| aledbaka a întrebat:

Am o curiozitate... "Ata" penisului e obligatoriu sa se rupa la un contact sexual? Sau ea poate sa ramana asa tot restul vieti, si totusi pana la urma care este rolul "atei"?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin acea "ata" care se numeste de fapt FREN, trece un vas de sange important care iriga o buna parte a glandului (capul penisului) si mentine sensibilitatea pielii de pe GLAND, deoarece senzorii placerii si excitatiei sunt mentinuti in perfecta activitate. Glandul unui penis al carui fren este rupt sau deteriorat va fi incomparabil mai putin sensibil la factorii excitanti. La marea majoritate a barbatilor activi sexual frenul ramane intact toata viata. In cazul in care frenul este scurt din nastere si din acest motiv apar neplaceri/disfunctionalitati in timpul decalotarii cand barbatii se masturba sau fac sex este indicat ca frenul sa fie lungit chirurgical printr-o operatie extrem de simpla efectuata de un medic urolog chirurg. Un penis sanatos arata exact ca in imaginea urmatoare : https://en.wikipedia.org/wiki/File:Image_of_frenulum.jpg. Frenul se indeparteaza chirurgical in cazul efectuarii circumciziei penisului. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa se rupa ata la primul contact sexual. La uni baieti se rupe de prima data, la altii aceasta ata ramane intacta toata viata, si nu-i deranjeaza atunci cand fac sex.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca o pierzi, nu te mai exciti la fel. Cand se rupe, se rupe, dar la majoritatea nu se rupe toata viata.