| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am nevoie de un raspuns cat mai serios.
Menstruatia mi s-a terminat pe 13 luna curenta si astazi eu si iubitul meu ne-am " jucat" mai exact peeting, nu a fost penetrare, dar eram dezbracati, avea membrul ud si s-a impins de cateva ori fara sa intre... Exista sansa de sarcina?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse de sarcina daca erai in perioada fertila. Sperma exista pe penis si este de ajuns sa intre 1 cm in vagin, ca sa lase semen acolo si sa se produca sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am mai specificat si alta data ca ar trebui sa intelegeti cu totii ca nu are absolut nicio valoare "precizarea" ca sexul a fost intretinut IN TIMPUL sau DUPA terminarea menstruatiei, si nu este precizata ziua exacta adica a "n-a" zi a ciclului menstrual. Este stiut faptul ca numarul zilelor de sangerare poate sa difere foarte mult de la o femeie la alta, astfel ca menstruatia poate avea o durata de 2-3 zile dar la fel de bine si de 7-8 zile, iar uneori chiar si mai multe zile. In consecinta pentru a se putea da un raspuns cert, corect, este necesar ca intotdeauna sa fie precizata in a cata zi a ciclului a menstrual a fost intretinut contactul sexual, numararea facandu-se cu incepere din prima zi de menstruatie. De asemenea la fel de importanta este precizarea privind tipul CICLULUI MENSTRUAL adica daca este unul de tip REGULAT sau NEREGULAT si la fel de important de precizat este si ce lungime are ciclul ca numar de zile. In cazul prezentat de tine se poate formula/emite un raspuns subiectiv deoarece se bazeaza pe presupuneri si anume : daca se considera ca ciclurile tale anterioare au fost mereu mai lungi de 25 de zile si de asemenea ca menstruatia are mereu o durata medie de 3-4 zile, atunci intr-o asemenea situatie jocul sexual de astazi fiind intretinut in a 10-a zi a dupa terminarea menstruatiei si adaugand si cele 3-4 zile de menstruatie rezulta ca joaca voastra s-ar situa exact in perioada fertila a unui ciclu menstrual mediu de 28 de zile. Deoarece nu a existat si o penetrare propriu zisa insa datorita faptului ca penisul a fost umed, si fiind apasat de vulva, himen, nu se poate exclude posibilitate ca din acea umezeala (care nu se stie ce era de fapt) sa nu fi ajuns ceva in vagin. Rezulta ca exista o posibilitate chiar daca este una foarte mica de a se forma o sarcina insa doar in situatia in care cele presupuse in analiza se potrivesc cu realitatea. Multa sanatate!