| simona_1560 a întrebat:

am si eu o intrebare.am 18 ani si iau anticonceptionale yasmin din noiembrie.am un prieten de un an si el vrea sa facem sex neprotejat, si sa ejaculeze in mine.eu nu vreau pentru ca imi e frica de riscul unei sarcini, dar mi-a pus o conditie. daca nu fac asta, ma paraseste.nu stiu ce sa fac.va rog am nevoie de un sfat. mi'e frica sa nu raman insarcinata daca totusi ma hotarasc sa o fac neprotejat, cu toate ca iau anticonceptionale.astept un sfat.va multumesc.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastilele te protejeaza foarte bine, nu ai de ce sa te temi.
Dar conditia prietenului tau este cel putin ingrijoratoare. Inteleg ca el sta cu tine numai si numai pentru sex, fara sex te-ar parasi. Din punctul meu de vedere, genul asta de relatie, fara sentimente, numai sex de placere e lipsita de rost.
Oricum, inainte de a renunta la prezervativ faceti-va amandoi analizele necesare. Pune-l pe prietenul tau sa le plateasca, asa macar va intelege importanata gestului. Trebuie sa va faceti amandoi: HIV, virus hepatic B, virus hepatic C, VDRL. Iar daca unul dintre voi a avut vreodata contact sexual cu alta persoana si HPV, Ureaplasma si Chlamydia (din secretie de col tu si din secretie uretrala si prostatica el).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, sigur desparte-te de el. Măi cum săriţi toate ca arse. Voi toate astea, copchilele de pe-aici aţi dori dacă se poate doar drepturi în relaţiile cu bărbaţii iar ei să stea de căţeluşi cu voi.
Ia ghiciţi! Nu este!
Sunt 4 femei pentru fiecare bărbat aşa că NU voi sunteţi alea speciale.
În altă ordine de idei, ai uitat să ne spui de cât timp eşti cu el.
Oricum, eu înţeleg din întrebarea ta că v-aţi început viaţa sexuală de cuplu dar aţi folosit până acum doar prezervativul.
Chestia e în felul următor: Dacă tu iei anticoncepţionale, nu rămâi însărcinată dacă el ejaculează în vaginul tău. Mai mult decât atât, pentru el e şi mult mai plăcut fără prezervativ.
Acum eu mă îndoiesc că el a venit direct şi ţi-a spus "dacă n-o facem fără, eu te părăsesc". Cred că mai degrabă a venit şi ţi-a propus s-o faceţi fără, având în vedere că iei anticoncepţionale şi deci nu există risc de sarcină. Iar tu ai făcut istericale şi l-ai făcut să se simtă penibil.
Probabil c-a şi încercat să-ţi spună că n-ai de ce să te temi atâta vreme cât iei pastilele la ora care trebuie. Şi, probabil, într-un final, la nervi ţi-a zis că ia în calcul să te părăsească dacă tu n-ai încredere-n el.
Oricum, pe scurt nu rămâi însărcinată dacă iei la timp pastilele şi o poţi face liniştită fără prezervativ.
Salut.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Habar n-am dacă te iubeşte sau nu, dar în mod cert tu nu ai încredere nici în el nici în pastilele pe care le bagi în tine.
Eu am luat în calcul toate posibilităţile, tu refuzi să vezi lucrurile şi prin prisma lui.
E aberant să ejaculeze în afară când tu iei anticoncepţionale iar motivul fiind teama de sarcină.
Pe de altă parte, după precizările tale, descopăr mai multe probleme cu tine. Şi anume:
1. Dacă n-ai 18 ani, cine ţi-a prescris anticoncepţionalele? Sau le-ai luat după ureche? Dacă da, rău ai făcut!
2. Să-nţeleg din precizările tale că totuşi n-aţi avut probleme în a renunţa la prezervativ. Şi-atunci să-nţeleg că tu te temi doar de sarcină, nu şi de eventualele BTS-uri. Nu sunt de acord cu Brigaela să-ţi plătească el analizele că doar nu e numai plăcerea şi siguranţa lui la mijloc ci şi a ta. Pe de altă parte, însă, îţi zic să daţi fuguţa amândoi şi să vă faceţi analizele. Însărcinată în mod cert nu te poate lăsa dar boli să vă transmiteţi unul altuia, aveţi şanse chiar mari!
3. Dacă tu iei anticoncepţionale dar eşti paranoică în privinţa unei sarcini, poate ar trebui să te mai gândeşti o dată dacă eşti în stare şi suficient de responsabilă să ai relaţii sexuale.
Poţi să te superi dar întrebarea ta plus precizările ulterioare, mie-mi dau senzaţia că nu eşti pregătită şi nu ai maturitatea psihică necesară pentru a întreţine relaţii sexuale.
Nu e un capăt de ţară că situaţia e aşa, dar măcar de-acum încolo învaţă să priveşti lucrurile mai responsabil.
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi dacă ţi le-a prescris doctorul, atunci chiar nu ai niciun motiv să te temi căci eşti protejată de sarcină.
Mergeţi şi vă faceţi şi analizele şi daţi-i bătaie cu spor că e în regulă dacă le iei la timp şi sub supraveghere medicală!
Dacă şi după ce mergeţi să vă faceţi analizele şi totul iese în regulă, tu tot nu vrei, atunci problema e la tine (cel mai probabil psihic nu eşti pregătită) şi nu la el.
Ştiu că răspunsurile adolescentine cu venă umflată de tip "vai fată, desparte-te de el, nesimţitul" şi altele de genul te ung la suflet dar dacă ai maturitatea pe care o pretinzi, atunci îţi vei da seama că nu ţi-a cerut nimic anormal pentru o relaţie de un an de zile în condiţiile în care tu iei anticoncepţionale.
Faci ce vrei, e viaţa ta. Sper doar că ştii ce faci!

| ELLSSA a răspuns:

Riscul este amandurora. Exista acea sansa de 1% de a ramane, deci nu e ceva asa de sigur. Oricum iubitul tau nu te ibueste atat de mult, ai grija cu el.In relatie nu se ameninta si nici nu se pun conditii.

| Tania a răspuns:

Desparte-te de el, este doar un profitor tu nu poti sa iti dai seama?
Daca e sa ramai insarcinata o sa il mai intereseze? Zic eu :nu! si apoi doar gadul ca ai putea sa fi ramas, e stresant si de asta nu il intereseaza.
Ai grija ai 18 ani totusi da-l incolo

| hackey a răspuns:

Desparte-te de el. Esti doar o carpa pentru el.
Te paraseste pentru ca nu iei anticonceptionale iar tu crezi ca te iubeste?

| showtime1 a răspuns:

1. daca zice daca nu o faci inseamna ca nu tine la tine si mai mult profita dar daca tu totusi vrei, poti sa incerci. dar daca ejaculeaza in tine e fooooooaaaarte posibil sa ramai insarcinata.
...nu incerca sa te schimbi sau sa renunti la ceva pentru el. Ai si tu demnitatea ta, nu?

| PrInTiShOrUl a răspuns:

Nu ramai insarcinatawinking si eu am avut o prietena si lua anticonceptionale si mereu ejaculam in ea si nu a ramas insarcinata

| simona_1560 explică:

Ceea ce ma interesa mai mult este daca pot ramane insarcinata chiar daca iau anticonceptionale... daca exista riscul asta.si daca se poate sa stiu mai multe despre aceasta nelamurile a mea...

| simona_1560 explică:

Kongeriket nu a fost asa...suntem de un an impreuna, pana acum am folosit prezervativul, dar acum am hoatart de comun acord sa o facem fara dar fara sa ejaculeze.pana cand in seara asta a inceput sa ma bata la cap ca vrea sa ejaculeze ca nu stiu mai ce porcarii. voua va e usor sa va eliberati dar daca raman insarcinata? si astea nu sunt " istericale' este o problema serioasa mai ales ca inca nu am 18 ani.mai am 3 luni pana cand devin majora.eu zic mai intai sa citesti cum trebuie si sa iei in calcul toate posibilitatile, nu doar cea convenabila voua.btw.iti multumesc pentru parere.

| simona_1560 explică:

Si fix asta mi-a spus : sa il caut cand am incredere in el [ se referea ca el stie ca nu raman de la anticonceptionale ] si daca nu ma hotarasc, pa. Voi ce intelegeti din asta?

| simona_1560 explică:

Am mai spus si repet.a fost de comun acord sa renuntam la prezervativ.dar inca nu am facut'o fara.ideea este ca ma tem si de boli si de sarcina.de aia am si postat aici intrebarea, sa vad sfaturile voastre.cat despre anticonceptionale, mi l'ea prescris medicul ginecolog.cum am spus iau de 4 luni...si nu e vb ca nu ma gandesc la el,, dar daca D-ne fereste raman gravida.nu cred ca ar venii el sa-mi creasca copilul sincer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desparte-te de el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja ma apucat toti dracii, sunt cam sensibila la subiectul asta.
Fi pregatita sa ii dai papucii.
Uite asa frumos ii zici " Daca ma iubesti nu ma obligi!".
Si uite care e faza, el nu te iubeste.
Mai da'l naiba de amarat, ca sta cu fetele doar pentru sex oh go on.
Si contactul sexual neprotejat si sa mai si ejaculeze in tine este egal cu o sarcinawinking. Daca faptul ca folosesti prezervativ nu e 100 % sigur crezi ca anticonceptionalele sunt?
Mai lasa'l naiba ca prea te face cum are chef.

| Oanna_7528 a răspuns:

Eu zic sa stai linistita! Din moment ce iei anticonceptionalele esti protejata si nu ai cum sa ramai insarcinata. Eu am facut sex "neprotejat suplimentar" din primele zile in care am inceput sa iau AC'uri, si de atunci la fel si in continuare. Eu am inceput sa le iau in august 2010...si nu am ramas insarcinata pana acum cu toate ca nu ne'am protejat suplimentar si a si ejaculat in mine! In privinta despartitului nu stiu ce sa iti spun...as zice sa faci ceea ce simti tu ca e mai bine happy

| Innocent_8478 a răspuns:

Pai,desparte'te de el...crezi ca daca te'ar iubii nu ti'ar respecta dorinta? acum,e foarte usor sa spui desparte'te de el,e greu sa o faci,pentru ca tu inca tii la el, si ai vrea sa'i arati lucrul asta, dar nu merita sa faci ceva ce nu iti doresti.Eu cred ca ar trebui sa te desparti de el.O sa mai fie si altii care sa te iubeasca mult mai mult.Succes:*