| AnAndrey1994 a întrebat:

Prietena mea a facut testul de sarcina dupa 9 zile de la contactul sexual neprotejat! E bine? Mentionez ca testul de sarcina e tip caseta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are nici o valoare daca este negativ. Doar 1% dintre femeile insarcinate vor primi un raspuns corect, restul de 99% vor primi un rezultat fals negativ. Un test concludent se poate face dupa 21 de zile de la contactul sexual din urina de dimineata, sau dupa 24 ed zile din urina de peste zi. orice test facut inainte se ia in considerare numai daca este pozitiv. daca este negativ nu inseamna absolut nimic.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de nu faceți fraților protejat? Vă place suspansul?
Dacă a ieșit negativ, așa o fi. Să mai facă unul în zilele când trebuie să vină menstra.
Pa, pa.

| AnAndrey1994 explică (pentru Legiuitoarea):

Poi de 2 zile trebuie sa ii vina menstruatia in 28 si azi a facut-o si a iesit negativ!

| Ycu a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Mai din a doua saptamana deja ai greturi matinale si destule simptome sa iti dai seama.

caramela
| caramela a răspuns:

BUNA:)
Untest se face dupa 14 zile de la ultimul contact.
http://www.qbebe.ro/......rcina__q__
O seara buna:)

| mona a răspuns:

Nu e chiar bine, repeta testul la data cand trebuie sa vina menstruatia[adica prietena ta]

| AnAndrey1994 explică (pentru mona):

Pai testul la facut dupa 2 zile de cand trebuia sa ii vina menstruatiahappyadica 9 zile de la contactul neprotejat...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Testul de sarcină făcut la 9 zile după contactul sexual NU este concludent!

L-a făcut DEGEABA!

Eventual, să facă 2 teste de sarcină "corecte", aşa cum EXPLICAM în răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea ulterioară acesteia.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

La 21 de zile este procentul cel mai mare de a indica corect testul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este recomandabil să faci un test cam după 7-10 zile de la momentul actului sexual suspect de sarcină.
Te pup!

| Bubulin4ik a răspuns:

Testul de fapt se face dupa 10 zile sau 14, adica dupa 14 zile e mai concret! Bafta! Si daca nu a ramas insarcinata, alta data folositi prezervativele! Bafta!:*