| KwonJiyongParkJimin a întrebat:

Am nevoie urgenta de un sfat. Sa va spun despre ce este vorba.
Mie imi place de un baiat foarte mult. Am stat cu el o luna si cateva zile,dar in urma cu cateva zile ne-am despartit pentru ca lui ii place de alta fata.Mi-a dat block pe facebook,mi-a spus sa-i sterg numarul de telefon,sa fac tot posibilul sa-l evit(invatam la acelasi liceu) si mi-a spus sa-l uit. Cum sa fac asta? Cand ma trezesc dimineata ma gandesc ca la scoala il voi vedea,cand ascult muzica ma gandesc la el. La liceu fac tot posibilul sa-l evit,dar fara sa vreau,tot dau ochii cu el si cand il vad mi se inmoaie picioarele,simt un gol in stomac,zambesc si devin foarte agitata. Vreau sa-l uit,dar nu prea stiu cum.M-a enervat de cateva ori de cand am inceput semestrul II si l-am injurat si credeam ca incep sa-l urasc, dar intr-o seara m-a pus dracu sa intru pe facebook-ul altcuiva si sa ma uit pe profilul lui. Cand i-am vazut pozele, pot spune ca m-am indragostit si mai tare de el. Cum sa-l uit? Dati-mi un sfat! Funda pentru cel mai bun sfat.

Răspuns Câştigător
| diana5 a răspuns:

Salut. Imi pare rau, stiu prin ce treci. Am patit asta anul trecut.
Nu am sa spun ca va fi usor. Nu va fi. Va durea, si uneori vei vrea sa il trimiti la plimbare, insa nu ai sa poti. Nu inca. In cateva zile, nu trece. Si daca l-ai iubit cu adevarat, va fi si mai greu. Insa nu trebuie sa te lasi coplesita de disperare. Suntem femei in devenire, si trebuie sa luptam. Un baiat nu ne poate controla. Tu…Imagineaza-ti ca intre voi este un fir. In fiecare zi priveste acel fir imaginar, si gandeste-te ca se rupe. Incet incet, ca si sentimentele tale fata de el, firul va disparea. Sa nu crezi niciodata in vorbele unui baiat. Sunt irelevante. Daca te-ar fi iubit, ar fi ramas cu tine. Nu te cunosc, insa stiu ca nu te merita. Cand ii va rani sentimentele si fetei cu care e acum, poate se va intoarce la tine. Nu il lasa. Aminteste-ti ca firul e rupt, si ca singurul fir care se mai poate forma este acel fir care desemneaza o prietenie. Nu il lasa sa se apropie de tine. Nu spun sa il injuri sau cine stie ce. Vorbeste cu el, insa nu lasa sentimentele tale sa te ghideze. Viata nu e o poveste la sfarsitul careia va fi Happy-end. Daca vrei asa ceva, va trebui sa te folosesti de vointa ta, si sa crezi in tine.
Daca vrei sa te intorci la el, nu o sa te pot opri. Insa…Fii atenta.
Cum poti sa uiti de el? Sa trecem la ceva mai normal. Sigur ma consideri nebuna.
Daca iti place sa citesti, citeste. Intra in lumea cartii, si inventeaza tu o poveste pentru personaje. Fa ce vrei tu cu ele. Tu esti sefa.
Asculta muzica, uita-te la filme…stai afara…Asa, ca fapt divers, poate vizionezi Naruto…Glumeam.
Daca vrei sa te observe din nou, ignora-l. Se va apropia de tine. Sfatul meu este sa il eviti. Nu vreau sa par cine stie cine. Tot ce pot face este sa iti urez mult noroc. Fii puternica.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Trecutul, glorios sau nu, nu-l putem uita.

| Danysan a răspuns:

Eu spun asta -Tu nu esti Indragostita tu esti atrasa de el si atat.Pai nu intelegi si tu ca daca te uiti la cineva si esti in limba dupa el sau ea asta e ATRACTIE. Dragostea e altceva si vine mai greu.Pe de alta parte ce tot te agiti atat chiar nu gasesti si tu un Baiat cu care sa incepi sa cladesti o Relatie Puternica Bazata pe Sentimente Puternice si Sinceritate.A da stai ca uitasem tu faci parte din gama fetelor care le curg balele dupa unu sigur si ala e cu mot.Restu chiar daca ar vrea sa faca ceva cu tine sunt Tampiti si Prosti.Imi pare rau ca te judec dar tu asta faci.Te opui cu incapatanare sa iti fie Bine. Vreio schimbare si sa nu mai Suferi atunci ca se apropie Ziua Indragostitilor iesi cu Baiatu care ai Impresia ca te place sau ca te vede altfel. Fiecare fata are vreo cativa Baieti care stie ca o Plac asa ca ar fi Bine sa alegi unu si sa incetezi sa te agiti atat pentru cine nu trebuie, Incearca sa vezi lucrurile asa si o sa to fie Bine.

| ILoveYou26 a răspuns:

Vrei sa-l uiti, da nu vrei laughing Nici tu nu stii. Daca ai fi vrut sa-l uiti cu adevarat, nu ai mai intra de la nimeni pe profilul lui (asa iti faci si mai mult rau). Cand l-ai vedea ar trebui sa te gandesti ca te-a lasat pentru alta fata care o placea.Si sa te gandesti ca nu merita atentia ta.
Incearca sa stai cu altcineva happy Asa iti va fi mai usor, sa-l uiti.
Dar trebuie sa iti doresti sa-l uiti, nu sa zici ca vrei si apoi sa faci altceva.

| AndraAda13 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti absolut deloc la el. Gaseste pe altcineva pentru ca sunt sigura ca mai stii si alti baieti draguti pe care s-ar putea sa ii placi... ocupati timpul mereu cu ceva.