| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am o intrebare. Pe data de 1 ianuarie am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu, dar nu a ejaculat in interior. Pe 6 ianuarie mi-a venit ciclul la data la care venea de obicei (am un ciclu destul de regulat, de 31-32 de zile) si m-a tinut 5 zile. La 3 saptamani dupa contact am facut un test de sarcina barza ultrasensibil, care a iesit negativ. Problema este ca eu ma tem de acel lichid preejaculator, sa nu cumva sa fi ramas insarcinata. In mod normal, ciclul trebuia sa imi vina in cateva zile, dar astazi m-am trezit cu o sangerare, mult mai redusa decat o menstruatie obisnuita. Credeti ca as putea fi insarcinata? Simptome nu am avut. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Daca ti-e teama de lichidul preejaculator, de ce nu folositi prezervativ? Te fereste si de cel " ejaculator" ca sa zicem asa. Daca ai avut menstruatie si ai avut si test negativ, nu stiu de ce iti mai faci atatea griji. Acea sangerare ( matematic la caveva zile pre menstruatia urmatoare) nu stiu daca trebuie sa fie neaparat ceva care sa te alarmeze, cel mai bine intrebi un medic.

| ella904 a răspuns (pentru stef87):

Am citit pe internet ca poti fi insarcinata si tot poti avea o sangerare, mai slaba cantitativ decat ciclul, de aceea sunt asa panicata. In general ne protejam, insa atunci s-a intamplat pe graba si nu am folosit protectia.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca menstuatia isi face aparitia, fiindca sarcina nu vine cu sangerare ci cu lipsa ei.

| ella904 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am auzit ca poti avea sangerari si daca esti insarcinata, sunt mai reduse cantitativ decat o menstruatie obisnuita si uneori sunt confundate cu menstruatia. De aceea am zis sa cer o parere aici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ella904):

Cred ca-s doar mituri, ca eu nu am auzit asa ceva.
Poate la cele predispuse la avort spontan, sau cu sangerari de col uterin, din cauza ranilor pe colul uterin, dar nu cred ca o femeia sanatoasa are sangerare cand este insarcinata.
Am avut 2 sarcini sanatoase si 2 copii sanatosi, fara pic de sangerare.

| ella904 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am citit niste cazuri pe internet si am intrat putin in panica, de aceea am cerut pareri aici. Multumesc pentru raspuns!

| Goete a răspuns:

Desigur ca poti.
Ai auzit de Sfanta Maria?

| Strwberrs a răspuns:

Da, o sa ramai insarcinata. Faza e ca nu am inteles de ce nu vrei sa folosesti prezervativ daca nu vrei sa ramai insarcinata

| ella904 a răspuns (pentru Strwberrs):

De obicei ne protejam, dar atunci, fiind revelionul a fost totul pe graba.