| elenavl a întrebat:

Am nevoie de ajutor pt. prietena mea. A avut contact sexual cu iubitul ei (ea fiind virgina, himen probabil elastic) El a introdus inauntru doar capul penisului deoarece ea avea dureri. Este posibil sa fi ramas insarcinata daca nu s-a produs o ejaculare? Se gandeste ca lichidul preseminal se poate sa fi fost eliminat inauntru, desi nu era decat putin introdus penisul. Mentionez ca el ejaculase in urma cu 2 zile. Si nici dupa actul care durase cateva minute nu a ejaculat deoarece au intrerupt. Care sunt sansele unei sarcini?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cand veti ajunge sa intelegeti ca pentru a se realiza o sarcina nu este suficienta doar existenta spermei. O sarcina se realizeaza prin fecundarea unui ovul de catre un spermatozoid. In lipsa unui ovul viabil devine imposibila procreerea. Daca nu ai stiut pana acum, afla ca ofemeie poate ramane insarcinata doar daca ajunge sperma in vaginul ei in perioada fertila. In afara acelei perioade nicio femeie nu poate ramane insarcinata indiferent de cantitatea de lichid preejeculator sau sperma ar ajunge in preajma sau in vaginul ei. Prima data informeaza-te daca esti fertila sau nu si doar pe urma intreaba daca exista posibilitatea de a ramane sau nu insarcinata. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Sanse de sarcina sunt din cauza lichidului preejaculator, dar acestea sunt minime.

| Lavinia695 a răspuns:

Şansele unei sarcini sunt egale cu zero. Atâta timp cât băiatul nu a ejaculat în ea. Totuşi, data viitoare să se protejeze.

| elenavl explică:

Era in perioada fertila. Intreb care e posibilitatea sa se aleaga cu o sarcina nedorita daca a scapat lichid preseminal.