| akiki a întrebat:

Am cunoscut de curand un baiat de care-mi place. El a iesit acum un an dintr-o relatie ce a durut 7 ani. Desi cu mine este foarte deschis, isi face planuri si ma include si pe mine in ele, imi este cumva frica de faptul ca se poate gandi la prima lui prietena cat timp este cu mine... se spune ca baietii uita mult mai greu prima iubire..asa este? Ar trebui sa ma retrag?

7 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Din experienta iti spun ca astfel de ganduri nu isi au rostul. Nu trebuie niciodata sa-ti faci griji de ceva ce nu poti controla, iar gandurile, din fericire le auzim doar noi, cei care le gandim. Nu e o regula generala afirmatia ta cum ca prima iubire se uita mai greu.

Toata lumea are fost si foste, sunt despartiti deja de ceva timp si nu cred ca e cale de impacare, gandurile pot exista dar nu neaparat in acelasi fel cum o gandesti tu si iti repet ca nu ar trebui sa-ti faci griji. Si eu sunt femeie si cateodata ma mai gandeam ca iubitul meu a stat ceva cu o alta fata si ca poate in adanacul lui mai are sentimente, dar am realizat ca este doar un gand negru, pe care eu oricum nu-l pot controla daca se intampla sau nu. Succes si gandeste pozitiv.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cate ai precizat reiese ca EL a rupt relatia cu fosta iubita/prietena de 1 AN de zile. Probabil ca rupture dintre ei este definitiva si pentru totdeauna iar faptul ca o persoana isi readuce aminte de cineva din cand in cand este in natura firii umane. De ce te-ai retrage dintr-o relatie de succes care este functionala? Ba chiar din contra, incearca sa faci tot ce-ti sta in putinta, pentru ca relatia voastra sa devina tot mai stransa. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Și dacă o uită greu sau deloc, cu ce te afectează asta pe tine? Nu mai e cu ea acum, ci cu tine! Trăiește doar cu asta în minte! Și poartă-te cu el astfel încât el să nu vrea să schimbe această stare de fapt!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Toti indiferent ca sunt barbati sau femei uita mai greu prima iubire, incearca sa vezi ce semnale iti da el sa nu fi doar un pansament pentru el acum daca a iesit de curand din acea relatie de care zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"se spune ca baietii uita mult mai greu prima iubire"
Doar pânã a stat mai putin de 6 luni in relatie, in rest a fost doar o bataie de cap pentru El
Sigur i-a ajuns 6 ani si 6 luni, a facut bine ce a facut, acum el e chiar incântat ca te-a intâlnit.

| Romanul86 a răspuns:

„El a iesit acum un an dintr-o relatie ce a durut 7 ani." Tremenul lui de valabilitate e de 7 ani după acești ani expiră. E discutabil individul.

| gabriielaaa a răspuns:

Daca is face planuri cu tine nu cred ca se mai gandeste la fosta, a trecut un an e ceva timp stiu ca e greu sa ai incredere si te indoiesti dar lasa timpul sa-ti arate cum e ofera-i putina incredere parerea mea