| AndreeaRoxanaBZ a întrebat:

Am intrat si eu pe acest site cu o problema destul de serioasa. Am o relatie cu un baiat de un an si 4 luni, aproape. Cand am facut un an, ne-am despartit din cauza certurilor prea dese, a geloziei mele, si etc. Pe o perioada de 3 luni. In astea 3 luni, lui i-a placut de o fata, ba chiar a fost cu ea vreo 2 -3 saptamani. Apoi, a parasit-o, dupa o saptamana, doua, sa impacat cu mine. Tin sa precizez ca toata despartirea, noi tot vorbeam aproape zilnic, tot ne cautam reciproc. Toate bune, de 4 luni ne-am impacat dar eu am o oarecare teama si obsesie pentru tipa cu care a fost. Prieteni lui ( care si lor le-a placut de ea, dar cand mau cunoscut lea placut si de minelaughing, da, ciudat ) imi spun sa stau linistita, ca el ma iubeste. Si el mi-a spus asta, ca ar trebui sa fiu indiferenta si sa nu`mi pese de ce a fost. Pentru ca prezentul conteaza, el e cu mine si ma iubeste, si ca nici nu se compara aia cu mine. Bun. Dar ieri cand i-am cunoscut mai multi colegi si prieteni, sau mereu cand ies cu prieteni lui, aduc instantaneu vorba de aia. Si ma simt ca naibii. Imi da impresia ca inca mai conteaza. Alaltaieri a fost ziua ei, au sunat-o sa-i spun la multi ani apoi a intrebat "Ti-l dau pe Cristi?" straight face, el a luat telefonul, si la inchis.
Vreau sa uit ca a fost in viata lui, dar nu pot. Va rog, un sfat, orice. sad Cum sa trec peste asta!?

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Prietenii lui sunt niste nesimtiti fara masura.In locul tau i-as evita si le-as spune in fata sa termine cu exa iubitului tau.
E clar ca el tine la tine si vrea sa uiti ca a fost cu alta intre timp, dar e numai alegerea ta daca ''il ierti' sau nu.

| RobertTmroo a răspuns:

Daca tot ati reinceput din nou relatia, v-ati dat o noua sansa, atunci ar trebui sa dai tot ce poti pentru aceasta relatie, astfel mai incolo cand te vei gandi inapoi o sa iti dai seama ca ai facut tot ce ai putut..., pana la urma asta conteaza, sa stii ca ai facut totul pentru aceasta relatie, dar cum o relatie depinde de amandoi cei implicati, trebuie sa faca si el la fel, sa ii simti dragostea, sa te faca sa te simti bine cu el, bazeazate mai mult pe fapte, sentimente si nu pe vorbe, si cu timpul vei vedea/simtii daca esti fericita sau nu, astfel cu siguranta vei lua decizia potrivita.
E cam greu sa iei decizii bune, sa vezi totul clar la inceput cand esti implicat cu sentimente intr-o relatie, dar cum ti-am spus si mai sus, sa te bazezi pe fapte, sentimente, si pe baza astora sa iei decizii, iti spun asta pentru ca eu personal imi ridic intrebari legat de faptul ca el s-a si "combinat" cu o alta fata imediat dupa ce v-ati despartit, mai ales ca desi era cu acea fata, el tot te mai cauta..., din punctul meu de vedere e cam nehotarat si ma indoiesc si de sentimentele lui "sincere".
Legat de faptul ca in anturajul in care sunteti voi tot vine vorba de acea fosta prietena a lui, e cam deranjant si amicii lui nu prea il respecta nici pe el dar nici pe tine, daca vor fi momente cand va aduce el vorba despre ea si te va deranja, atunci cel mai bine este sa ii spui ce a ce te deranjeaza, si apoi sa vezi cum reactioneaza, daca se va corecta cu timpul, pentru ca in caz de nu va veti imbunatati comunicarea, comportamentul..., sa stii ca din pacate din nou veti avea parte de gelozii, certuri dese, exact motivele de care ne scrii mai sus ca v-ati despartit initial.
Andreea, dupa un anumit timp vei trage o linie, si vei vedea daca sunt mai multe momente, fapte care te fac fericita sau sunt mai multe care te fac nefereicita, care iti provoaca gelozii, nesiguranta..., si apoi sa iei o decizie, tu esti singura care stie exact ce simti, indiferent ce iti spunem noi, lumea din jur, ascultati sufletul si vei lua decizia care trebuie.
Sa ai parte de multa iubire indiferent ca in aceasta relatia sau in alta si bafta in toate sa ai happy!

| Alecsaandrra a răspuns:

Pur si simplu nu te mai gandi, e langa tine acum si asta`i tot ce conteaza. sau cel mai bine ca sa te simti si u usurata fa`i la fel.
Si eu cand am aflat d pretenul meu ca a pupat`o pe una... l`am chemat pe un baiat afr si m`am sarutat de fata cu el laughing am zis ca suntem chit mai m`am gandit cateva ore la aia pe urma imi trecuse

| Claudia a răspuns:

Odata ce nu participi la discutiile dintre prietenii tai despre acea fata, o sa se plictiseasca. Asta e gen sa te faca geloasa sau sa-l enerveze pe Cristi tongue. Dar a fost urat din partea lui sa te lase pentru acea tipa. :-s eu zic ca data viitoare cand iti mai face faze din astea ( sa te insele ) sa il lasi de tot straight face.

| SteauaNordului a răspuns:

Bun priveste altfel. El a luat telefonul si l-a inchis
De ce? Tine la tine si nu mai vrea sa aiba de aface cu aia. Probabil ca prietenii lui incerc sa va bage bete in roate sa va despartiti din nou. Ai si tu grijasi nu ii da motive sa te paraseasca

| OnnySky a răspuns:

Pur si simplu aia nu conteza...

| iloveyouandreea a răspuns:

Aia nu mai conteaza pur si simplu prieteni lui vor sa va despaetiti dar nu-i baga in seama el tia demonstrat ca te iubeste dao dracului pe aia si lasa ce a fost in trecut iarta si uita numai asa vei putea fi fericita daca vorbeste cu el si ajungeti la o intelegeresi inceraca sa uiti de tipa aia asta sper sati ajute sfatul meu si daca ti se pare bun sfatul meu pliz sa-mi dai funda

| AndreeaRoxanaBZ explică:

Nu m-a inselat. Nu m-a parasit pentru ea. Pur si simplu ne-am despartit happy. Dupa 2 luni s-a combinat cu aia.