| Maria14 a întrebat:

Am o poveste cam lunga..Am fost cu un baiat un an si ne-am despartit acum 3 luni din cauza unor persoane, care s-au bagat intre noi.EU inca il iubesc dar mi-am propus sa il uit chiar daca sufar in fiecare zi. Cert este ca, chiar daca ar mai vrea sa fie cu m nu as mai accepta pentru ca si-a batut joc de mine si de relatie si m-a umilit destul.Acum ceva timp a inceput sa imi placa de un baiat un vecin, prieten bun de asemenea.ieseam mereu afara glumeam..si un prieten bun de al meu i-a sus ca imi place de el.el a spus ca si lui, de ziua mea m-a sarutat i-am zis eu sa fie cu mine dar a spus ca vrea sa ne mai apropiem plus ca lui ii mai place de alta fata de mult timp si nu stie daca sa renunte la ea.si ar fi facut un juramant ca o s-o mai placa doar 5 luni si pe uma nu o va mai placea,. si asteapta sa trc cele 5 luni.prietenilor lui le tot zice ca acum ar veni la mine sa ma ia in brate, sa imi zica sa fiu cu el.Cand iesim ma i-a in brate ma tine de mana, apoi plecam imi da msg are grija de mine dar a zis ca vrea sa ne mai apropiem ca sa tina la mine mult.Eu ce ar trebui sa fac acum? Cum sa ma apropii de el sa vada ca nu imi bat joc de el(asta credea prima data) dar fara sa fiu insistenta sa il sufoc sau sa il grabesc.Va multumesc mult de tot.Am 18 ani.

Răspuns Câştigător
| ANDREIAd a răspuns:

Bine. tu fa ce-ti dicteaza inima. dar ai grija sa nu suferi. eu ti-am spus punctul meu de vedere. eu am o prietena care a trecut print-un caz asemanator si cand a deschis ochii a regretat ca nu ma ascultat. bine eu mi-am dat seama ce fel de baiat e ala de la prima vedere cand l-am vazut
dar ea sustinea ca o sa o uite pe cealalta. si nu a fost asa. ia vazut impreuna cum se sarutau. a plans prietena mea ca o fraiera. dar si-a revenit. eu nu il cunosc pe baiatul de care iti place tie, tu il cunosti mai bine decat noi. daca tot tii asa de mult la el incearca sa te apropii de el, si cucerestel asa cum esti tu, nu incerca sa il sufoci cu tot felul de prostii, cu cadouri sau mai stiu eu ce. fii calma:* dar nu pune multe sentimente la suflet, ca nu mi se pare normala faza cu 5 luni. bafta!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Faza cu alea 5 luni e cea mai mare prostie...nu stiu cum poate sa zica cineva ca place o fata dar numai 5 luni si dupa aceia nu-i mai place, in primul rand nu poti comanda inimii si s-ar putea ca peste 5 luni sa fie indragostit lulea de fata respectiva sau de altcineva pentru ca nu vede nimeni cum evalueaza lucrurile in viitor,doar facem presupuneri si a doua la mana:am inteles ca voi iesiti,te tine de mana, te place, etc, eu cred ca tu vei si pana la urma cu acest baiat asa ca nu mai insista deocamdata cu nimic, lasa-l pe el

| b3bitsa a răspuns:

Da. Demonstreaza-i prin fapte, ca nu este copil sa se ghideze dupa vorbe. Saruta-l si tu, flirteaza cu el. Spune-i lucruri dragute, spune-i ca-l iubesti. Tu il cunosti mai bine, ajuta-l sa se apropie de tine. Succes!

| neutrino a răspuns:

Ai 18 ani si gandesti total aiurea. E bine sa te feresti de relatii cu vecinii si incearca sa nu mai fii fata pe care o saruta toti baietii.

| Vix999 a răspuns:

Adica in mintea ta are logica ce zice el? Iti spune in fata ca in sufletul lui e alta si tu esti ok cu asta? Il vezi cum se chinuie sa o uite? Si daca fata respectiva il vede cu tine si de decide ca de fapt il vrea ea si ii spune? El ce va face? O va refuza? Serios acum, ce aveti in capul ala (in afara de sex)? Mie mi se pare ca tu te cam complaci in postura de carja. Daca asa consideri tu ca e iubirea.da-i bice.

| December a răspuns:

Pai fi cat mai deschisa cu el, discuta-ti mult, despre orice, imbratiseaza-l si tu la fel. Numai ai grija cu "juramantul" ala al lui, ca e cam ciudat. Sa nu ai tu de suferit daca ramane cu fata respectiva.

| Maria14 explică (pentru December):

Nu ramane cu ea pentru ca fata respectiva nu il place deloc..sunt doar amici.

| ANDREIAd a răspuns:

Nu il sufoca.fii tu insuti. si vezi sa nu ajunga o slabiciune pentru tine si sa-si bata joc de tine si el. mi se pare aiurea ca tu i-ai propus sa va apropiati mai mult. baietii trebuie sa faca primii pasi. nu alerga dupa altii ca sa-l uiti pe celalalt. eu iti spun o vorba care mi-o spun mereu in gand cand ma cert cu prietenul meu: Dupa baieti si dupa autobuze sa nu alergi niciodata intotdeauna vine altul. Asa ca eu zis sa nu pui la suflet prea multe sentimente pentru ca el nu o sa o uite foarte repede pe fata aia. nu te baza pe promisiunea aia tampita, cum ca in 5 luni o uita. Asteapta ca o sa apara un baiat dragut si pentru tine care sa te respecte. :*

| Maria14 explică (pentru ANDREIAd):

El mi-a zis sa asteptam sa ne mai apropiem ca nu vrea sa isi bata joc.el a zis ca nu sta cu o fata pana nu stie sigur ca tine mult la ea asta ca sa nu o faca sa sufere pe parcurs in caz ca atractia ar disparea.Intelegi? si pe fata aia ar trebui sa o uite pentru ca ea nu il place.am vorbit cu el si despre ea si a zis ca stie ca trebuie sa o uite dar nu stie cum.Si nu vreau sa fiu cu el doar ca sa il uit pe celalalt pentru ca stiu ca nu o sa fie usor.

| ANDREIAd a răspuns (pentru Maria14):

Bine. tu fa ce-ti dicteaza inima. dar ai grija sa nu suferi. eu ti-am spus punctul meu de vedere. eu am o prietena care a trecut print-un caz asemanator si cand a deschis ochii a regretat ca nu ma ascultat. bine eu mi-am dat seama ce fel de baiat e ala de la prima vedere cand l-am vazut
dar ea sustinea ca o sa o uite pe cealalta. si nu a fost asa. ia vazut impreuna cum se sarutau. a plans prietena mea ca o fraiera. dar si-a revenit. eu nu il cunosc pe baiatul de care iti place tie, tu il cunosti mai bine decat noi. daca tot tii asa de mult la el incearca sa te apropii de el, si cucerestel asa cum esti tu, nu incerca sa il sufoci cu tot felul de prostii, cu cadouri sau mai stiu eu ce. fii calma:* dar nu pune multe sentimente la suflet, ca nu mi se pare normala faza cu 5 luni. bafta!