| Radaaa a întrebat:

Buna. Am avut contact sexual ieri, in a 14-a zi a ciclului,(am ciclul de 28/29 zile de obicei. Uneori intarzie cu 2 zile alteori vine mai repede cu 2 zile). El nu a ejaculat in mine, insa la a doua partida de amor, fiind neprotejat, imi era frica de acel lichid preejaculator care putea contine spermatozoizi de la prima partida. Desi am mai facut asta in perioada fertila, fara ca el sa urineze intre partide, nu am avut nicio problema, insa ieri ceva ma facea sa ma gandesc ca ar trebui sa iau pastila de a doua zi, sa nu ma trezesc cu o surpriza.Zis si facut, azi, dupa 15 ore de la contact, am luat escapelle. Intrebarile mele sunt. Am procedat corect? Credeti ca ar fi fost nevoie sa o iau? Am mai luat-o in trecut si imi este frica sa nu ma dea peste cap cu ciclul si cu simptomele. Deja simt o durere de cap de la ea. Unele persoane cu care m-am sfatuit au zis au zis ca mai bine sa previn decat sa combat. Altele ca mai bine nu luam…, insa daca nu era nevoie si o luasem degeaba, ar fi chiar aiurea. Cred ca sansele de a ramane gravida erau 50/50 sau si mai putin, tinand cont de faptul ca am mai facut asta de atatea ori in asa zisa perioada fertila… voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai avut toate sansele sa fii ramas imediat gravida, fiindca era deja sperma pe teava de la prima partida care s-a scurs in vagin involuntar, cand penisul a fost reintrodus la a doua partida sexuala.
Faptul ca ai luat escapelle spune ca sarcina nu mai exista, fiindca acea "bomba hormonala" a dus la "explozia" ovului fecundat.

De acum, pentru urmatoarele 6-12 luni vei avea diverse efecte negative pe care le ei simti: ciclul neregulat, intamplandu-se cand vrea el, ovulatia si perioada fertila modificate, de aceea este recomandat ca toate partidele sexuale viitoare, sa fie facute numai cu PREZERVATIV, fiindca o alta pastila de a doua zi, nu mai poti lua in viata ta.

| sierra1 a răspuns:

"unele persoane. zis ca mai bine sa previn decat sa combat...voi ce creti?"

perfect de acord cu acele persoane