| MiZzi a întrebat:

Am avut si eu o intamplare neplacuta acum 2 saptamani (in urma contactului sexual prezervativul s-a rup). Pentru siguranta am luat a 2 a zi Postino 2. Menstruatia ar trebui sa vina in 18 luna aceasta. De ieri am inceput sa am dureri de sani si de burta (exact cum aveam in fiecare luna inainte de menstruatie). De data aceasta sunt semnele pre-menstruale sau e posibil sa fie altceva?

Răspuns Câştigător
| Violente a răspuns:

Citești aici răspunsul dat de un ginecolog / asistent/ farmacist : http://www.pcfarm.ro/......a-postinor

"Stați liniștită, dacă nu a avut loc ejaculare intravaginală și a fost luat și POSTINOR-2, sarcina este exclusă!"

Menstruația este pe drum, orice modificare a ei luni bune de acum înainte sau orice întarziere o vom pune pe seama POSTINOR-ului care ți-a făcut praf sistemul hormonal.

Te rog să mă ții la curent prin mesaj privat sau îmi poți răspunde aici. E bine că ai simptome premenstruale neschimbate :)

8 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Semne ca urmeaza sa ti vina ciclu.Si nici decum o sarcina nedorita! Scuza ma ca te intreb pai si daca s-a rupt prezervativul era cumva plin cu ceva.ori te ai speriat,,, adica a fost de ajuns sa te sperii doar pentru faptul ca s-a rupt prezervativul!laughing apropo stii ca acea pastila trebuie luata doar odata pe an?
in fine! Data viiitoare incearca sa fii mai atenta si nu te mai speria doar din atit!laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, acele dureri "de sani si de burta" reprezintă simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Nu cred să fie vorba de o sarcină, riscul fiind foarte mic deoarece ai luat destul de repede Postinor 2.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Probabil menstra trebuie să vină cât de curând.
Îţi faci un test de sarcină dacă nu vine menstruaţia.
Pe viitor, mare grijă la manevrarea prezervativului!
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| xCrazyGirl a răspuns:

Depinde. daca a ejaculat in tine sunt probabilitati sa fii ramas insarcinata daca nu nu cred

| MiZzi explică (pentru xCrazyGirl):

Nu, nu a ejaculat dar ma tem de lichidul pre-ejaculator care contine si el spermatozoizi. plus ca eram in perioada fertila

| xCrazyGirl a răspuns (pentru MiZzi):

Atunci nu stiu.