| Mihaelaion2607 a întrebat:

Buna, am nevoie de ajutor, va rog mult!
Pe data de 17.08, m-am "jucat" cu iubitul meu, amandoi fiind in lenjerie intima. Eu nu cred ca eram uda si el mi-a spus ca nu a existat urma de lichid preejeculator. La 3 zile dupa, adica pe data de 20.08, mi-a venit menstruatia, regulata de fel si a durat 6 zile. Teoretic nu eram in perioada fertila cand s-a intamplat "primul joc".
Calendarul mi-a estimat ovulatia pe data de 02.09, astfel eu cu iubitul meu, nu ne-am "jucat" in acea perioada de risc. Pe dat de 06.09, se repeta inatmplarea, insa de data aceasta el era il lenjerie intima si eu in lenjerie intima si colanti, pentru siguranta. La sfarsit am realizat ca eram foarte putin uda pe colanti, o pata micuta, insa m-am gandit ca este de la mine. El din nou m-a asigurat ca nu a fost vorba de vreun lichid. Trebuia sa imi vina mesntruatia pe data de 17.09, insa mi-a intarziat 2 zile. Am dureri ca de obicei, de sani si mici dureri "jos", de aprox. 3 zile! Recent am descoperit ca am si probeleme cu rinichii, nestiind daca imi poate afecta ciclul mestrual in vreun fel, astfel sa imi intarzie.
Intrebarile mele sunt: exista vreo sansa ca lichidul acela sa treaca prin lenjerie/material textil?
Exista vreo sansa sa fiu insarcinata?
Trebuie sa ma ingrijorez? Sau sa mai am rabdare?
Mutlumesc mult pentru viitoarele raspunsuri! Doresc sa mi se raspunda doar daca stiti, fara glume proaste, sau jigniri!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Lichidul preejaculator/seminal poate patrunde prin material textil, dar asta nu inseamna ca esti insarcinata.

Mici diferente de +/- 1, 2, maxim 3 zile pot sa apara uneori chiar si in cazul celor mai regulate cicluri, fara a reprezenta motiv real de ingrijorare.Iar o singura intarziere de maxim 10 zile este privita ca un eveniment in limitele normalului.
Acest lucru se datoreaza schimbarilor si ajustarilor hormonale.

Doar ca informatie, daca imi permiti, daca ciclul tau a inceput pe data de 20, ar fi imposibil ca ovulatia sa se fi produs pe data de 2.Asta pentru ca ovulatia se produce cu fix 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu, deci s-a produs undeva pe 5-6 daca vrei sa folosim o marja de eroare si nu o data fixa. Poate ca ceea ce vrei sa spui este ca perioada fertila a inceput pe data de 2, iar perioada fertila cuprinde 4 zile inaintea ovulatiei, ceea ce ar avea logica pentru ca ar fi: 2, 3, 4, 5, 6...plus o zi dupa ovulatie, adica si ziua 7.
Iti spun asta pentru ca daca nu a fost o neintelegere in modul de exprimare si aplicatia chiar ti-a indicat ziua 2 ca fiind ziua ovulatiei, iar tu ai cu adevarat un ciclu perfect regulat asa cum spui, atunci te induce in eroare grav. Poate ca este vorba de datele introduse de catre tine, deci ti-as sugera sa te uiti prin setari, iar daca pare sa fie totul ok, mai bine ai gasi alta aplicatie care sa aiba o mai mare acuratete, eventual iti poti calcula perioada fertila si singura, folosind un calendar.
Asta pentru ca daca iti vei incepe viata sexuala propriu-zisa si te vei baza pe informatii eronate, e posibil sa o comiti rau...

Numai bine!

| Mihaelaion2607 explică (pentru Floridori):

Intr adevar, acum am realizat ca a fost vorba de o eroare in legatura ovulatia. La putin dupa ce am postat, am inceput sa sangerez foarte putin. Asadar, mi-a venit menstruatia. Cu un flux mult mai redus ca de obcei, dar sper ca este totul in regula. Multumesc frumos!

| Floridori a răspuns (pentru Mihaelaion2607):

Nu ai de ce sa iti faci griji.Este normal ca sangerarea sa nu porneasca din prima secunda cu flux abundent.
Cu mare drag si multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu. E efectiv imposibil.

| gogugogugogu a răspuns:

Nu, nu ai cum sa fii insarcinata. Dar de ce va chinuiti in halul acesta?

| Anuskaa a răspuns:

Nu, nu are cum sa treaca, e vorba de ceva deregrare hormonala, dar daca ai simptome de sanii poate apare menstruatia in cateva zile.