| meryyyyyyyy a întrebat:

Buna am si eu o intrebare are ceva daca nu am luat acid folic inainte de sarcina si nici acum nu am luat ca astept rezultatul de la urina ca mi a gasit infectiie in urina, de fapt eu nu am stiut ca trebuie sa iau astea joi merg la. medic sa o intreb dar vreau sa mi spuneti parerile voastre.eu cred ca sunt insarcinata ca a doua liniuta a esit mai stearsa dar sapt viitoare fac analizele de sange.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai precizat in intrebarea ta daca doresti sa devii mama, deoarece doar in aceasta situatie este recomandat sa folosesti/sa iei acid folic chiar din primul moment, cel in care te hotarasti ca vrei sa concepi un copil. De asemenea fiindca nu ai precizat daca ciclul tau menstrual este unul REGULAT sau NEREGULAT si nici in ce moment al ciclului ai intretinut actul/actele sexuale, nu se poate da un raspuns cert, corect. In urma datelor prezentate se pot formula doar simple pareri/presupuneri subiective, nefondate. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| meryyyyyyyy explică:

Buna da imi doresc sa devin mamica am avut ciclu regulat la 28 de zile am avut relatii intime in perioada fertila.Dar eu nu am stiut de pastilele astea cu acid mi le-a dat de unde am facut testul babes.

| meryyyyyyyy explică:

Buna azi am fos sa iau rezultatul de la urina si a iesit ca nu am infectie.nu am.ai facut alt test ca merg marti sa-mi fac analize de sange sa vedem daca sunt insarcinata sau nu eu cred ca da ca mi-a intarziat 14 zile plus ca ma dor sani si ovarele din cand in cand.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme cu acidul folic, poti sa-l iei si in timpul sarcinii, stie medicul cum si iti va da sfaturi.
Pe vremuri nu se punea atata accent pe acidul folic si totusi miliarde de femei au nascut fara sa-l ia, nascand copii sanatosi si perfect normali.
Ceea ce ar trebui cu adevarat sa te ingrijoreze pe tine acum, este infectia urinara, care nu are nici o legatura cu acidul folic, putand fii generata de o infectie cu transmitere sexuala sau chiar o infectie bacteriana, aceea trebuie sa fie prioritatea numarul unul, sa o rezolvi, pentru ca aia iti poate afecta santatea sarcinii si a fatului.