| medeea26 a întrebat:

Am 19 ani si mi-am inceput viata sexuala de vreo 2 saptamani. Iau anticonceptionale (logest) de o luna, acum ma aflu in pauza aceea de 7 zile, pentru ca nu am un ciclu reglat. Au trecut 4 zile de cand nu am mai luat anticonceptionale si nu mi-a venit inca ciclul. Mi-am facut un test de sarcina in a doua zi dupa ce a avut loc contactul sexual (dat fiind ca a fost si fara prezervativ, dar si cu) si mi-a iesit negativ. E posibil sa fi ramas insarcinata totusi? La cate zile in zilele alea de pauza ar trebui sa-ti vina ciclul? Am citit in mai multe parti ca dupa 3 zile. E o regula? Help please!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia trebuie sa apara intre 2 si 5 (chiar 6 zile) de la terminarea foliei. Deocamdata nu ai motive sa crezi ca ai fi insarcinata. Desigur, o sansa foarte mica exista, de vreme ce nu exista metode contraceptive 100% sigure, dar daca ai luat corect si conform prescriptiei medicului contraceptivele, sansa de sarcina este infima. Oricum, testul facut la 24 de ore de la contactul sexual este inutil. Nu se poate pozitiva niciodata, chiar in prezenta sarcinii.

Abh
| Abh a răspuns:

Menstra trebuie sa-ti vina in acea pauza de 7 zile, e adevarat ca in general vine in primele 3-4 zile, dar nu e neaparat necesar. Daca ai luat corect tabletele, nu ai cum sa fii gravida.

| foxi a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcinata daca ai luat corect tratamentul! Testul de sarcina se face dupa 12 zile de la contact!

| ronin33dan a răspuns:

Ciclu nu se regleaza din prima, sau din a doua, nu exista o regula, dar in marea majoritate a femeilor dupa prima sarcina se regleaza.Sansa de afi insarcinata este efectiv nula, daca spui ca iei si antivconceptionale si folositi si prezervativ!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu iau aceleasi pilule, dar evita sa mai postezi numele lor ca sa evitam situatiile cand fetele o sa le ceara de la farmacie fara sa consulte un doctor.
Eu cand am luat prima oara pastilele (le iau incepand de duminica, deci trebuia sa imi vina in perioada luni-sambata), mi-a venit in a5a zi (vineri) si m-a tinut foarte putin. Incepand cu a 2a luna imi vine din a 2a/3a zi de pauza. NU ai cum sa ramai gravida daca iei pastilele in fiecare zi. Incearca sa le iei seara si cam la aceeasi ora si nu ai probleme. Poti uita o pastila cel mult 12ore. Anticonceptionalele te protejeaza de la a 2a pastila, deci o sa iti vina. Aaa, si inca ceva: nu te astepta sa te tina zile. Si cea mai mica sangerare e tot menstra.

| medeea26 explică:

Si ce sa fac daca in astea 7 zile nu imi vine deloc menstruatia? continui sa iau din a 8-a zi sau?
si sa nu iau in considerare rezultatul testului de sarcina facut a doua zi dupa contact sexual decat al celui facut dupa 12 zile?

| medeea26 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.astazi mi-a venit in sfarsit menstruatiabig grin