| nickname87 a întrebat:

Buna happy am o curiozitate. Vi se pare normal un cuplu sa aiba certuri bazate pe cererile de prietenie trimise, like-uri(date la poze, sau la comentarii), comentariile lasate? Prietenul meu, imi controleaza telefonul (ok nu zic nimic), nu am voie sa vorbesc cu baieti deloc, doar daca sunt colegii mei sau prietenii lui. De ce nu are incredere in mine? De ce imi interzice aceste chestii, pe deoparte banale...Cum am zis cu facebook-ul, daca las like, comm sau vorbesc, se supara. I-am dat o cerere unei cunostinte. Am fost la bunici la tara si l-am cunoscut si abia acum i-am dat cerere. Nu vreau sa ma despart de el, fiindca avem ceva timp de relatie, au fost multe clipe frumoase si arata bine (nu ca ar conta mult). Am nevoie de un sfat, ce sa fac? Cum si oare va intelege?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este normal. Un cuplu adevarat se bazeaza pe incredere nelimitata si respect reciproc. In 11 ani de relatie nu i-am controlat niciodata sotului meu telefonul, facebookul, mailul sau buzunarele. Stii de ce? Fiindca stiu ca este un barbat minunat si nu ar fi capabil de o marsavie cum este inselatul. Nici el nu m-a verificat niciodata. Stii de ce? Fiindca stie ca nu sunt o tarfa ieftina care se culca cu toti, ci o femeie demna de incredere care ii este fidela.
Nu te va intelege si nu trebuie sa faci din asta o problema daca vrei sa pastrezi relatia. Pur si simplu asa e relatia voastra: el considera ca nu esti demna de incredere si ca daca nu te pazeste ca pe un animal, te vei culca cu toti si il vei face de ras. Deci te pazeste ca pe un animalut in cusca si asa va fi mereu. Asta nu inseamna ca nu puteti avea clipe frumoasa, dar pretul lor este acceptarea acestui tratament, asumarea faptului ca pentru acest barbat tu nu esti un om cu drepturi depline.

| Aasdfghj a răspuns:

Intr-o relatie serioasa nu ai vezi asa ceva. Astea sunt niste copilarii.
Din punctul meu de vedere relatia voastra nu e una serioasa. El e nesimtit si nu te lasa sa fii sociabila si nu iti ofera intimitate. Cum sa-ti controleze telefonul? Unde este respectul si increderea?
Iar tie nu iti place la el decat aspectul fizic. Nu incerca sa negi pentru ca daca nu era important nu ai fi mentionat in intrebare.
Ce sa faci? Sa-ti vezi de viata si sa va despartiti. Nu merge de nicio parte.

| Borbiro_Paul_1995 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Cu ce e nesimtit?
Pentru ca o iubeste si nu vrea sa o piarda?
Foarte bine face baiatu!

| Aasdfghj a răspuns (pentru Borbiro_Paul_1995):

Astea sunt copilarii. laughing))) inseamna ca nu e matur daca face faze de genul. Aceasi parere o am si despre fetele care fac asta. Un cuplu de oameni maturi si intr-o relatie serioasa nu actioneaza asa. Fii serios, ce face bine? Inseamna ca si tu esti genul ala de baiat care se aprinde de la orice si vrei sa controlezi totul. Nu asta inseamna o relatie.

| neutrino a răspuns:

El cauta sa aiba viitorul asigurat, relatia voastra inca nu a inceput.

| SkyPilot a răspuns:

Sa stii ca multi (de ambele sexe) s-au "prajit" din astfel de relatii aparent nevinovate incepute pe net. Are si el dreptatea lui. Daca vreti sa fiti impreuna, trebuie sa stati de vorba si sa ajungeti la un compromis. Eu nu ii controlez partenerei telefonul si nici nu am parola ei de facebook, dar si ea se comporta in asa fel incat nu am nici un motiv de neincredere. Nu interactioneaza decat cu colegi actuali sau fosti si cu prietenii nostri.

Răspuns utilizator avertizat
| Hitback a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de barbati. Vad ca el este tipul gelos. Incearca pe cat posibil sa ii faci pe plac, sa ii explici ca nu poate sta nimic intre tine si el nici macar monitorul si poate sa ii dovedesti ca il iubesti ca el sa nu mai fie gelos. Sunt sigur ca vei putea ca fata sa faci asta.

| nickname87 explică (pentru Hitback):

Știe ca nu ne putem despărți. Am încercat de n ori. Nu putem nu știu de ce. Nu reușim sa stăm despărțiți. E gelos și înțeleg dar nu îi dau motive. Dacă as ieși cu alții sau l as înșela( ceea ce nu pot face) as înțelege mai bine.

| catapinguu a răspuns:

Buna. Tine la tine prea mult si nu vrea sa te piarda..stiu e banala faza asta cu like-urile si fb-ul...dar asa este! vrea sa fii doar a lui! Atunci cand esti gelos esti pentru ca iti pasa!

| ForWhat a răspuns:

Buna. Exista diferite tipuri de relatie si mai ales diferite moduri de a aborda o problema. Sunt baietii care sunt gelosi ori pentru ca stiu ce au la usa (sper ca nu e cazul tau) ori pentru ca te iubesc si nu vor sa te piarda (crede-ma si asta este un motiv suficient de bun). Daca el este posesiv in relatia pe care o aveti din toate punctele de vedere nu ai ce sa-i faci decat sa te resemnezi ori sa va despartiti. Crede-ma o persoana posesiva nu va scapa niciodata de asta am incercat pe pielea mea si s-a sfarsit prost. Nici nu poti sa-l schimbi sau daca incerci asta o poti face in timp(dar probabil vei sesiza ca a fost o pierdere) desi nu cred ca vei avea sanse prea mari. Cunosc un prieten care este la fel de gelos ca prietenul tau si vorbind cu el mi-a zis "asta sunt este cel mai mare defect al meu o recunosc dar nu pot trece peste. Nu e vorba ca nu am incredere in ea ci pur si simplu simt ca prin felul asta o protejez.". Acum ramane la aprecierea ta. Sper ca nu te-am ametit cu raspunsul.

| nickname87 explică (pentru ForWhat):

Mulțumesc pentru răspuns. Nu e cazul. El e primul băiat în viața* pe plan intim *. Nu cred ca ar avea de ce sa fie gelos... nu am cum sa plec de langa el pentru nimeni.

| Fluflosenie a răspuns:

Sincer nu prea stiu ce sfat exact iti pot da, dar uitate la Levi pe youtube. Poate te ajuta. Uite linkul https://www.youtube.com/watch?v=Ty1FC0MIuoE

| Estheer a răspuns:

Cred ca esti cu fostul meu, no way! Știu prin ce treci honey, numai ca prietenul meu era mai obsesiv daca ieșeam cu colegii mei la suc ( băieții) imi făcea scandal. E simplu deja a ajuns si el la punctul de iubire obsesivă, dai o pauza de o săptămana si da vezi cum ii trece happy

| nickname87 explică (pentru Estheer):

laughing foarte tare... Îmi pare rău că ai trecut prin ce trec eu. :* Merci pentru răspuns :*