| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut! Sunt cu iubita mea împreună de 2 ani și ceva. La început făceam mult sex de mi se luase și mie. Eu sunt o persoană care are chef mai mereu, și nu ca mă laud dar prietena mea se simte foarte bine cu mine și se simțea, avea de obicei mai mult de 5 orgasme când făceam asta. Acum, în prezent, tot mă refuză și de-obicei vrea mai rar. Problema mea e ca nu pot sta foarte mult fără să mă eliberez. Mă abțin, mă abțin și spun ca nu o mai fac singur dar de-obicei în cam 7-10 zile mă ia valul și o fac din nou. Când vreau să fac ceva cu ea, îmi afectează erecția și uite asta e ciclul…așa funcționează, nu duce decât la mai rău, când mi e lumea mai dragă parcă o iau razna și nu mă pot concentra la realitate când facem sex. Masturbarea mă face să stau cu hormonii potoliți, cu toate ca știu ca nu e bine. La ea acasă nu putem face foarte des pentru ca familia ei de-obicei și în special fratele ei, sunt acasă. Ea spune mereu ca numai asta vreau de la ea și ajungem să ne certăm, îmi vine să merg la alte femei și să îmi fac plăcerea, și nu e de judecat pentru ca eu o iubesc și nu am cum să mă despart de ea doar pentru ca nu vrea asta. Uneori îmi pare toxică, spune ca eu fac greșeli și ca eu sunt cel care greșește, nu știu cum să o mai dau cu ea, am stat mai mult de o lună despărțiți și când ne am împăcat a avut chef de mine, m-am simțit ca la început, și am observat ca mereu când ne certăm, apoi când ne împăcăm are chef de mine. Nu știu ce sa mai fac. Aș sta și nu aș mai sta cu ea. Vreau să stea cu mine și să fiu cu ea, dar sexul contează mult și nu vreau să mi treacă tinerețea cu o viață sexuală de genul ăsta. Vreau să mă simt conectat cu persoana lângă care trăiesc. Abia ce m-am împăcat cu ea, din unele puncte de vedere îmi pare bine, din altele nu prea. Voi ce ați face în locul meu? Simt ca nu mă mai înțelege nici ea și ca nu mai comunică. Îi spun; care e problema? De ce tot spui ca fac greșit și greșesc mereu și ca e vina mea? Iar apoi spune ca de ce mai stau cu ea dacă nu mă simt bine. Vă mai întreb odată: ce ar face în locul meu?

13 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mai mult de 5 orgasme? Ok, hai s-o credem si pe asta. Zici ca o iubesti, dar fix inainte de asta spui,, îmi vine să merg la alte femei și să îmi fac plăcerea''. Bad news, asta nu e iubire, ea sa se simta ca un obiect sexual, iar pe viitor tu sa stai cu ea in timp ce de fapt faci sex cu altele, ci maidegraba e doar o relatie carnala superficiala, in special daca atunci cand scoti sexul din ecuatie voi doi nu mai aveti nicio personalitate, nicio culoare, nimic ce sa va tina impreuna.Suna dur, insa cam asa se vede din exterior. Poate ar fi mai bine sa va vedeti fiecare de propriul drum, si sa va gasiti parteneri care au o mai mare comptabilitate pe acest plan cu voi? Daca nu stie sa iti explice punctual ce gaseste gresit si prefera sa schimbe subiectul, mai are de crescut.Iar tu stii cu siguranta raspunsul la intrebarea ei.Bafta!

| PleşaMihai21 explică (pentru dullcat):

Bună! Ce e așa de necrezut? Da, peste 5 orgasme, când suntem amândoi sănătoși psihic așa se întâmplă. Tu n ai avut niciodată macar 3? Înseamnă ca n ai întâlnit persoana potrivită. Nu văd decât ca știi să judeci după informațiile pe care le am dat, în loc sa îmi dai sfaturi din punctul de vedere al unei fete…daca ești fata

| dullcat a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Am scris cum consider ok sa procedati, dar te-ai simtit tu atacat si nu ti-ai dat seama.Nu am intentionat sa te pun pe tine la colt, ci sa ofer o parere obiectiva care sa te ajute, deoarece simt ca privesti foarte subiectiv, numai din perspectiva ta, nu si a iubitei. Vorbesc si eu tocmai din punctul de vedere al unei femei de 28 de ani.Imi pare rau, daca o iubeai nu aveai nici cea mai mica intentie sa mergi la altele pentru pofta de sex si pe ea sa o tii acasa pe post de menajera si atat? Iar daca ea avea mai mult de 5 orgasme, de ce si-a pierdut subit interesul pentru sex? Hai sa ne gandim. Poate exista o afectiune de sanatate care ii provoaca scaderea drastica a libidoului, poate nu avea chiar 5 orgasme dar nu ti-a spus nimic ca sa nu te supere, poate poate poate.Iti recomand sa citesti articolele de mai jos pentru a afla despre alte posibile cauze, fiindca sunt multe si, din tot ce ai scris, eu inteleg ca tu te pui pe primul loc, dorinta ta sexuala primeaza, nu empatizezi cand iti spune ca este obosita si nu are chef, nu ai inteles deloc ca ea se simte ca un obiect sexual si atat in relatie, dupa vorba ei ca numai sex doresti etc. ceea ce nu este sanatos.Sanatos este ca binele amandurora sa fie pe primul loc, sa gasiti o cale de mijloc ca sa faceti sa mearga sau sa nu va mai chinuiti si sa aleaga fiecare un drum separat.

Aici era fix aceeasi problema, cu aproximativ un an in urma, sau ma insel?
https://www.tpu.ro/......ne-am-mai/
Cel mai aiurea mi se pare cum pe final dai de inteles ca ea ti-a oferit aprobare pentru ca tu sa mergi sa o inseli cu altele, ca eh, se cade pentru un barbat, asa sunt barbatii, pe cand pentru o femeie e foarte urat, doamne fereste.:)) Spune ea asa, dar eu te asigur ca daca veti ajunge in acel punct relatia se va sfasia in bucati mici de tot si nici nu le vei mai putea culege.Nu este ok pentru niciunul sa insele.De bun simt este sa vorbiti sincer, sa comunicati cu adevarat, eventual sa apelati la un terapeut specializat pentru probleme sexuale si sa incercati sa va clarificati in primul rand daca aveti intentii serioase pentru viitor, daca sunteti dispusi sa luptati pentru ele, impreuna. Daca nu va leaga nimic serios si tu esti in relatie cu ea doar pentru sex, iar ea din cine stie ce motiv, nu va fi bine, intuiesti si tu asta, sunt sigura. Faptul ca a trecut un an de cand a inceput problema si inca nu ai inselat-o denota totusi ca tii la ea, dar iubirea nu este suficienta.

Se stie ca dupa primii 2 sau 3 ani de relatie se da asa un examen nescris al maturitatii relatiei, in sensul ca tot acel norisor roz, care face toate lucrurile absolut minunate la inceput, se disperseaza. Ceea ce ramane dupa este baza pe care un cuplu se sprijina, isi construieste relatia. Tind sa cred ca voua va lipseste enorm comunicarea si asta se poate repara, va puteti dezvolta impreuna, mai ales ca vorbim de un capitol la care toata viata trebuie sa lucrezi.Comunicam mereu nu doar cu partenerii ci si cu cei din jur la locul de munca si oriunde ne invartim in rutina zilnica.Bafta.

| dullcat a răspuns (pentru PleşaMihai21):

,,Disfunctii si tulburari sexuale la femei
Problemele de natura sexuala ale femeilor pot include:

-pierderea interesului pentru sex;
-lipsa orgasmului;
-sentimentele contradictorii sau emotiile negative din timpul actului sexual;
-uscaciunea vaginala care creeaza durere.

Cauzele disfunctiilor sexuale la femei
Factorii care determina disfunctia sexuala la femei pot fi:

-sarcina;
-inaintarea in varsta;
-depresia;
-anxietatea:
-problemele de cuplu;
-diabetul;
-hipertensiunea;
-afectiunile neurologice;
-bolile cardiovasculare;
-afectiunile hepatice;
-afectiunile renale;-dezechilibrele hormonale;
-instalarea menopauzei;
-unele tratamente medicale;
-consumul de alcool;
-excesul de tutun si droguri;
-stresul;
-oboseala excesiva;
-traume sexuale anterioare;
-respect de sine scazut.

Ca si in cazul disfunctiilor si tulburarilor sexuale masculine, multe dintre problemele sexuale feminine se pot rezolva printr-o mai buna comunicare cu partenerul. Lipsa unei educatii adecvate si lipsa increderii in partener conduc la situatii de nerezolvat.

Tipuri de disfunctii sexuale ale femeilor
Cele mai importante disfunctii sexuale ale femeilor sunt:

-probleme ale libidoului: dezinteresul partial sau total fata de sex. Cauzele acestei disfunctii pot fi dezechilibrul hormonal, depresia/anxietatea, oboseala excesiva, stilul de viata, interesul pentru realizarea profesionala, interesul pentru copii, tratamentele medicamentoase, rutina sexuala, relatiile incordate cu partenerul.

-probleme ale excitarii: se poate intampla ca vaginul sa nu se lubrifieze destul, sau femeia nu poate pastra starea de excitare. Cauzele problemelor legate de excitare pot fi: anxietatea, problemele circulatorii in zona clitorisului si a vaginului, incapacitatea partenerului de a stimula zonele sensibile ale partenerei.

-probleme ale orgasmului: aici sunt de fapt doua probleme, in primul rand incapacitatea de a ajunge la orgasm (anorgasmia) si in al doilea rand durerile in timpul orgasmului (dispareunia).
Cauzele anorgasmiei pot fi dintre cele mai diverse: anxietate, abuz sexual, lipsa de experienta, lipsa stimularii sexuale, tratamente medicamentoase, abuz de droguri, boli cronice.

Cauzele dispareuniei: endometrioza, lipsa lubrifierii, chisturi ovariene, vaginism, boli cu transmitere sexuala.''-
https://www.drmax.ro/articole/disfunctii-si-tulburari-sexuale

https://www.sfatulmedicului.ro/......u-sexi_722

| Emilian65 a răspuns:

Mihai, ești încă la începutul vieții sexuale. Tu vrei mai des, ea vrea mai rar. Ca relația voastră sa fie de lunga durata, trebuie sa va înțelegeți și sa faceți sex mai rar. Făcând sex mai rar, totul va fi OK.

| PleşaMihai21 explică (pentru Emilian65):

Da, înțeleg, ai dreptate, mai rar e mai calitativ, dar uneori simt ca trebuie să aștept o lună ca sa fac sex, exact ca un om de 45 de ani, care poate face mai des sex. Fac 24 de ani în toamna, ea face 23 în vară, deci mda, tinerii ar trebui zic eu să aiba alte rapoarte față de oamenii în vârstă. Simt ca înnebunesc dacă țin în mine și stau pe masturbare fără ca ea să știe. Simt ca sufăr în interiorul meu iar pe ea nu i interesează, asta simt…plus ca dacă i spun chestia asta, tot pe mine mă acuză și spune chestii de genul; și sunt eu de vină?
Astea sunt chestii de mă fac să plec de lângă ea. Încerc de când ne am împăcat să devin o persoană mai bună, iar ea parcă la fiecare abatere reacționează exagerat, cu toate ca e putea spune; "OK, hai să discutăm și să ți explic cum stă treaba"
Acuma spune mi tu mie ce ai face în locul meu

| PleşaMihai21 explică (pentru Emilian65):

Și de unde ai tras concluzia ca sunt la începutul vieții sexuale?

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu aveti compatibilitate sexuala. Daca la inceputul relatiei avea acelasi apetit sexual ca tine, probabil era atractia fizica foarte mare. Cred ca a devenit o relatie toxica din partea ei, pentru ca nu mai simte sa faca sex ca la inceput, probabil s-a dus cumva atractia fizica. Fiind asa tineri mi se pare cam putin sa faci sex o data pe luna, mai ales ca unii barbati au nevoie de sex mai des. Incearca sa vorbesti deschis cu ea, fara certuri, sa cadeti de comun acord ce ar fi bine sa faceti pe viitor. Daca nu puteti ajunge la un numitor comun cand e vorba de sex, ca tu vrei mai des si ea mai rar, inseamna ca nu va potriviti la pat.

| Stonehard a răspuns:

Daca asa e la inceput, sa te pregatesti, ca dupa 10 ani de relatie va fi si mai rau. Si iti va reprosa faptul ca face sex doar pentru tine. Nu sunteti compatibili sexual, si asta nu se prea poate schimba.

| PleşaMihai21 explică:

Nu prea știi nimic despre relația mea. Totul merge bine în rest, ieșim, ne plimbăm, mergem la film, o scot și la suc să știi, nu trebuie să judeci și să spui ca o țin ca pe sclava în casă. Îți mulțumesc pentru restul răspunsului dar aici să știi ca nu ai nimerit o cu plimbările și cu sucul

| RazvanEu12 a răspuns:

De câte ori te masturbezi?

| PleşaMihai21 explică (pentru RazvanEu12):

Destul de des, cam de 5-6 ori pe săptămână, poate uneori chiar mai mult. Nu e sănătos pentru mine și pentru mintea mea

| RazvanEu12 a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Și ce vârstă ai? Este normal să faci laba odată la câteva zile.
Eu spre exemplu sunt căsătorit și fac laba aproape zilnic că sunt excitat