luna.si usor, il mai amani.iar dupa o perioada de cateva saptamani -deja se termina relatia!

| misssknow a răspuns:

Iarta ma ca iti spun asta dar esti egoista ca il tii langa tine fara sa il iubesti acum sa-ti zic drept eu nu cred ca u nul mai iubesti pentru ca o relatie are si momente pline de foc si pasiune si de monotonie asa e dintotdeauna crede-ma si atunci cand u nul vei mai avea langa tine iti vei da seama cat de mult iti lipsesti si atunci va fi prea tarziu de ce nu incerci o pauza de o saptamana
si daca nu ii duci dorul e clar...

| Iustin83 a răspuns:

Pai mila si cu despartirea nu prea au nici o legatura. Daca vreis a te desparti de el trebuie sa te intalnesti undeva intr-un parc sau oriunde vrei tu,, dar sa fie intr-un loc public/ fie chiar si o cafenea si trebuie sa fii sincera cu el, ai spui exact cum stau lucrurile, ai dai optiunea de a ramane amici si cam atat. te ridici si ai plecat, o perioada de 2-3 saptamani nu ai mai raspunzi la nici un mesaj sau telefon daca il stii ca insista si totul se rezolva de la sine.

| ronny100891 a răspuns:

Parerea mea e sa ii spui direct adevarul...eu unul urasc atunci cand cineva ma minte e cel mai urat lucru! si da va suferi o data ce te iubeste si se va simti tradat dar poate va intelege ca alta cale nu ma este

| Carstea_Ray_1995 a răspuns:

Pai cred ca cel mai bine ar fi sa iei vina pe tine.ii spui cum sta treaba cv de genu.nu e vina ta e vina mea...a fost frumos dar de o vreme acel foc s-a stins...etc etc. normal k va suferi k n-are cum sa nu sufere sad ete tocmai de aia nu pun eu suflet cu fetele big grin daca pun ajung exact ca prietenu tau :p

| Adina132 a răspuns:

Intr-o relatie, la un moment dat intervine obisnuinta, si de aceea poti sa ai impresia ca nu mai iubesti persoana respectiva! totodata, exista si posibilitatea ca sentimentele sa dispara! eu cred ca cel mai bine e sa-i spui exact ce simti si cum te simti tu in relatia asta, pentru ca dupa 2 ani de relatie cred ca merita si el asta! happy