| kidaaa a întrebat:

Buna seara.am si eu o intrebare.prietenul vreau vrea sa facem sex neprotejat. mie imi este foarte frica de acest lucru chiar daca iau anticonceptionale.este posibil sa raman insarcinata daca el nu ejaculeaza in mine si eu iau si anticonceptionale? astept un raspuns.va multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele orale au o eficienta comparabila cu a prezervativului, cu cateva mentiuni: sa fie recomandate de ginecolog, sa fie luate corect, incepand din ziua corecta si intotdeauna la aceeasi ora, daca nu iei in acelasi timp medicamente care sa le influenteze (antibiotice de exemplu).
Oricum, inainte de a renunta la prezervativ, sa va faceti analizele obligatorii in astfel de situatii (HIV, hepatita B si C, sifilis). Acestea sunt boli care se transmit sexual, dar pot fi luate si de la frizer, si=tomatolog, spital, manichiura, tatuaje. Nimeni nu renunta la prezervativ inainte de a face aceste analize.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă contraceptivele sunt luate la recomandarea medicului curant și respecți modul de administrare, nu este nicio problemă.
Pilulele au rol de protecție.
Trebuie să aveți grijă la igiena intimă, riscul contaminării cu boli cu transmitere sexuală este prezentă și crește riscul dacă vă schimbați partenerii des.
Cu plăcere.
Pa, pa.

identitate
| identitate a răspuns:

Daca folosesti anticonceptionale sansele sunt foarte mici. Eficienta lor este de 99%, maximul oferit de mijloacele de contraceptie. Poate sa si ejaculeze linistit.
ATENTIE! Nu au efect din prima zi ci dupa 14zile parca (sau 21 nu mai stiu exact big grin) si se incepe folia intr-o zi anume (pe care nu e bine sa o stii ca sa fii obligata sa mergi la doctor) dar banuiesc ca ti-a spus doctorul...big grin
Desi daca mergeai la doctor nu intrebai asa ceva...
ANTICONCEPTIONALELE NU LE IEI DE CAPUL TAU, sunt mai multe tipuri si ti le recomanda doctorul in urma unui consult. Daca le iei aiurea poti sa ramai foarte bine insarcinata...sau pot fi prea puternice pentru tine si iti distrugi organismul.

| zorialbi a răspuns:

Uite aici mai multe informatii despre anticonceptionale si efectele lor adverse:
http://vreausaaflu.ro/

| multimoak a răspuns:

Anticonceptionalele sunt ca sa te protejeze de sarcina. Poate sa-si dea drumul in tine si nu patesti nimic daca iei anticonceptionale.Eu le iau de mult timp si-si da drumul in mine, dar nu am ramas insarcinata.
In schimb anticonceptionalele nu te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala. Spor in dragoste:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Is sanse de 1% sa ramai gravida traba sa ai ghinion chior asta se intampla cam la o persona din 1000 nu cred ca o sa fi tu aia bafta si ar fi bine sa faceti analize ii bine sa stii ca esti sanatoasa la fel si el