| Gabriella55 a întrebat:

am luat pastila de a doua zi in ultima zi de ciclu, la aproximativ o ora dupa contactul sexual neprotejat. Dupa 2-3 zile am avut niste scurgeri maronii iar dupa 5 zile mi.a ciclul. Este normal? Este ceva in neregula? Pe site. urile pe care am intrat si m.am documentat aproape toate femeile au avut aceleasi simptome.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat intr-un mod absolut IRESPONSABIL deoarece iti lipsesc cele mai elementare/minime informatii si cunostinte privind mecanismul prin care se realizeaza procreerea. Ai folosit absolut INUTIL acea pastila nenorocita fiindca in momentul respectiv, probabil in a 4-a, a 5-a sau chiar a 6-a zi a ciclului menstrual chiar si in cazul in care sperma a fost ejaculata in vagin probabilitatea de a se putea forma/naste o sarcina este apreciata/considerata ca fiind de maxim 3-5%, adica altfel spus APROAPE IMPOSIBILA. Sangerarea pornita dupa trecerea celor 5 zile de la administrare pastilei de a 2-a zi, reprezinta in toate cazurile o reactie adversa a organismului. In nici un caz nu este vorba de menstruatie, fiindca de fapt reprezinta o sangerare care la o privire atenta este complet diferita de menstra si de modul de manifestare a unei menstruatii normale. Datorita faptului ca hormonii sintetici vor avea suficient timp sa deregleze masiv activitatea hormonala, s-ar putea sa treaca in cel mai bun caz minim 2 saptamani pana va incepe menstruatia adevarata, asta in cel mai fericit caz. Ar fi indicat sa incepi sa te rogi inca de pe acum sa nu ti se deregleze in mod dramatic si pe termen foarte lung urmatoarele mai multe cicluri menstruale. Multa sanatate!

| Gabriella55 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc pentru raspuns, stiu ca nu ar fi trebuit dar cum ai spus sunt sanse 3-5% de a ramane insarcinata. Deci sanse exista oricum. Am vrut sa ma asigur, dintr.o problema familiala nu imi doresc sub nicio forma un bebe. Ar fi trebuit sa ma duc la ginecolog dar nu ajungeam prea devreme la consult. Sper sa nu am complicatii. Nu e prea tarziu sa ii fac totusi o vizita medicului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gabriella55):

Da exista acea mica/imfima probabilitate, insa este atat de mica incat intr-o astfel de situatie probabil ca nici 1 medic ginecolog din 100 nu ar recomanda sa se foloseasca acea pastila care in mod absolut sigur iti va destabiliza activitatea hormonala si ciclurile menstruale din urmatoarele 4-6 luni sau in cazuri extreme chiar si pe perioada de pana la 12 luni. Sanatate!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe ce lume traiti? Pana la urma care a fost ciclul tau? Nu toate femeile au aceleasi simptome ca tine. Asta vrei tu sa crezi.Ce generatie, Doamne!

| ania a răspuns:

Știai că dacă concepția are loc deja și iei o pstilă de după, ceea ce distrugi e de fapt un copil care are deja hotărîte în funcție de cum au cimbinat cromozomii totul-culoarea ochilor, a părului, înălțimea, temperamntul, aptitudinile etc. uciderea unui suflet te afectează spiritual, poți avea depresii apartent inexplicabile și că în viața de apoi vei întâlni acel copil? Că devii mama unui copil pe care l-ai ucis?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai luat o pastila care iti darama sistemul endocrin, cu atatae efecte secundare care nici macar nu terbuia luata, pentru ca-i practic imposibil sa amani gravida in ultima zi de ciclu. Efectele secundare ale apastilei sunt atat de nasoale, ca pentru urmtaooarele 6 luni trebuei s ate protejezi total, nestiind cand iti vine ciclul si nici cand ai ovulatia, in plus, apar deregalri la nivel endocrin, putand sa te ingrasi, sa intrii in depresie, sa incepi s afaci chisturi ovariene si mai tarizu in viata, cine stie, posibil chiar cancer.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar corbulalbrosu are perfecta dreptate, iti lipsesc cele mai elementare si minime cunostinte privind procreerea.
Va apucati sa faceti sex neprotejat, nestiind cu ce se manaca si ce riscuri majore are.
Sa speram ca nu te-ai molipsit si cu vreo boala venerica grava!