| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns cat se poate de serios, va rog! Marti am avut un oarecare contact sexual neprotejat cu prietenul meu. S-a intamplat cam asa: i-am facut oral o perioada, dupa care si-a introdus capul penisului in vagin, dupa vreo 2 secunde l-a scos si a ejaculat (afara). Astazi trebuie sa imi vina ciclul, de obicei imi vine dimineata si e regulat dar nu s-a intamplat momentan. Mentionez ca el are varicocel de cativa ani, si am inteles ca ii poate afecta fertilitatea. Care sunt riscurile de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca joaca voastra a avut loc marti, in data de 29 martie, adica cu 6 zile in urma si asa cum mentionezi, ciclul tau menstrual este REGULAT, atunci in acest caz nu trebuie sa-ti faci griji deoarece in conditiile descrise (chiar si daca a ajuns sperma in vagin) este IMPOSIBILA formarea unei sarcini. Este stabilit stiintific ca in ultimele 8-9 zile ale unui ciclu menstrual REGULAT este imposibil sa se formeze o sarcina. Menstruatia va porni negresit astazi sau maine. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sanse de sarcina de marti si pana acum! Daca trebuie sa-ti vina menstra azi, inseama ca ovulatia ta a fost in urma cu 14 zile iar tu avand sex in urma cu 5 zile, nu mai erai in perioada fertila.
Daca au mai existat partide de sex neprotejat luna asta, atunci sunt sanse si de o sarcina!

| mihai69 a răspuns:

Dacă erai cu o zi înainte de ciclu, chiar dacă ejacula în vagin șansa era extrem de mică să aibă loc o fecundare.
Șezi calmă, nu-i nimic anormal.

| Emilian65 a răspuns:

Riscurile de sarcina sunt mari, chiar daca el are varicocel.

| дфтф a răspuns:

După doua secunde de la ce? Actul sexual consumat? Din ce am înțeles eu în doua secunde nici nu are timp sa urce sperma pana la ovul, încearcă sa-ți calculezi ovulația, ea se întâmplă înainte cu 4 zile de ciclu, iar spermatozoidul poate supraviețui în trompa uterina pana la 24 h, rareori 48. Deci dacă nu erai la ovulație 0 % șanse de sarcina și chiar de erai în 2 secunde nu s-a făcut lumea, ci în 6. Și data viitoare folosește prezervative, sa poți dormi liniștită

| corbulalbrosu a răspuns (pentru дфтф):

Raspunsul tau devine si mai aberant din moment ce este dat de o fata care doreste sa dea admitere la facultatea de medicina si farmacie. Ma intreb de unde ai informatiile absolut halucinante despre ovulatie si speranta de viata a spermatozoizilor? Sper sa nu reuseasca vreodata cineva care detine o cultura, o educatie si "cunostintele" tale sa devina cadru medical.