| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Buna!

Am o relatie de 3 ani de zile.Mai precis, cred ca am avut pana acum 2 zile,cand mi-a trantit replica "Nu stiu ce mai simt,nu mai imi este dor de tine ca la inceput, nu mai am atractia aceea, m-am schimbat fata de tine, am zis "te iubesc" in ultimul timp mintindu-ma si pe mine", asta dupa o saptamana in care el ma respingea mai tot timpul.Mi-a marturisit ca de 2-3 saptamana a tras de el sa schimbe ce simte, dar nu ii trece.M-a socat de-a dreptul!

Noi 2 ani de zile nu ne-am certat deloc,apoi am mai propus eu despartire dar numai la nervi,imi plangea in fata si reluam totul.S-a instalat pe parcurs si ceva monotonie, dar nahh, era comoda.

Eu acum nu stiu ce sa zic, e distant, rece si indiferent.Acum o saptamana sarea la gatul meu ca l-as fi inselat cu fostul (m-am vazut cu fostul de vreo 3 ori in 2 luni, si numai in prezenta prietenilor lui), era gelos pe oricare as fii zis, dar nu recunostea.Era furios si ranit ca eu nu am putut sa facem s*x de doua ori, din motive lauzibile in acea perioada.N-a inteles.

Ori vroia sa gaseasca motive de cearta.

I-am zis ca o sa lupt pentru el orice ar alege, dar i-am propus cu durere mare in suflet sa ne despartim daca el nu gaseste nicio solutie.Mi-a zis ca asa usor e pentru mine? Ca ar fi propus o a doua sansa daca il luam mai usor, poate o pauza...se enerva din orice.

De 3 saptamani are un job greu,e obosit mereu,dar zice ca e schimbat doar fata de mine!

Eu sunt distrusa! L-am cautat,l-am insultat, am palns, l-am implorat, dar e indiferent si rece...
Pana la urma,la doua zile a iesit din relatia cu mine de pe facebook, fara macar sa discutam ca doi oameni dupa 3 ani de relatie.L-am sunat si mi-a zis ca decizia e definitiva,nu ma mai iubeste, nu mai vrea niciun feld e relatie cu mine.Era dupa somn dar (plus ca am aflat apoi ca ii arsese juma' de casa in aceea noapte) parca zicea o poezie,era nervos.

L-am mai sunat a doua zi dar nu mi-a raspuns,vroiam sa stiu daca sunt toti bine.A doua zi m-a sunat el si si-a cerut scuze ca nu m-a sunat dar a uitat (chipurile).Am vorbit doua minute,nu s-a interesat de ce fac eu.

De atunci nu l-am mi sunat, au trecut 2 zile.Nici n-am de gand s-o fac,dar totusi il vreau inapoi,si stiu ca,cu cat il presez,cu atat o ia la fuga.

. Prost e ca am vorbit doar la telefon...

Oare e posibil sa nu mai simta nimic, asa deodata? Sa fie atat de rece? Mi se pare incredibil...e ca un strain.

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! explică:

Mersi pentru cuvintele tale.Adevarul ca si eu as fi vrut sa ma ia de mana si sa vorbim pasnic, dar e las.Si foarte introvertit.

| Drolja a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Eu amo vorbă: Când un om nu-mi doreşte prezenţa, atunci nici nu mai discut cu el. Îl ignor. Îmi văd de viaţă.

Cândva era frumos, cred eu, dar tot ce e frumos durează puţin. Ştiu că ai vrea să se întoarcă, să fie ca la început, dar nu se mai poate. Decât să ai o relaţie în care tu să lupţi şi să arzi singură, mai bine o relaţie în care sentimentul e reciproc.
Cum spunea Demonull, mai sunt peşti în baltă.

Crede-mă, nu-ţi călca peste orgoliu. Dacă chiar vrei, discută cu el faţă în faţă, cum am zis, NU la tel, nu prin mesaje şi să clarificaţi situaţie. Dar nu te umili...

| lolly a răspuns:

Este posibil din cauza monotomiei. Daca el te-a iubit cu adevarat, tu trebuie doar sa-i aprinzi sentimentele din nou.Este gresit ca vorbesti la telefon cu el, du-te la el, bate-i la usa pana iti deschide! Vorbeste cu el fata in fata, spune-i ca-l iubesti din toata inima.Sa nu arunce 3 ani in cateva zile! Ia-l in brate! Reimprospateaza-i mintea, povesteste-i intamplarile petrecute impreuna, adu-i un album cu poze! Bafta!
Ps: Daca e cazul, cumpara-i un cadouas!

| Drolja a răspuns:

E frustrat. Situaţia e frustrantă.
E într-adevăr o relaţie lungă şi e normal să apară şi astfel de "încercări", trebuie să fie tot tacâmul!

O relaţie de doi ani, nu se uită, aşa, una-două, deci, din punctul ăsta de vedre, pot spune că de simţit ceva, mai simte.

Cam deruntant...dar ia o pauză. Na, e şi pericolul să dea de alta cu care se poate înţelege şi cu care să înceapă o relaţie nouă, dar nu-l stresa. Nici tu nu ştii ce vrei să faci, nici el nu ştie ce să mai facă. De ce să faci risipă de energie şi nervi şi lacrimi?

Dar eu mereu am rezolvat totul cu o discuţie. Nu am vrut să las lucrurile aşa, neclare sau nediscutate, i-am spus, hai să stabilim:
-Am terminat?
-Nu mai luptăm?
-Trecem mai departe?
Nu fii sentimentală şi aşteaptă să vezi ce răspunde. Dacă totul îţi va fi clar şi veţi stabili totul şi vei vedea cum reacţionează, sunt sigură că te vei convinge singură ce veţi face în continuare.

| Demonull a răspuns:

Da,este foarte posibil.O sa fiu sincer cum sunt in majoritatea cazurilor cand raspund pe acest site.Adevarul este ca daca te plictisesti iar persoana de langa tine nu iti da drumu deloc, devine stresant, enervant si cauti motive de cearta tot timpul, in speranta ca poate iti va da si ea dreptate si o sa puteti termina relatia intr-un mod mai pasnic.Atunci cand tu te opui, il iriti il obligi sa recurga la tactici mai dure.inselat,vorbit urat, indiferenta si etc.Cauza starii de nervositate pe care o observi la el, este tocmai aceasta incapatanare a ta, tu nu vrei sa-i dai drumu deloc, cand totusi se zbate ca un peste pe uscat si incearca sa te alunge in toate modurile cunoscute de dansul.Pe de alta parte,tie iti este greu sa renunti la el, pentru ca probabil te-ai „agatat„ intr-un mod in care nu ai mai facut-o pana acum cu altul.Dar totusi, daca el isi doreste asta, acorda-i o pauza lasa-l sa gandeasca profund nu il mai presa, ca o sa fie si mai confuz.Si in final daca totul s-a terminat asa cum ti-a spus, accepta ideea si mergi mai departe consolandu-te cu gandul ca NU el este alesul.Sigur va fi greu, dar lumea nici nu a inceput nici nu s-a terminat la prietenul tau tongueBafta.

| I'mPerfect(a)! explică (pentru Demonull):

Dar cum il pot intoarce din drum?

| Demonull a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Haha,chiar crezi ca poti sa schimbi deciziile unui om? Asta depinde de el daca mai vrea o relatie se va intoarce daca nu, alta.asta in cazul in care nu cumva a trecut deja pe altatongueNu merita sa te consumi.de ce ai face asta? probabil esti tanara si mai ai si alte de intalnit in viata.Viata este foarte frumoasa cand inveti sa nu ai regrete.Eu unul, desi am avut parte de destule in 20 de ani de viata, nu regret fac parte din mine toate aceste bucurii si dezamagiri. Sper ca te-am ajutat!