| 666_7474 a întrebat:

Buna,am nevoie urgenta de ajutor! In ultimele 3 luni am avut decalaje de 5 zile la menstruatie, (am ciclu neregulat), insa luna aceasta, a intarziat 11 zile. Mentionez ca inainte de mentra trecuta, am avut cateva relatii neprotejate, insa ciclul a venit NORMAL. Dupa ce s-a terminat, am folosit MEREU protectie, prin urmare, va rog sa imi spuneti ce ar putea cauza intarzierea?

Astazi dimineata (ora 10-11), am avut usoare dureri abdominale, tipice menstruatiei. Insa pana acum (ora 15) a curs putin, cateva picaturi si au disparut durerile...

E posibil sa se regleze pana maine sau e alta problema? Precizez ca sunt racita, dar nu iau antibiotice.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce "a curs putin, cateva picaturi", înseamnă că îţi va veni menstruaţia şi acesta este "începutul" ei happy

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat anterior.

O simplă răceală ( viroză respiratorie ) NU influenţează CM şi nu generează întârzieri ale menstrei.

Toate cele bune.

| Iunona a răspuns:

Daca esti adolescenta e normal sa ai astfel de intarzieri. Mie mi-a venit ciclul la 18 ani si dupa prima data m-am trezit cu el la usa peste...6 luni! happy Ai grija sa te protejezi de acum. Racelile si stresul, vremea pot influenta ciclul menstrual. Daca vrei sa fii 100% sigura fa un test de sarcina, ai grija sa te protejezi de acum si sa o faci cu cineva in care ai incerdere! Oricum dureaza cam 2 ani sa se regleze menstruatia, depinde de organismul fiecarei fete. Cand te mai doare burtica tine o sticla de apa calda pe ea sau fa cateva abdomene. In cazuri durerilor de nesuportat te duci la farmacie si ceri pastilute pentru asa ceva. Stai linistita, fa un test sa fii sigura ( e intre 10 si 15 lei unu) si ....sa ne spui cum au decurs lucrurile!

| 666_7474 explică (pentru Iunona):

Buna! Multumesc pentru raspuns, dar tin sa spun ca am ciclu de aproape 4 ani (am 17 acum), deci... laughing E posibil sa fie vorba de o sarcina daca luna trecuta mi-a venit perfect normal, iar luna asta m-am protejat?

| Iunona a răspuns (pentru 666_7474):

Ops...scz! Daca luna trecuta nu te-ai protejat da e posibil. Fa un test sa fii sigura!

| Anon03 a răspuns:

Scuze ca iti raspund eu si nu o fata. dar ar fi bine sa te duci la un doctor. sau daca ai facut sex s-ar putea sa fii insarcinata.

| 17ioana99 a răspuns:

După cât timp ti-a venit menstruatia?