| adelina73 a întrebat:

am facut ieri un test de sarcina in ziua 21 de la contactul sexual neprotejat si mi-a aratat negativ, chestia e ca mi l-am facut cu urina de dimineata dar inainte de asta am minacat putin si testul a fost de ala mai ieftin(de vreo 3RON) pentru ca la farmacie nu erau din alea mai scumpe, aa...si inca ceva, pe instructiune scria ca inainte de a face testul trebuie sa las urina sa ajunga la temperatura camerei, dar dat fiind faptul ca nu dispuneam de timp l-am facut imediat.menstra trebuia sa-mi vina atazi(ultima zi) dar nu mi-a venit.ma dor putin sinii si pe parcursul ultimelor zile m-a durut si burta.nici nu stiu ce sa cred...sunt sau nu insarcinata. tin sa mentionez ca contactul sexual nu a fost neprotejat, doar ca pe parcurs s-a rupt prezervativul(prietenul meu nu ejaculase). voi ce credeti, ce ar trebui sa fac in acest caz?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand ar trebui sa repeti testul, dar dupa vreo 5 zile, folosind tot prima urina de dimineata. Si incearca sa gasesti un test Sure check sau Barza 9sunt in jur de 30 de lei). Nu conteaza daca ai mancat sau nu, important este sa fie prima urina din acea dimineata (adica cea acumulata in vezica peste noapte).
Simptomele tale mi se par de sindrom premestrual, deci presupun ca va aparea menstra. Totusi, va trebui sa repeti testul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te gândești la o posibilă sarcină dacă întârzie mai mult de 10 zile.
Sunt semnele premenstruale, durerea de sâni și burtă.
Un pahar mic de vin roșu cu o aspirină crește presiunea sângelui și declanșează menstra ori ceai de urzică cu crețișoară.
Pa, pa.

| loghipop a răspuns:

Pai normal ca esti insarcinata toatesemnele arata si trebuie sa vb cu cine un consilier si cu un doctor cel mai probabilcu parintii neaparat