| Frd a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma framanta de ceva vreme: mie trebuia sa imi vina ciclu pe data de 14 ale lunii si suntem in 28 si nu mi-a venit. Mi s-a mai intamplat sa imi intarzie, dar nu asa mult, am dureri foarte mari de cap, imi vine sa vomit, dar nu vomit, ma doare burta si uneori ma si inteapa. Nu am avut sangerari, dar in schimb un lichid alb si maroniu care au un miros neplacut nu ma doare spatele, nu ma dor sanii, nu s-au intarit, ultima oara am consumat actul sexual cu partenerul meu neprotejat ca de atatea ori, se poate sa fi ramas gravida? Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina ar fi relevant la acest moment, lamurindu-te daca esti ori nu insarcinata.
Cat despre mirosul neplacut al scurgerii, nu este normal si ti-as sugera sa mergi la o consultatie gineoclogica pentru a vedea daca nu ai o infectie, ceva.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca afirmi ca s-a mai intamplat ca menstruatia sa ti se produca cu o anumita intarziere, rezulta cat se poate de clar ca ciclul tau menstrual este unul NEREGULAT in care imprevizibilitatea este cuvantul de ordine. Din acest motiv rezulta ca nu ai avut posibilitatea de a-ti calcula/determina perioada fertila in mod corect sau exact deci exista si posibilitatea ca sexul neprotejat sa se fi produs intruna din zilele fertile ale ciclului menstrual si din cauza "rutinei" statornicite in modul vostru de a intretine contactele sexuale partenerul sa nu fi fost foarte atent si din acest motiv sa se produca "neprevazutul" deci nu se poate elimina si un astfel de scenariu prin care sa se poata forma si instala o sarcina nedorita si/sau neplanificata. Insa la fel de posibila se poate considera si faptul ca starile amintite, de rau, de greata, dureri abdominale, etc. sa reprezinte de fapt simptomele premenstruale care sa anunte iminenta producerii menstruatiei. Probabilitatea de a exista o sarcina nu se poate stabili si din acest motiv fiindca au trecut mai mult de 7 zile fata de data la care s-ar fi produs menstruatia intr-un ciclu cu durata medie, ai putea sa-ti faci un test de sarcina chiar daca rezultatul poate fi considerat doar unul cu totul orientativ. In schimb acea scurgere cu aspect si miros urat/neplacut s-ar putea sa reprezinte o scurgere vaginala provocata de o infectie a aparatului tau uro-genital, a carei origine si rezolvare se poate face doar pe baza rezultatelor obtinute prin analizele specifice efectuate de un medic ginecolog. In astfel de situatii se impune efectuarea consultatiei ginecologice cu maxima urgentare. Multa sanatate.

| Stefg a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc mult

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale pe care le-ati avut, au fost neprotejate, cu siguranta ai ramas gravida.

| Rotaru_George_1993_dvLo a răspuns:

Man u poate ramas burta. Big copil money 80 lei