| KatherineSophia a întrebat:

am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu in a -10 zii de CM.Din nefericire prezervativul era spart ( gaurit ) nu a ejaculat in mine ( doar dupa 3 sec dupa ce a scos-o) dar a avut o ejaculare cu putin timp inainte! De aceea am fost nevoita sa iau pastila de a 2a zii Escapelle la vreo 24 de ore! Nu am avut nici o reactie adversa pana in a 5a zii de la administrarea pastilei cand mi-a venit ciclul! La inceput era maroniu dupa s-a transformat in sange. nu a fost o menstruatie abundenta in prima zi ( ca de obicei ). Cand am luat pastila farmacista a spus ca o sa am o sangerare care o sa tine o zii -2. Ieri mi-a venit si azii. pe la ora 3 dupa ce am facut un dus s-a oprit pana in momentul de fata ( ora 6 )
Acea " menstruatie "e din cauza pastilei nu?
Exista o posibilitate de a fii insarcinata?
Va multumesc! FUNDAAA!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Stai linistita ca aste reactia adversa a pastilei

| radu75 a răspuns:

Descarca din google play aplicatia ZELLO si aboneazate la canalul tpu.ro. Vorbesti in timp real cu cei de pe canal si poti cere solutii la problemele tale. Astept si expertii de pe www. tpu.ro sa descarce aplicatia disponibila pe orice android cat si pe pc, sper sa formam o comunitate si pe ZELLO!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de menstruaţie!

Această sângerare este un efect advers al pilulei ( care apare, de obicei, în zilele 3-7 DUPĂ administrarea "pilulei de a 2-a zi" ) şi este des CONFUNDATĂ cu menstra!
Această sângerare poate ţine chiar şi 3-5 zile...

Oricum, efectul Escapelle NU depinde şi nu este influenţat de acest efect advers.
Cel mai probabil, Escapelle şi-a făcut efectul!

Menstruaţia ar trebui să-ţi vină la data obişnuită!

Toate cele bune.

| KatherineSophia explică (pentru bursuc001):

Multumesc, chiar asteptam raspunsurile tale!

| bursuc001 a răspuns (pentru KatherineSophia):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e posibil sa ramai insarcinata. Posibil sa ai inca o intarziere a ciclului peste o luna, sau mai bine zis o mica dereglare, nu mai folositi ca sigura metoda calendarului, ci cea a temperaturii bazale.Numai binehappy

| Iubibilăă a răspuns:

Este reactia adversa a pastilei.
Pa, pa.

| elisabeta12345678900987654321 a răspuns:

Nu are cum sa fii insarcinata.