| NoobyBoy a întrebat:

Am nevoie de un sfat, m-am indrgostit de o colega de clasa (avem amandoi 18 ani). Suntem foarte apropiati dar ea nu vrea sa fim mai mult decat prieteni (desi nu stie ca o plac).
Vreau ca in aceasta vacanta sa uit de ea, nu o mai sun si nu mai vreau sa ma gandesc la ea, dar tot imi sare gandul la ea. Din cauza asta incep sa fumez si imi vine iar sa beau.
Ce sfat imi dati?

Răspuns Câştigător
| GeorgiV a răspuns:

Salut! Eu zic să-ți iei un răgaz și să te gândești CLAR ce vrei de la viață. În primul rând CINE ești TU? Gândește-te la acest aspect înainte de a intra în depresie pentru că persoana iubită presupui că nu te vrea. De unde știi? Ți-a băgat ea o aluzie? Poate că îi e frică să nu te piardă ca amic (lucru FOARTE important pentru ea- deci nu văd de ce nu ai mai suna-o, din moment ce ȘI PENTRU TINE acest lucru este vital). NU vrei să o suni, DOAR pentru că EȘTI SLAB? Te consideri a fi dependent de ea și vrei să scapi pur și simpu? Atunci, dragule, te anunț că nu o iubești. NU! Cel puțin nu în adevăratul sens al cuvântului.
Știi ce înseamnă IUBIREA? DRAGOSTEA?
Înseamnă să poți pune persoana iubită mai PRESUS de tine! Nu să creezi o dependență și să zaci mereu cu frica de a o pierde. Se zice că dacă iubești cu adevărat, ai posibilitatea de a-i da drumul persoanei respective pentru a putea să se întoarcă la tine (dacă chiar te iubește) sau pentru a o lua pe drumul ei.
Acest aspect NU include a nu mai fi amici!
În al doilea rând, nu înțeleg un aspect: de ce băut și fumat?
Eu cred sincer, că ești un băiat sensibil, numai că nu e ok să te înfunzi în astfel de lucruri. Ele nu te ajută, ci te distrug! Dacă vrei ca să te ajuți, o poți face tu. Meditează, cunoaște-te pe tine însuți, și fă-ți curaj pentru a-i zice pe față ce simți! Nu pică cerul dacă îți spune atunci că nu te place.
În plus, e chiar trist să strici o amiciție bună doar pentru că te încăpățănezi într-un lucru (numit dragoste). Ți-am zis: dacă e să fie, o să fie, dacă chiar o vrei, o ai, numai că totul pornește de la tine.
Și acum, întrebarea mea este: chiar o vrei pe fata asta? Ce ai făcut în acest sens? Cum i-ai arătat sentimentele tale? Din câte am înțeles, încă stai în frică; frica de a nu fi respins! Dragule, în viață trebuie să iei decizii la momentul oportun. Și fi atent în jur, la ea, pentru că dacă te place, sunt semne ce o dau de gol, chiar dacă ea se dă superman. Fi atent și răbdător. Poate unul din motive este că și ei îi este frică, și de aia nu prea vrea să îți dea speranțe. Dar asta nu înseamnă că nu te-ar iubi!
So... caută și vei găsi, bate și ți se va deschide! Înțelepte sunt aceste cuvinte!
O seară plăcută!

6 răspunsuri:
| aliybella a răspuns:

Vorbeste cu ea, daca nu vrea sa fie cu tine atunci... FII BARBAT. iti gasesti pe alta sau te preocupi cu altceva {nu vicii}, dar gandeste-te totusi ca o prietenie e mai importanta decat o relatie de, sa zicem, iubire

| EvilThoughts a răspuns:

Deci.inseamna ca tii f mult la ea si tie teama sa no pierzi nu? asta e sfatul unei fete.nu stiu daca estigenu de baiat care asc ce zic ceilaltzi dar mia paryt interesanta intrebarea.
deci.ea s-ar putea sa nu te pplaca daca nu iti rasp la avansuri.ai grija ca unele nu prea suporta gandul ca prietenu e indragostita de ea
desi risti sa o pierzi, ai sanse sa si castigi...ramane la aprecierea ta
sper ca te-am ajutat

| rocsu a răspuns:

De unde stii ca ea vrea sa fiti numa prieteni daca nu stie ca o placi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa dracu bautura ca neaczurile nu se ineaca stiu sa inoate ale dreacu, mai baiat, fata vrea sa fiti doar prieteni poate ca nu este pregatita sa inceapa o relatie sexuala daca o iubesti respect-o, cu timpul o sa deveniti si intimi

| cernescu16 a răspuns:

Ai intrebato daca vrea sa fiti mai mult decat prieteni? daca da in ce fel?

| NoobyBoy explică:

Rocsu: pentru ca stiu.