| ElenaEcaterina23 a întrebat:

Buna. Am facut sex neprotejat în ziua 3 a ciclului menstrual ( imi curgea sange si in timpul actului) ideea este ca iubitul meu spune ca nu si-a dat drumul in mine, si nici nu am simtit asta. Am facut de mai multe ori, si penultima oara s-a sters cu șervețel umed, nu s-a spălat cu apa. Exista posibilitatea sa fi ramas pe interior sperma? Si cand am facut ultima data sa se fi scurs in vagin?
Mentionez ca am luat pastila de a 2 a zi dupa 60 ore de la contactul sexual. Mai exact POSTINOR 1 Exista posibilitatea sa raman gravida? În calendarul menstrual arata ca eram pe liber, si perioada de fertilitate incepe peste 2 zile. ( Adica a 4 a zi dupa contactul neprotejat)
Ieri, 27.06 fiind a 4 zi dupa contactul sexual neprotejat am facut test si a iesit negativ, exista posibilitatea să se mai schimbe ceva?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importnata daca a ramas sperma sau nu in vagin, ca oricum este imposibil s aramai insarcianta pe ciclu, fiindca atunci nu se poate produce ovulatia, fiind timpul cand este eliminat ovulul mort.

In orice caz, insarcinata nu ai cum sa fii, dar te poti alege cu o infectie vaginala foarte urata, facand sex in cea mai murdara perioada a femeii.

Pastila de a doua zi a fost luata tota inutil si eronat, fiindca a 40-a zi nu-si mai face nici o pastila efectul si apoi, nici nu erai in perioada fertila ca sa ai ce sa opresti din evolutie.
Dar acum vei experimenta efectele negative ale acestei pastile, care iti va deregla ovulatia, perioada fertila si cicul menstrual pe urmatoarele 6-12 luni.

Inca ceva: un test de sarcian se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Nu exista test pe fata pamantului, care ar putea detecta o sarcina dupa 4 zile!
Pana acum absolut tot ce ai facut a fost complet gresit.

Te sfatuiesc ca pe viitor sa nu mai faci sex fara PREZERVATIV, ca sa nu risti vrei sarcina, fiindca o alta pastila de a doua zi, nu mai poti lua.

| Cismi a răspuns:

200% sigur ca nu esti/vei ramane gravida data fiind situatia +pastila, stai calma si data viitoare bagati cauciuc daca vreti sa nu va mai dati cu capul de pereti, oricum fiind in a 4 a zi (daca ciclul are 28 de zile) era deja safe cu pastila 100% nu esti