| Anomisqwq a întrebat:

Buna, am o intrebaree, mi-am inceput viata sexuala acum 1 sapt si ceva iar de 2 zile am mancarimi si ma ustura in zona intima. Imi puteti spune daca a mai patit cineva la fel sau de la ce e?

Răspuns Câştigător
| Hypefox a răspuns:

Nu ai nimic grav, nu i asculta pe ăștia de aci încuiati la minte cu bolile lor. Du te la farmacie si spune-i sa-ti dea gynodaktarin dacă au. Este un unguent pentru vagin, aplici acolo la suprafața dacă te mananca/ustura doar pe dinafara. Poți cere tu direct pentru ce. Dacă te mananca ustura si înăuntru in vagin ( poți verifica cu degetul) e posibil ca ai dezvoltat o mică candida, dacă partenerul nu e in ordine cu igiena intimă sau tu etc, se poate întâmpla.
Dacă nu te ustura si pe dinăuntru ci doar pe dinafara, este din cauza ca dacă tu erai virgina si e primul partener ( prima data când penisul intra in contact cu tine ), ai făcut o alergie la microbii lui. Este normal la începerea vieții sexuale sa fie așa căci tu ești "curată" inocenta neatinsa. E o mâncărime, usturime, poate sa fie de la frecuș ( dacă nu erai foarte uda cum trebuie) sau poate sa fie tot așa dacă cumva exemplu nu s-a spălat bine in zona intimă si i-a mai rămas produs gen săpun. Ori cel mai probabil, mucozitatea ta de jos a intrat in contact cu ale lui si ai făcut o mică reacție adversa ca de început. Așteaptă sa îți treacă, durează si 2 săptămâni. Si abia după aceea sa faci din nou sex si sa te ia ușor, sa te uzi suficient. Ah. Dacă faci sex cât timp te mai mananca, poți sa produci sa persiste si mai mult. Dacă crezi ca iti trece un pic si faci sex, tot la fel, te ia din nou si mai tare mâncărimea. In cazul asta dacă nu trece după maxim o săptămâna, tot de la farmacie poți sa iei o singura pastila ( fluconazol), e o pastila unica care se ia pentru ciuperci tip candidoza si e pentru vagin. O sa te ajute imd. O iei o data si trece in următoarele zile senzația de arsura, mâncărime.

Tot ce zic e experiența proprie si nu e nici o BTS. Dacă întrebam asta pe forum acum 3 ani când am început sa o fac, tot așa mi-ar fi răspuns dar chiar nu te stresa e normal.
Dacă ai scurgere ciudata (verde, Galbena, maro, roșie) pe timpul lunii si nu e din cauza la mentruatie, doar atunci panica si sa mergi la ginecolog.

| Anomisqwq explică (pentru Hypefox):

Multumeesc frumos?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai candida sau alta boala cu transmitere sexuala vad ca esti fată, mergi la ginecolog ce varsta ai?

| ania a răspuns:

Posibil sa fi făcut sex cu cineva care avea vreo boala cu transmitere sexuala, numai niște analize te pot lamuri. Ai fi mai fericita dacă pe viitor ai respecta lanul Creatorului și nu ai mai face sex fără căsătorie, conform Romani 1 Dumnezeu pedepsește în trupul lor pe cei care ii încalcă poruncile sexuale(Au primit în ei înșiși plata pentru ratacire lor"-Romani 1:27

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Nu, tu ai fi mai fericita daca "ai respecta lanul Creatorului și nu ai mai face sex fără căsătorie,". Trebuie sa precizezi ca habotnicia ta nu se aplica tuturor si nu mai speria si dezinforma copiii cu "Dumnezeu pedepsește în trupul lor pe cei care ii încalcă poruncile sexuale".

Unii intreaba aia pentru ca au nevoie de ajutor nu te judecata ta habotnica.

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic urgent.Nu e de gluma cand vine vorba de infectii sau BTS.

| ywar a răspuns:

E de la nerabdare. Esti pregatit sa le arzi si de aceea te mananca.

| KingOoO a răspuns:

Da, sansele sa fi luat vreo boala sunt spre 100%, dar e posibil sa nu fie ceva grav tare.