| LuizasiSzilard a întrebat:

Daca iau anticonceptionale ai iubitul meu vrea sa ejaculeze in mine pot sa raman insarcinata?!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilelor anticonceptionale are rostul si rolul de protectie contra formarii si instalarii unei sarcini in cazul in care sperma ajunge in vagin. Daca prima pastila se administreaza in prima zi de menstruatie protectia se instaleaza din acel moment si barbatul poate ejacula fara nicio restrictie direct in vagin ori de cate ori doreste pe intreaga perioada de folosire a acestei metode. Daca prima pastila se administreaza in oricare alta zi decat prima de menstruatie (ziua a 2-a, 3-a...n-a), atunci in primele 7 zile se va folosi obligatoriu o metoda suplimentara de protectie pentru a impiedica ajungerea spermei in vagin. Se poate face sex cu ejaculare in vagin si in perioada de 7 zile de dupa terminarea celor 21 de pastile de pe primul blister (perioada in care se va produce menstruatia) si reinceperea administrarii unui nou set de alte 21 de pastile. Multa sanatate si sex fara teama, deoarece teoretic in proportie de peste 99, 4% este imposibila formarea unei sarcini.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca le iei corect, nu.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca iei anticonceptionale nu

| Emilian65 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale, nu ramai gravida.

| Oana92 a răspuns:

Teoretic nu ramai insarcinata. Practic trebuie sa le iei corect, sa nu interactioneze cu alte medicamente, sa fie bune pentru tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dacă le iei când trebuie şi nu le sari.

| Anonimul2k188 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu faci acest lucru. Anticonceptionalele au si efecte negative (cancer, etc). Ai grija.

| LuizasiSzilard explică:

Va multumesc pentru raspunsuri