| anonim_4396 a întrebat:

Am devenit super geloasa pe unul dintre prietenii iubitului meu. Omul respectiv e cu 10 ani mai mare decât el și efectiv se plictiseste, nu are prieteni și mereu îl cheamă pe al meu ba la fotbal, ba la alergat, ba la sala. Prietenul meu face și practica la el vara. Sunt foarte speriata sa nu îl pierd, sa nu ma lase pentru prietenul ala al lui. Noi cu pandemia am devenit un cuplu și fiind izolați abia ne vedem în orașul nostru. Nu e o relație atât de strânsă cum as vrea eu, gen sa locuim împreună. Ma face sa ma simt vulnerabila tipul ala pentru ca petrece mai mult timp cu iubitul meu decât mine

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ați ajuns să fiți geloase și că petrece timpul cu-n prieten... are viața lui, nu trebuie să ți-o dedice ție, și nici nu pare că aveți prea mult împreună, tu deja te vezi mutată cu el?! vezi că ești mega posesivă și sufocantă și să te citească iubită-tu că fuge în secunda 2. du-te și tu și fă lucruri cu prietenele tale și gata.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca la voi lipseste comunicarea și o data ce o sa începeți să vă spuneti păsurile lucrurile se vor schimba.
Nu avea rețineri fata de el si spune-i in fata ce te frământă, daca e un om cerebral va sti ce sa spuna sau sa faca.

| Emma30555 a răspuns:

O sa l pierzi dacă ai atitudinea asta de femeie geloasa. Nu poți fi geloasa pe un bărbat, dacă vrei sa ai mai multe activități cu el propune-i sa ieșiți sa mergeți și voi prin diverse locuri, sa faceți lucruri împreună, dar oamenii au nevoie și de prieteni nu pot fi doar cu partenerii, viata de cuplu nu înseamnă izolare de restul lumii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Uite, eu te inteleg. Sunt fata ca si tine si stiu ce zici. Dar, cel mai bine ar fi sa renunti putin la gelozie. Nu cred ca isi are rostul, sincer. In cantitati mari, strica. Daca iubitul tau te iubeste, asa cum afirma/demonstreaza, nu ai avea de ce sa iti faci griji. Mai ales ca omul acela este un barbat, nu femeie. Așadar, stai linistita. Sentimente încă exista, eu asta cred. Nu va cunosc personal pe niciunul din voi, doar îmi dau cu presupusul.
Daca intr adevar te deranjeaza atat de tare ca se vede cu acel bărbat, respectiv prieten, zic sa vorbesti cu el si sa lamuriti "problema".
Un mic sfat: pentru a nu mai fi atat de deranjata de acest aspect, iesi cu prietenele tale la un suc, macar, in fata blocului/casei. Mai vorbiți, poate mai uiti.
Ai grija de tine. Numai bine!

| tzionut a răspuns:

Mama ce probleme au femeile. Draga mea eu lucrez in mentenanta. Acum nevasta mea ar trebui sa fie geloasa pentru ca una din "amantele" de la munca s-a stricat, nu are cine sa evalueze defectiunea, si plec la munca in loc sa stau langa ea sa ii incalzesc patul.
Draga mea fara incredere, comunicare si respect nu faceti nimic.
Discuta cu baiatul si spune-i ca doresti sa petreceti mai mult timp impreuna. Daca ii place de tine si sa petreaca timpul cu tine va renunta singur la iesirile cu prietenul sau. Nu face greseala sa ii interzici sau sa faci vreo scena pe tema asta ca vei obtine exact contrariul. Omul are nevoie sa socializeze si cu alte persoane decat tine.

Ca să clarificăm: pe tine te deranjează că nu ai suficient timp de calitate petrecut împreună cu iubitul tău, nu că el petrece mai mult timp cu altcineva.

Legat de asta - trebuie purtată o discuție între voi doi. Fără comunicare deschisă nu o să rezolvi niciodată.

Ia în considerare și faptul că poate el nu vrea aceeași apropiere.