| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Buna!

Am o relatie de 3 ani de zile.Mai precis, cred ca am avut pana acum 2 zile,cand mi-a trantit replica "Nu stiu ce mai simt,nu mai imi este dor de tine ca la inceput,nu mai am atractia aceea, m-am schimbat fata de tine, am zis "te iubesc" in ultimul timp mintindu-ma si pe mine", asta dupa o saptamana in care el ma respingea mai tot timpul.Mi-a marturisit ca de 2-3 saptamana a tras de el sa schimbe ce simte, dar nu ii trece.M-a socat de-a dreptul!

Noi 2 ani de zile nu ne-am certat deloc,apoi am mai propus eu despartire dar numai la nervi,imi plangea in fata si reluam totul.S-a instalat pe parcurs si ceva monotonie,dar nahh, era comoda.

Eu acum nu stiu ce sa zic, e distant, rece si indiferent.Acum o saptamana sarea la gatul meu ca l-as fi inselat cu fostul (m-am vazut cu fostul de vreo 3 ori in 2 luni, si numai in prezenta prietenilor lui), era gelos pe oricare as fii zis, dar nu recunostea.Era furios si ranit ca eu nu am putut sa facem s*x de doua ori, din motive lauzibile in acea perioada.N-a inteles.

Ori vroia sa gaseasca motive de cearta.

I-am zis ca o sa lupt pentru el orice ar alege, dar i-am propus cu durere mare in suflet sa ne despartim daca el nu gaseste nicio solutie.Mi-a zis ca asa usor e pentru mine? Ca ar fi propus o a doua sansa daca il luam mai usor, poate o pauza...se enerva din orice.

De 3 saptamani are un job greu,e obosit mereu,dar zice ca e schimbat doar fata de mine!

Eu sunt distrusa! L-am cautat,l-am insultat, am palns, l-am implorat, dar e indiferent si rece...

Nici nu stiu ce e intre noi.Prost e ca astea le-am vorbit la telefon...

Oare mai simte ceva sau e doar o criza de-a baietilor mai idioti?

Mersi

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate mai simte ceva dar in clipa in acre il insulti, orice ar simti se duce. Insultele nu-si au locul in iubire si in clipa in care ai insultat partenerul de viata, tu ai pus punct definitiv oricarei iubiri.
Eu nu cred in cuplurile care nu se cearta, mi se pare ca este prea multa monotonie determinata de lipsa de implicare, de comoditatea ambilor parteneri care se implica minim spre a nu-si da viata peste cap. Si in contextul asta este normal sa moara incet dragostea, fiindca dragostea necesita implicare maxima, cate un mic sacrificiu in fiecare zi pentru fericirea celuilalt.
Gelozia este de asemenea un semn al lipsei de iubire. Daca esti gelos inseamna ca iti consideri partenerul/partenera demn de cele mai mari josnicii si atunci inseamna ca nu-l mai respecti si, implicit, nu il mai iubesti.
Tu trebuie sa lasi plansul, isteriile inutile si sa te gandesti matur. Il mai iubesti? Suficient incat sa te sacrifici pentru fericirea lui? daca da, atunci roaga-l (fara plansete) sa va intalniti si discutati in liniste. Orice ti-ar spune in discutia asta, daca il iubesti cu adevarat va trebui sa te abtii de la plans, istericale, reprosuri de orice fel, jigniri oricat de voalate. Iti asumi vina ta acolo unde este si taci asupra punctelor unde ar fi el de vina. daca nu poti face asta, inseamna ca n-are absolut nici un sens sa continuati fiindca nu exista suficeinta iubire nici macar la tine.

| Cătălina a răspuns:

Incep prin ati spune ca imi pare nespus de rau prin ce treceti amandoi. Cu siguranta iubirea inca mai exista, macar din partea ta, ceea ce nu inteleg eu este faptul ca nici macar el nu stie ce vrea, poate trece printr-o criza de personalitate. Poate este plictisit, ceea ce nu poate fi chiar atat de normal intr-o relatie de 3 ani. Cred ca cel mai bine este sa il lasi sa hotarasca singur ce vrea, tu mergi mai departe orice ar fi, cu capul sus. Sa nu-l sufoci, e cel mai bine pentru ca il felul acesta il vei obosi, iar el se va simti si mai tentat sa rupa orice cale de contact cu tine. Nu trebuie sa il insulti, nici sa plangi si nici sa il implori, pastreaza-ti macar un gram de orgoliu, gandeste te ca lui nici nu-i pasa ce se va intampla in relatia voastra, daramite ce se va intampla cu tine, ca persoana, ca om, asa ca cea mai buna solutie este sa il ignori chiar daca te ustura inima. Inca o data, imi pae rau, si sper sa auzim de bine cat mai curand! Capul sus si zambeste caci viata nu ti se termina la el.

| mona a răspuns:

Eu cred ca totusi mai tine la tine si jobul pe care il are nu e un motiv sa se comporte asa distant, vorbiti si poate luati o pauza ca, sa-si puna in ordine gandurile si sa-si de a seama daca poate sau nu trai fara tine

| AndreyG a răspuns:

O relatie de 3 ani de zile nu dispare cat ai clipi. va iubeati si cred ca doar s-a ratacit putin acel sentiment. Dar se va intoarce iti garantez. Lasa-l putin singur sa se gandeasca la ceea ce simte si accepta orice alege. Se va trezi mai tarziu ca inca tine la tine cand isi va aminti cei 3 ani petrecuti impreuna, ii va parea rau si vei vedea ca totul va veni de la sine. Greseala ta a fost ca l-ai lasat sa acumuleze inauntrul sau toate relele din 3 ani de zile. Cred ca-i cunosc genul deoarece si eu insumi sunt ca dansul. Se interiorizeaza si nu-si exprima ce simte cu adevarat(cand simte furie, tristete) doar pentru a-i face pe cei din jur sa se simta mai bine. Trebuia sa-l indemni sa-si exprime sentimentele in voie pentru ca il iubesti si nu te-ai fi suparat. Cel din prezent este doar efectul a celor 3 ani in care el nu a spus nimic. e normal. Lasa timpul sa treaca si sa se descarce de toate acele sentimente. poti sa-l si ajuti. Incearca sa ramai aproape de el, ca prietena si vei vedea ca intr-o zi se va gandi la ceea ce sunteti si ce ati fost. Nu uita. intr-un cuplu sa nu eviti cearta. cine nu se cearta nu sunt diferiti de 2 oameni care nu se cunosc. Cearta are rolul ei..sa nu se acumuleze tensiune in cuplu. Stiu ca si tu trebuie sa fii devastata, furioasa. eliberati acele sentimente si cereti-va scuze pe urma. Ai grija. nu lasa o relatie de asa lunga durata sa se duca de rapa. fratele meu are si el o relatie de lunga durata si fata ne este ca familia. stiu cum m-as simti daca s-ar desparti. ai grija, te rog.

| I'mPerfect(a)! explică (pentru AndreyG):

Nu stiu ce sa mai cred.Nu l-am mai cautat zilele astea.M-a sunat doar sa-mi spuna ca nu vine saptamana asta sa vorbim fata in fata...De dimineata acum am vazut ca a iesit din relatie pe facebook.Inainte mereu imi spunea ca nu il inteleg, ca lupt pentru el doar cand mi-e teama sa-l pierd.

| Georgeeeeeeeee a răspuns:

S-ar putea să mai ţină la tine. s-ar putea la fel de bine să fie o chestie de moment, asta cu plictisul. eu zic să-l laşi pe el să facă următorii paşi, din disperare nu rezolvi nimic.
e şi varianta în care chiar a apărut monotonia, dar de asta ar trebui să-ţi dai tu seama, din comportamentul lui din ultima vreme şi tot aşa, tu eşti cea mai aproape de lucruri.

| neutrino a răspuns:

Gata! Asta trebuie sa intelegi. A aparut monotonia, a disparut motivatia, totul s-a invechit. Gata!

| h3r a răspuns:

Draga mea, cu parere de rau iti spun ca respectivul nu mai simte nimic...s-a plictisit total. Cand este iubire nu apare si monotonia, plictiseala. Doar daca unu dintre ei isi doreste despartire sau vrea ceva nou.
Cand vine vorba de sex si probabil tu nu ai fost in stare, total fara chef sau cine stie...alte probleme destul de "convingatoare", trebuia sa inteleaga asta si sa iti respecte decizia in momentul respectiv.
Insa, cu gelozia, intr-adevar a exagerat, insa tu trebuia sa-l eviti pe fostul! Probabil si pe tine te-ar fi deranjat daca el se vedea cu fosta.
El nu vrea pauza... vrea despartire, usor. Din moment ce ti-a zis ca iti zice "te iubesc" aproape mintindu-te, atunci e gata.
Draga mea, o sa-ti fie dor si greu la inceput, insa o sa te obisnuiesti. Poate e "masochista" ideea insa gandeste asa : m-a lasat fara sa se gandeasca la durerea mea, trebuie sa-l uit, o sa-l urasc". Vei reusi, trebuie sa ai incredere in tine! Iesi si distreaza-te, evita-l pe el! Nu te duce in locuri in care sti ca o sa fie el, atunci o sa te amagesti si o sa-ti chinui inima.
Spune-i ca ii respecti decizia si daca el nu mai vrea, nu o sa mai lupti. Dragostea cu sila nu se poate. O sa vrei sa ramai prietena cu el insa indiferenta pe care o vei primi te va durea... Daca nici nu a vrut sa va intalniti face2face, e clar... poate asta era sansa voastra, daca va vedeati, insa el nu a mai vrut.
Tine-te totusi de el o saptamana, cauta-l si vezi ce face, daca vezi ca e indiferent atunci fi tare si treci peste! O sa vina altu draga mea, de care o sa te bucuri nu doar 3 ani, ci restul aniilor.

Curaj, nu esti singura si nici ultima! Ai grija de tine si de sufletul tauhappy

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Nu ar trebui sa te injosesti in felul asta. Poate nu te mai vrea, poate lucrurile intre voi s-au răsuflat.E greu de crezut, ştiu, dar asta e viaţa

| Andreea22X a răspuns:

Din pacate si eu am trecut prin aceeasi problema am avut o relatie de 4 ani.Si cand aveam cam 3 ani de relatie eu nu mai stiam ce simteam pentru el, eram doar confuza dar eu il iubeam.Am fost despartiti cam 5 luni, dupa care el a inceput sa ma caute, ne-am impacat dar din cauza comportamentului lui ne-am desp din nou dupa cateva luni, de data asta definitiv.Nu insista, adica nu il cauta lasa-l in pace daca te iubeste te va cauta el.Cred ca este vorba despre monotonie. Timpul le rezolva pe toate, daca nu te mai cauta(ca sa va impacati)inseamna ca nu te iubeste si nu te merita.

| andreeaemilia a răspuns:

Nu-l mai cauta deloc o perioada (vreo luna) lasa-l sa-si lamureasca sentimentele in timpul asta nu-l plange simte-te bine considera ca esti in vacanta si fa tot ce-ti place. Cu siguranta din cauza monotoniei a aparut criza asta dar nu dispera acorda-ti-va timp sa va lamuriti sentimentele. Trebuie sa reaprindeti pasiunea de la inceputul relatiei pentru asta trebuie sa faceti schimbari iar ceea ce poti sa faci tu acum e sa incepi sa faci schimbari la propria ta persoana.

| crys23 a răspuns:

Nu mai simte nimic pentru tine.sa sfarsit.nu e in nici o criza. Dupa ce ai propus prima despartire v-ati impacat dar sentimentele nu mai erau aceleasi.