| SorinaMatache1 a întrebat:

Buna, am avut contact sexual cu iubitul dupa 2 zile de la terminarea menstruatiei. Prezervativul s-a rupt (s au rupt 2 la rand si nu stim de ce, a fost aplicat corect ) si am luat pastila de a doua zi. Dupa 8 zile de la incheierea menstruatiei mi-a venit din nou, cel putin asa presupun, pentru ca m-am trezit si era destul de mult sange inchis la culoare pe lenjerie, credeti ca e de la implantare sau doar s-a dereglat ciclul menstrual? O sa imi vina menstruatia si luna viitoare daca mi-a venit de 2 ori intr o luna?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste prezervativul rupt, acesta s-a rupt dintr-un singur motiv: a fost prea mare (larg) pentru penisul baiatului, ca atare fiind larg s-a rasucit pe penis in timpul sexului, s-a intins la maxim si a pocnit.

Spune-i baiatului ca prezervativele se cumpara dupa GROSIMEA penisului si trebuie sa cumpere masura corecta de prezervativ, ca sa nu se mai rupa data viitoare.

Un prezevativ de masura corecta va intra foarte greu pe penisul erect, stand strans lipit de penis, precum o a doua piele a lui (ca pielita de la salam, pe salam), fara sa faca falduri sau pliuri.

Nu are nici o importanta marca prezervativului, atata vreme cat masura lui este cea corecta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Implantarea presupune o pata mica, ii zice spotting.Iar prezervativul se poate rupe din varii motive:

https://informathiv.ro/ro/de-ce-se-rup-prezervativele

https://www.mistersize.ro/......ie-sa-faci

| Robert2526 a răspuns:

1. Nu stie iubitul tau sa puna prezervative, daca lasa aer in varf acolo, de asta se rup
2.Ai luat pastila degeaba, nu inteleg de ce va repeziti asa de rapid la pastila aia fara sa ai motive reale sa o iei
3. Sangerarea este efectul pastile ( atentie, nu este un efect advers ci o normalitate, se incadreaza in ceea ce se intampla dupa pastila)
4.O sa vina menstruatia si luna viitoare, dar cu aproximativ 10-12 zile diferenta fata de cand o asteptai tu de fapt

Nu, nu esti insarcinata si nu te stresa cu asta

| SorinaMatache1 explică (pentru Robert2526):

Avand un ciclu neregulat, exista posibilititatea sa pot ramane insarcinata, am luat pastila ca o siguranta, decat sa trag dupa 9 luni sau sa fac avort, consider ca am luat decizia corecta!

| Robert2526 a răspuns (pentru SorinaMatache1):

In ce sens ai un ciclu neregulat? Faptul ca nu vine la fix 28 de zile, nu inseamna ca este o problema. Nu ai luat decizia corecta, pentru ca, pur si simplu, pastila aia se ia cand are loc ejacularea in vagin. Altfel de ce sa o iei?

| SorinaMatache1 explică (pentru Robert2526):

E clar ca am facut o greseala intreband aici, cu unele persoane care nu stiu absolut nimic despre ovulatie sau cum se petrece o sarcina? O femeie poate ramane insarcinata de la lichidul preejaculator( chiar daca ejacularea nu s-a produs ) Iar despre menstruatie. e clar ca nu ai idee nici macar jumatate din cat ar trebui

| Robert2526 a răspuns (pentru SorinaMatache1):

Crezi ca le stii pe toate, atunci continua asa, ce sa zic. Nu mai intreba pe nimeni altadata, fa-ti stoc de pastile din alea, si ia cate una dupa fiecare contact sexual, asa ca o decizie buna happy

| Lidia09 a răspuns:

Nu poți rămâne însărcinată dacă nu a ejaculat în tine nu o să rămâi însărcinată, dar dacă a făcut-o, atunci de-am vezi și tu. Poate pastila chiar ajută