| lauracraciun a întrebat:

Bunahappy Am o suuper problema care imi da batai de cap ca oricarui adolescent..Deci,vara asta am cunoscut un baiat care are 18 ani iar eu am aproape 16. el este fooarte bun prieten cu varul meu. oricum nimeni din cercul nostru de prieteni nu stie ca vorbim.L-am cunoscut la bunici, oricum eu am plecat insa am continuat sa vorbim prin sms-uri...am zis ca mai intai ne cunoastem si dupa daca ne convine exista posibilitatea de a fi impreuna.Insa pe parcurs a aparut o fata din satul bunicii mele care il placea, ii dadea sms-uri...si nu sunt sigura daca a vorbit cu ea sau nu insa cert e ca a facut-o sa recunoasca ca il place, iar dupa a refuzat-o din spusele lui.intr-o seara cand vorbeam am facut o gluma mai deplasata sa zicem pe care intr-un final tot eu am luat-o in serios..si gluma se referea la faptul ca eu nu voi mai vorbi cu el pentru ca nu vreau sa am vreun conflict cu ea..prima oara am zis-o sub forma de gluma insa brusc devenisem serioasa si el mi-a zis ca, sa vada daca sunt capabila de asta..si urmatoarele zile mi-a dat noar sms de "noapte buna"..si pana la urma eu am facut primul pas si am lamurit situatia insa oricum nu mai eram la fel..eram mai rautaciosi unul cu altul..nu mai eram deloc calzi si amabili, nu mai puneam semne :*puppy dog eyes..si nu ma mai alinta cum o facea inainte. oricum pentru mine cred ca a fost mai mult atractie fizica si era singurul baiat care nu ma baga in seama si nu vorbea cu mine.totusi nici acum nu stiu ce simt pentru el, il apreciez foarte mult pentru faptul ca la 18 ani sa zicem ca e virgin(poate voi fi judecata de unii)..si ca totusi pune suflet intr-o relatie.el recunoaste ca e gelos,si eu mai radeam ocazional de asta,, tot o aduceam in discutie pe fata care ii place, cand era plecat in alt oras ii uram "succes la agatat"sau chestii de genul..nu vroiam sa fie sigur de faptul ca eu simt ceva pentru el si nu vroiam sa fie sigur ca noi vom avea o relatie pentru ca nu aveam sentimente reale pentru el. oricum am continuat asa pana cand zilele trecute.a facut o gluma care nu mi-a placut si care sa spunem ca era facuta pe seama mea, si mentionez ca nu a fost prima..si ca sa ii intorc replica i-am spus ca"imi plac glumele de bune"..si s-a suparat cu toate ca nu a vrut sa recunoasca cand l-am intrebat s-a pus la somn si de atunci nu mi-a mai dat sms..mai exact de 2 zile.pur si simplu simt uneori ca ma sufoc, stiu ca sunt vinovata insa uneori ma gandesc ca e mai bine sa o las asa, sa nu mai vorbesc cu el si dupa sa incep o relatie pentru ca peste un an va pleca la academie si nu vom mai putea vorbi in continuare..insa uneori parca as fi dispusa sa ii dau sms eu si sa imi cer scuze.plus ca daca as fi intr-o relatie ar afla toti si cred ca m-as simti putin jenata.nu stiu ce sa fac..in acest weekend ma voi duce la bunica..si el va fi acolo pentru ca se intoarce si el de unde a fost plecat..si clar ne vom revedea.nu vreau sa fie suparat si sa nu vorbeasca cu mine deloc acolo.nici inainte nu vorbeam prea mult cand eram cu prietenii nostri, dar nu vreau sa-l simt ca este suparat.amandoi suntem orgoliosi,, si oricum cred ca cea mai mare vina o am eu.el a fost corect si nu cred ca merita sa ma comport eu asa urat cu el..si nu stiu ce e cu mine pentru ca inainte nu ma comportam asasad ce sa fac? scuze ca e asa lunga intrebarea, si fundita pentru cel mai bun raspuns.Multumesc foarte >mult!big grin

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ai dreptate, te-ai purtat destul de urat cu el. Adica el iti da semne ca te place, tu te faci ca nu stii, cand ba da, cand ba nu. Este normal ca el sa se simta respins, si cand se intampla treburi de astea este de asteptat ca sa devina mai uracios.
Te intreb, ce pana mea vrei? Sau ii da-i pace, sau recunosti ca vrei sa fii prietena lui si atunci te porti ca atare.
Sau vrei in continuare sa-l tii la foc mic? Ar fi foarte urat sa continui jocul asta prost.

| lauracraciun explică (pentru Zenithf):

Multumesc ca m-ai adus cu picioarele pe pamant

8 răspunsuri:
| lauracraciun explică:

Si am uitat sa mentionez ca ar fi primul baiat care sa zicem ca l-as saruta..si care m-ar tine in brate si sincer ma simt stanjenita...

| Ovydiw a răspuns:

Cam mare intrebarea. in finetongue
Ce ar trebui sa faci ..hmm...
Pai tu esti vinovata ina ceasta situatie nu-i asa?
Ar trebui sa te intanplesti cu el sau sa ii dai sms si sa ii ceri scuze pentru comportamentul tau si ca iti place de el...
Eu cred ca el o sa redevina asa bun cum ai spus ca erahappy si ca o sa te placa si el daca o sa fii si tu draguta.
Bafta... Norochee hee

| Chriistos a răspuns:

Prin orgoliu scapi cel mai usor de prieteni, asa ca daca esti constienta ca ai gresit lasa orgoliul si cere-ti scuze. Succes!

| alysha a răspuns:

Nu cred ca e ceva "anormal" ca la 18 ani sa fii virgin(a). Prietenul meu avea 20 si eu 15 cand ne-am hotarit sa ne incepem viata sexuala(avem 4 ani impreuna). Eu te-as sfatui sa ai rabdare, sa nu-ti pierzi timpul cu relatii inutile.In primul rand gindeste-te daca intr-adevar merita. Eu de multe ori ma gindesc ca daca n-as fi avut prieten ar fi fost mult mai bine. Toate fetele viseaza la un print pe cal alb dar de cele mai multe ori se dovedeste ca si-au pierdut timpul si au suferit degeaba.La 18 ani baietii au cu totul alte preocupari. Daca as avea iar 15 ani i-as lasa toti de-oparte si m-as distra 24/24 fara ca cineva sa-mi ceara socoteala unde ma duc si cu cine. Nu trebuie sa te simti jenata daca nu ai un prieten.Din contra. Iar lui daca intr-adevar i-ar pasa de tine o sa te caute neaparat. O sa lase orgoliul la o parte si o sa-ti vorbeasca. Daca nu - inseamna ca nu merita. Bafta.

| Ovydiw a răspuns (pentru alysha):

De ce sa o caute el? E neaparat ca baiatul sa faca totul?
In ziua de azi fetele sunt cele care se tin dupa baieti...
Nu cred ca o sa o caute, mai ales daca e orgolios... si asa nu o sa abia un prieten.
Acuma nu trebuie sa il ia de sot, il ia asa de prieten vorbeste cu el. chestii.
In fine fiecare gandeste diferit si face cum doresteoh go on

| lauracraciun explică (pentru alysha):

Nu am zis ca e ceva anormal ca la 18 ani sa fii virgin..am zis ca intr-un fel apreciez asta, pentru ca eu nu am de gand sa imi incep viata sexuala prea curand..si m-am gandit si eu la asta..pt ca eu nu am avut un prieten niciodata, la modul oficial pentru ca de fiecare data trebuia sa dau explicatii, cum cu cine..si nu imi place..plus ca uneori chiar nu am chef sa ies deloc si intr-un fel sunt "obligata"sa ies..si e vina mea pentru modul in care i-am vorbit, dorind sa nu creada ca sunt moarta dupa el sau ceva de genul pentru ca nu este asa.

| lauracraciun explică (pentru Ovydiw):

laughing"in ziua de azi fetele se tin dupa baieti"..si tie iti convine, nu? mda..nu sunt genul disperata sa am un prieten..adica nu tin neaparat lucrul asta pentru ca mie imi place mai mult libertatea..si desigurhappyfiecare gandeste diferit