| Alessi93 a întrebat:

Buna, am facut sex neprotejat cu iubitul meu in perioada fertilă și ovulatie, dupa 9 zile am facut testul de sarcina si a iesit negativ, e posibil sa nu fiu gravida sau am facut testul prea devreme? Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul facut este inutil si eronat, fiind facut cu prea mult timp inainte.
Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa trecerea a doar 9 zile de la data posibila si probabila la care ar fi avut loc fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, in proportie destul de mare este posibil ca procesul de NIDATIE, prin care ovulul fecundat este implantat in endometru pentru a deveni o sarcina sa nici nu se fi produs. Este determinat stiintific ca procesul de NIDATIE se produce numai dupa trecerea a circa 8-11 zile de la data fecundarii ovulului. Tot stiintific este stabilit si faptul ca hormonul de sarcina hCG incepe sa fie produs numai dupa implantare si sarcina are nevoie de circa 5-7 zile pentru a reusi sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG care sa poata fi detectat de testerul de sarcina.
Pe baza celor precizate rezulta ca in urina NU poate sa ajunga si sa se acumuleze concentratia minim detectabila de hormon hCG mai devreme de trecerea a minim 14-15 zile de la data la care a fost intretinut actul sexual in urma caruia s-a produs fecundarea ovulului. In consecinta rezultatul obtinut este ERONAT fiindca de fapt este 100% FALS NEGATIV. Numai/doar rezultatul testului de sarcina care a fost efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei/actului sexual, poate fi luat in considerarea fiindca rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 98-99% VALID, VIABIL si CORECT. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Mult prea repede.

| HadesSs a răspuns:

Teste se face dupa 21 de zile, e prea repede.

| HadesSs a răspuns (pentru HadesSs):

Testul se face, scuze