| crisu23 a întrebat:

Am aproape 18 ani si inca nu am avut ciclu pana acum, niciodata..am fost la ginecolog unde am facut diferite analize insa mi-au spus sa mai astept..eu am intretinut relatii sexuale neprotejate(ocazional) cu prietenul meu(tin sa mentionez ca nu a ejaculat )..intrebare mea este daca pot ramane insarcinata avand in vedere ca nu am avut niciodata ciclu? Rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu,deoarece nici ovulatia nu se poate produce.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu mai risca, facand neprotejat, natura e plina de surprize!

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia in care pana la aceasta varsta apropiata de 18 ani, nu s-a instalat si nu a inceput procesul menstrual, neaparat trebuie sa te prezinti la sectia/cabinetul de Endocrinologie pentru a fii consultata, examinata si sa fie efectuat intregul set de analize, cu scopul de a se stabili motivul real al dereglarii hormonale si de asemenea tratamentul medical necesar de a fi urmat.
In legatura cu cea de a 2-a problema amintita, este important sa cunosti informatia corecta si reala conform careia in proportie de peste 95-98% este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in cazul in care sunt intretinute acte sexuale neprotejate inainte de momentul aparitiei primei menstruatii. Se apreciaza ca atat teoretic cat si d.p.d.v. medical, NU exista posibilitatea certa si reala sa se poata forma sarcina, in urma actelor sexuale care au loc/sunt intretinut inainte de a se fi produs prima menstruatie (menarha). Este demonstrat si stabilit prin cercetari stiintifice si medicale ca de regula in proportie covarsitoare, PRIMUL OVUL eliberat din foliculul ovarian al unuia dintre cele 2 OVARE, este incomplet maturizat, de obicei lipsit de nucleu. Fiindca este un OVUL NEVIABIL reiese ca din motive obiective NU se poate produce procesul de fecundare si de transformarea a acelui ovul neviabil in sarcina, indiferent de modul in care este intretinut actul sexual, sau care este varsta ta in acest moment.
Fiindca ai varsta de peste 16 ani si pana in prezent n-a inceput procesul menstruatie, este indicat sa te prezinti la consultatia atat endocrinologica cat si ginecologica fiindca examinarea ta a devinit mai mult decat necesara intr-o astfel de situatie. Multa sanatate!

| crisu23 explică (pentru corbulalbrosu):

Va mulțumesc din tot sufletul pentru informatiile acordate, chiar ma ajuta, am realizat analize si la endocrinolog insa fara un raspuns concret din partea lor, acum ma gandesc sa reiau analizele si sa incerc sa remediez problema. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Blueberry8 a răspuns:

Sa mai astepti? Poti avea probleme hormonale.Mai fa controale si la alti medici! Gandeste-te ca mai tarziu peste ani si ani o sa vrei bebei happy.