| anonim_4396 a întrebat:

Am 24 de ani, am avut o relatie de 4 ani cu un baiat (29 de ani), din care 2 ani am stat zi de zi impreuna, ne intelegeam bine, si inca 2 ani in care ne-am despartit de 3 ori (in acesti ultimi 2 ani el a plecat in Italia si s-a stabilit acolo, a venit doar de 2 ori in tara in concediu si am fost si eu la el in vacanta pentru 3 luni). De fiecare data ne-am despartit din motive nu foarte bine intemeiate, deci nu era nimic foarte grav.dar erau lucruri peste care eu nu puteam trece cu vederea, gen: avea un anturaj care il cam influenta si din cauza lor uneori pleca din casa in oras si fara sa-mi zica macar "pa", am aflat abia dupa 3 ani de zile ca familia lui nu ma suporta, cica sunt prea "cu gura mare" si ca vreau sa le "stric baiatul"... dar numai eu stiu cata grija am avut de el in aia 2 ani cat am stat impreuna zi de zi... parintii lui sunt despartiti de cand el avea doar 2 ani, pe tatal lui nu l-a cunoscut decat cand a implinit varsta de 26 de ani, practic l-a crescut doar mama lui. Motiv pentru care mama lui crede ca are dreptul sa ia ea toate deciziile din viata lui, de exemplu : sa faca ce facultate vrea ea, sa aiba ce serviciu vrea ea, sa aiba ce iubita vrea ea, sa aleaga ea culoarea masinii lui, etc. Si el i-a dat voie sa ia deciziile astea pentru ca e mama lui.dar totusi..are 29 de ani, ar trebui sa mai ia si el deciziile singur.
Si de aici porneste toata povestea. Mama lui nu ma suporta pentru ca eu sunt genul care ia deciziile singura, nu astept sa-mi zica cineva sa fac ceva sau sa-mi dea voie..eu fac ce cred ca e e de cuviinta mai bine pentru mine sa fac. Si ea zice ca nu vrea ca eu sa fac ce vreau din baiatul ei. dar eu vad lucrurile altfel. ca ar fi trebuit sa ne lase sa ne vedem de relatia noastra fara sa se bage. E genul de mama de baiat posesiva. si practic de asta nu m-am mai putut eu impaca cu el ultima data.din cauza ei. I-a pornit pe toti din familia lui impotriva mea si toti ma vad cu ochi rai acum. Si din cauza ei nici familia mea nu mai e de acord sa ma impac cu el, zic ai mei ca m-a facut sa sufar prea mult, si el si mama lui, cu atitudinea asta a ei.
Acum, dupa 4 ani in care nu m-a suportat, cica e de acord cu mine, ca a vazut ca ii vreau binele baiatului ei... nu pot sa cred asta. o cunosc si stiu cum e. Zice asta doar ca sa pice bine in ochii baiatului ei, dar eu stiu ca nu e adevarat..prea urat s-a purtat cu mine. El vrea sa ne impacam, zice ca n-o sa se mai bage nimeni intre noi, dar mi-e greu sa cred. Noi ne iubim dar nu siuntem lasati in pace. Si de asta am decis sa o ia fiecare pe drumul lui si sa nu ne mai impacam. Dupa ce ne-am despartit definitiv, acum un an, el a avut o relatie cu o alta fata, dar zice ca nu o poate iubi pentru ca nu ma poate uita pe mine. Eu am avut o relatie cu un baiat timp de 2 luni, ne-am despartit pentru ca el a discutat niste lucruri si a stabilit o intalnire cu o alta fata care face videochat. Nu s-au mai intalnit, dar mie mi-e greu sa mai am incredere in el din nou. Acum vrea si el sa ne impacam. Il vad ca acum regreta si ar face orice sa il cred din nou...
Pe care sa-l aleg? Pe cel cu care am stat 4 ani si nu m-a inselat niciodata, dar nu pot trece peste ce mi-a facut familia lui si mi-e frica sa ma mai impac? Sau pe cel cu care am avut o relatie de 2 luni, familia lui ma considera super ok pentru el, dar care are tendinte de a tine legatura cu diverse fete? Eu sunt foarte geloasa, nu pot tolera treburile de genul asta. Adcesta din urma a zis ca nu o sa mai faca niciodata greseala asta, de a discuta lucruri nepotrivite cu alte fete... Ce sa fac? Pe care sa-l aleg? Sunt disperata, ma gandesc tot timpul la chestia asta. cu care o sa-mi fie mai bine? La care sa renunt? La fiecare din ei mi-e greu sa renunt... Unul ma iubeste neconditionat iar celalt incepe si el sa ma iubeasca, dupa 2 luni. Sa acord o sansa celui cu care am avut relatia de 4 ani sau celui cu care am avut relatia de 2 luni?

10 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Si mama mea zic ca este intro situatie asemanatoare cu a ta...mama tatalui meu nu a placut-o pe mama de la inceput si nu prea a fost de acord ca ei doi sa se casatoreasca.Nici acum dupa 20 de ani de casatorie cele doua nu se inteleg si nu prea isi vorbesc. Vreau sa ajung la faptul ca o relatie poate merge chiar daca mama lui nu este de acord, cu conditia ca el sa o "scoata" putin din viata lui si sa discute serios cu ea. Daca il iubesti pe cel cu care ai stat 4 ani si el la randul lui te iubeste, iar certurile au fost doar din cauza memei lui, eu zic sa va impacati... Spune-i ca de acum incolo vrei fapte.Cat despre cel cu care ai stat 2 luni, poate a intervenit in viata ta, doar ca sa iti demonstreze sa nu renunti la cel cu care ai stat 4 ani.Eu zic sa nu mai incerci cu cel cu care ai stat 2 luni si sa mai incerci cu celalalt.

| neutrino a răspuns:

Esti "fata" mare, doamna, cum poti intreba asa ceva? Primul e mamos si nu ai ce face cu el, mama lui va fi mereu in fata ta, ea va avea mereu dreptate.
Al doilea baiat nu este de incredere si crede-ma ca nici el nu are incredere in tine, si nici parere prea buna nu poate avea despre tine. Asadar, fa o pauza, ai mare nevoie sa te aduni.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

De ce zici ca nu are incredere in mine? si nici parere buna? odata ce insista atat sa se impace cu mine... Stiu ca am nevoie sa ma adun...

| Alcyon a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-l cauti pe al treilea, ca astia doi... sunt cam praf. Primul e cam dragul mamei si in mod sigur n-o sa ai viata usoara langa el (cu mama soacra care isi baga nasul peste tot). Iar al doilea imi pare cam neserios. Ce treaba are el cu fetele care fac videochat?! Nu-mi prea miroase a bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eti geloasa si posesiva si te intrebi de ce nu te sufera mama baiatului de 29 de ani? mi-ar fi rusine sa mai postez intrebarea. Sunt sigur ca ai sa-ti incerci norocul cu cel care il cunosti doar de 2 luni deoarece, din ce ne-ai relatat, esti pe graba sa te mariti dar asculta-ma ce zic, cat timp vei fi geloasa si posesiva fericire nu va exista in viata ta deoarece traiesti mereu in umbra banuielilor si doresti ca totul sa fie ca tine chiar daca nu este de bonton, iti doresc succes dar lasa gelozia iubire ca te imbolnaveste dar mai rau pe cei din jurul tau kiss

| SunnyDay88 a răspuns:

Atitudinea ta nu va conveni niciodata mamei lui (chiar daca stie ca ii vrei binele). tot timpul va fi intre voi. el daca a lasat-o pana la 29 de ani sa ia toate deciziile o va lasa si de acuma incolo. si eu am trecut prin asta. ne-am despartit pentru ca el nu vroia sa renunte la ma-sa, iar eu nu voiam cu ma-sa.

| anonim_4396 explică (pentru SunnyDay88):

Si cu iubirea dintre noi ce sa fac? ca nici eu nu pot sa-l uit. nici el nu poate sa ma uite... sunt constienta ca s-au intamplat atatea intre noi... dar parca imi e greu sa renunt. de unde gasesc puterea asta sa las lucrurile asa si sa nu ma mai impac?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-ai nascut de mana cu el si n-ai sa mori de mana cu el. schimba-ti felul de a gandi si ai sa simti altfel. sentimentele sunt rezultatul gandirii. gandeste altfel.

e mult mai usor sa fii nefericit decat sa fii fericit.nimeni nu a zis ca va fi usor si nu va durea.
iubirea asta o pastrezi ca si o amintire si gasesti alta care sa iti permita sa fii tu.

eu am avut o luna de cosmar dupa. in fiecare dimineata ma trezeam si inainte sa deschid ochii voiam sa-mi tai venele pentru ca ma copleseau prea tare sentimentele. dar asta nu a tinut o vesnicie si o data ce am decis ca am 2maini, 2picioare si un cap pe umeri am tot ce-mi trebuie ca sa fiu extraordinara si am dreptul sa fiu fericita si ala a fost momentul in care am rupt orice legatura cu el, pentru ca mai vb din cand in cand. acum nu mai sunt de acord cu asta. n-am de ce sa vb cu un om care era egoist, care o punea pe ma-sa pe primul loc. de fapt pe primul loc era cariera, apoi ma-sa, apoi eu. si genul asta de relatie nu e pentru mine, poate pentru alta, dar pentru mine nu.
crede-ma sunt barbati care te vor pune pe tine si familia cu tine pe primul loc si nu vor vb toata ziua cu ma-sa.eu am numeroase exemple in jurul meu.

| MisFit20 a răspuns:

Chiar daca o relatie e mai scurta o poti face durabila, decat sa stai sa te tot desparti in fiecare zi mai bine renunti, eu asta te sfatuiesc. Acum e decizia ta, numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru MisFit20):

Merci!