| Tmcn a întrebat:

Am o întrebare, aş vrea să mă ajutaţi cu câteva sfaturi. Dau fundă.
M-am despărţit de fostul dintr-o prostie. Eram indiferentă şi altă fată stătea după dânsul şi s-a întâmplat.
Nu pot să dau vina pe el, îl cred că s-a săturat să fie el cel care mă caută şi fata aia îi oferea tot ce îi lipsea la mine.
Acum e cu ea, eu sunt cu altcineva.
Prietenul meu are nişte probleme destul de nasoale cu băutura. Nu mă îndoiesc de sentimentele lui, ar face multe pentru mine, dar m-am săturat să îi fiu dădacă.
Între timp, fostul e atent la aproape tot ce fac, se uită spre mine şi se uită mereu deyaprobator la tot ce face actualul meu prieten. Cu fata cu care stă e cam rece.
Îl surprind privindu-mă, m-am uitat spre el şi şi-a întors privirea. Nu ştiu de ce, a fost un eye-contact destul de evident şi nu e prima dată.
Eram la o petrecere şi prietenul meu s-a dus să rezolve ceva. Am rămas singură şi un bărbat m-a băgat în seamă şi îmi tot punea întrebări. Fostul era pe aproape, o aştepta pe prietenă-sa şi era cu ochii pe mine şi tipul acela. Când în şfârşit am scăpat de tipul acela, i-a pus o întrebare fostului şi el i-a râspuns destul de interesat. Habar nu am ce l-a întrebat.
Cu prietenul actual trebuie să am o discuţie destul de serioasă. Voi ce credeţi despre situaţia asta? Nici nu ştiu ce să mai fac.
Vreau opinii sincere, v-aş fi recunoscătoare. Întrebaţi-mă orice ar putea să vă ajute în legătură cu problema mea. Mulţumesc mult.

Răspuns Câştigător
| RzVq a răspuns:

Din cate se vede tu nu esti foarte fericita cu actualul prieteni si nici fostul iubit cu actuala prietena de ce nu incercati sa vorbiti sa vedeti daca mai poate fi ceva intre voi sa ii spui ca inca ti la el si daca si accesta simte accelasi lucru va fi totul bine nu are ce sa mearga rau sti vorba accea "incercarea moarte n-are"
Bafta!

31 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu stiu daca e bine sa iti zic sa incerci sa forbesti cu fostul, pentru ca e evident ca inca ii pasa de tine, daca esti bine in actuala relatie sau cine stie ce gandeste el. Dar ti-as spune ca actualul nu cred ca e ceea ce vrei sa ai langa tine. Un om ce bea e un om cu probleme, si asa o sa fie o viata. Poate mai rau, si de la bautura o sa ajunga la violenta si altele. Gandeste-te bine ce ai de facut si ia decizii intelepte fara sa te grabesti. Cantareste bine situatia, timpul le rezolva pe toate, si ne ajuta sa luam deciziile corecte. Eu cred ca fostul inca te place, si cred ca si tu pe el. Stiu ca nu e bine nici sa te intorci la ce ai lasat, pentru ca l-ai lasat cu un motiv, si daca v-ati impaca s-ar ajunge in acelasi punct de unde ati terminat. Poate e bine sa stai singura o perioada si sa vezi ce iti doresti cu adevarat in viata ta. Poate ca altul iti e alesul.

| Xenya a răspuns:

E cazul sa te hotarasti pe cine iubesti si cu cine vrei sa fii impreuna! Intr-o relatie trebuie sa te dedici trup si suflet daca il/o iubesti!

| Tmcn explică (pentru Xenya):

Aş vrea să pot hotărâ cu cine rămân. Dar fostul, prin ceea ce face, mă face să îmi pun întrebări, să fiu nesigură.

| Xenya a răspuns:

Iti ramane sa te duci sa discuti cu el(cu fostul)! Este cel mai bine decat sa va tot ascundeti dupa cires! happy
P.S Tu pe cine iubesti?

| Tmcn explică (pentru Xenya):

Ţin la fostul pentru că ştiu că era altceva între noi. Pur şi simplu eram potriviţi, ne înţelegeam. Cu actualul în schimb, nu pot să zic asta, deşi am încercat.

| Raiiiisa a răspuns:

Cred ca amandoi aveti o relatie pentru faptul de a nu fi singuri si nici unul nu este multumit de ce are langa el. Daca este asa atat relatia ta cat si a lui nu o sa dureze foarte mult si poate ca asa va veyi da seama ca mai merita sa va acordati o sansa.E cam neplacut sa stai langa o persoana pentru care te consideri o dadaca si pe langa gandul tau tot la fostul este..Nici tu nu esti total sigura ca relatia pe care o ai acum are vreun rost.

| Tmcn explică (pentru Raiiiisa):

Exact. Doar că nu ştiu cum îi merge lui în relaţie.văd doar că e rece şi nu e cum era odată, şi îmi pun întrebarea că dacă e fericit în relaţia de acum, de ce se mai uită la mine şi e atent la ce fac?

| Raiiiisa a răspuns (pentru Tmcn):

Pentru ca relatia in care se afla nu il intereseaza atat de tare, cat il intereseaza a ta.Si el este curios cum iti merge tie, daca esti fericita si multumita de ce ai. Eu ti-am zis, relatiile pe care le aveti nu o sa dureze mult, pentru ca amandoi sunteti cu gandul in alta parte.Cand o sa va dati seama ca mai bine fara decat asa, o sa va gandinti mai bine unul la celalt si tin sa cred ca intr-un final rezultatul va fi unu care sa te faca intr-adevar fericita:*

| RetardedRacoons a răspuns:

Cam la ce varsta ai observat ca te atrag mai mult femeile?

Răspuns utilizator avertizat
| numeletrandafirului a răspuns:

Il iubeai/iubesti pe fostul? Vrei sa va impacati? Daca da vorbeste cu el si intreaba-l daca mai are sentimente fata de tine si daca ar vrea sa va impacati. Sincer, parerea mea este ca oricat s-ar stradui actualul nu prea cred ca o sa lase bautura. Fostul se uita dezaprobator la tine pentru ca te iubeste si acea privire insemna ceva de genul ¨nu e bine ce faci¨ iti purta de grija sau ceva de genul.Eu sper sa te impaci cu fostul caci din cate spui tine la tine.Pup

| Tmcn explică (pentru numeletrandafirului):

Sincer,dacă ar fi posibil, m-aş întoarce la el. Dar el, în afară de priviri, nu îmi spune nimic. Şi îl înţeleg, dacă vede că sunt cu altcineva, şi el e cu fata aceea, nu ştiu ce ar putea spune.

| EvelinutzaEvelinEvelinaEvelaynEvelineEvelinEve a răspuns (pentru numeletrandafirului):

Asta cred si eu! Cea ce zice numeletrandafirului. Vorbeste cu fostul si vezi ce poti sa rezoli. Si dupa cum ai povestit actualu mi se pare ciudat! Zi la actualu ca nu mai vrei sa fi cu el, si dupa aia o sa mai vezi cum o sa reactioneze fostul! happy

| Tmcn explică (pentru EvelinutzaEvelinEvelinaEvelaynEvelineEvelinEve):

Dacă ar fi aşa de simplu să îi spun actualului că s-a term, inat, aş fi făcut-o de mult.

| KnowEverything a răspuns (pentru Tmcn):

Din nou. "Love story"... in afara de priviri nu spune nimic? pune-te in ipostaza unui spectator; de ce nu iti zice nimic? vrei si raspuns?

| EvelinutzaEvelinEvelinaEvelaynEvelineEvelinEve a răspuns (pentru Tmcn):

Pai de ce nu ii usor? Ti la el? Sauu? Sperr ca nu te ameninta sau asa cevaa!?

| Tmcn explică (pentru KnowEverything):

Problema e că nu mă pot pune în ipostaza unui spectator, ţi-am zis, nu pot fi obiectivă. De accea vă întreb pe voi care e părerea voastră.

| Tmcn explică (pentru EvelinutzaEvelinEvelinaEvelaynEvelineEvelinEve):

Nu, în niciun caz. Dar ţine la mine şi îmi e aiurea momentan.

| EvelinutzaEvelinEvelinaEvelaynEvelineEvelinEve a răspuns (pentru Tmcn):

Aaa decii problema e ca nu vreii sa ii ranesti sentimentele? Nu? big grin
Pai uite incearca sa vorbiti linistiti si sa ii zici ca tu iubesti pe altcinevaa si sa nu se supere. Si sa incerce si el sa inteleaga ca tu nu poti sa fi langa cineva pe care nu il iubesti si ca nu vrei sa ii ranesti sentimentele findca sti si tu cum ii sa fi ranit de persoana iubita..Etc etc. big grin Nu stiu.big grin sad Sperr ca cu ceva ceva te-am ajutat big grin Si maii da-mi noatati poate te pot ajutaa in ceva big grin

| numeletrandafirului a răspuns:

Nu spune nimic pentru ca are impresia ca nu il iubesti, eu zic sa il intrebi daca mai simte ceva pentru tine si atunci te vei lamurii de tot.

| justanotheruseroftpu a răspuns:

Nu ai de unde sa stii daca fostul o sa se intoarca la tine, asa ca ia in calcul lucrurile care le stii deja, cum ar fi ca actualul bea, nu ai nici o poza cu tine la profil, nu te cunosc dar dupa cum scrii esti o fata finuta si inteligenta si nu meriti unu ca actualul, chiar daca tine la tine, nu o sa dureze mult alcoolul poate schimba personalitatea, mai bine zis el nu te merita pe tine! sfatul meu e sa te desparti deja de actualul pentru a evita orice disputa intre fostul si actualul, si incetu cu incetu sa restabilesti comunicarea/legatura cu fostul poate iese ceva, daca nu vrea, mergi mai departe, cand viata iti da lamai fa o limonada, in cel mai rau caz o sa ramaneti prieteni, cum am eu o vorba ce o zic la toata lumea, cu oricine te certi si de la orice munca pleci, lasa-ti loc de buna ziua!

| Tmcn explică (pentru justanotheruseroftpu):

Asta mă sperie şi pe mine, că aş încerca să iau legătura cu fostul şi el să nu aibă aceleaşi gânduri în privinţa mea.
Cât despre actualulu, el mereu se scuză şi îşi cere iertare, şi am ajuns să nu ştiu ce să îi mai spun. M-am decis că asta e ultima dată când i le accept.

| Copiluț a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa ii spui fostului adevarul si gata. Nimic nu se rezolva mai bine decat prin cuvinte sau fapte.big grin Iar actualul, tot asa. poti vorbii cu el. Cu ce cuvinte, nu stiu. Dar prin asta sigur se rezolva. Sper ca te-am ajutat.

| madymadalina92 a răspuns:

Clar trebuie sa vorbesti cu fostul iubit. dupa ce spui mai tine la tine sh cred ca sh tu la el.iar daca zici ca actualul o cam are cu bautura mai bine te lasi de el.

| Tmcn explică (pentru madymadalina92):

Ce aş putea să îi spun? Nu am idee. El pare să aştepte ceva, dar nu sunt sigură, mai mult decât orice, mă tem de un refuz.
În legătură cu actualul : Ştiu, dar ţine la mine şi mă tem de reacţia lui dacă i-aş spune că s-a terminat.

| madymadalina92 a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut daca te duci sa vorbesti cu el.da.i un msj daca nu ai curaj fata in fata.